Новий 11-й пакет санкцій Європейського Союзу проти Росії перебуває в процесі формування. Триває активна робота з розширення списку країн, які вводять обмеження проти РФ. Про це сьогодні, 21 квітня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив голова правління Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський.
“Урсула фон дер Ляєн (президентка Європейської комісії, — ред.) говорить про те, що сьогодні вони збирають думки, точки зору для того, щоб визначитися, з якими дійсно санкціями можна вийти. Тому я думаю, що цей пакет має поки що дуже чорновий характер. Це з одного боку. Але з іншого боку, я думаю, що, загалом-то, потенціал санкцій далеко не вичерпаний. І в цьому випадку йдеться і про санкції — нових якихось обмежень, які запроваджуватимуться, і йдеться про санкції проти третіх країн і компаній, які дають змогу обходити вже чинні санкції. Це досить важливий момент”, — сказав він.
Експерт зазначив, що важливо не забувати про те, що санкції, які реалізують проти РФ Євросоюз, партнери України по антиросійській коаліції — це частина світового господарства.
“Тому, я думаю, що сьогодні ведеться, можливо, вона навіть не зовсім помітна, але дуже активна дипломатична робота з тими країнами, які поки що, якщо не приєднуються до санкцій, то, у всякому разі, можна з ними домовитися про те, що вони їх не порушуватимуть”, — вважає Бураковський.
Щодо санкцій проти “Росатома”, то, як пояснив експерт, — це питання економіки та безпеки, адже майже третина реакторів у світі залежить від російського ядерного палива.
“Станом на кінець 2021 року, якщо не помиляюся, у світі діяло 439 атомних реакторів. 38 атомних реакторів перебувало в РФ. 42 були побудовані за допомогою Росії, таким чином, обслуговувалися Росією. Таким чином, ми маємо вже 80 реакторів, і плюс приблизно 15 сьогодні перебувають у процесі будівництва. Тобто приблизно менше третини реакторів у світі так чи інакше пов’язані з російським “Росатомом”. І тому це питання економіки, з одного боку, а з іншого боку, це питання, пов’язані з безпекою атомної енергетики”, — пояснив він.
Є й інша цифра. “Росатом” і РФ є сьогодні одним із найбільших постачальників збагаченого урану, який є основою для ядерного палива.
“Якщо ми говоритимемо про, наприклад, Європейський Союз, то приблизно 20% — це постачання урану з Росії, плюс ще приблизно 20% — це Узбекистан і Казахстан. Це країни, які так чи інакше пов’язані з РФ. Тому це питання дуже непросте і дуже чутливе. Чутливе тому, що отримувати, наприклад, уран з Росії зовсім не означає, що ми можемо замінити цей уран, наприклад, скажімо, виробництва компанії Westinghouse. Це вже складні технологічні процеси. Тут є і економіка, і безпека”, — резюмував Ігор Бураковський.
Читайте також: Призупинення нафтопроводу “Дружба” та санкції проти “Росатому” є малоймовірними, — Пендзин
Як повідомлялося раніше, Європейська комісія готується представити послам ЄС деталі 11-го пакета санкцій проти Росії, повідомляє Politico. За інформацією джерел видання, напередодні на закритих брифінгах послам дали інформацію про зміст нового санкційного пакета. Як пише Financial Times, майбутній пакет розширить список підсанкційних осіб, а також закриє так звані “лазівки” для обходу обмежень. Але разом із цим наголошується, що санкції проти країни-агресора “досягли своєї стелі”. Єдина галузь, яка залишилася майже недоторканою, — ядерна енергетика.