Рік позбавлення волі — за антивоєнний напис на дитячому майданчику, домашній арешт — за подібний пост у соцмережах, 5 років ув’язнення — за графіті на гаражах. Все це — реалії нинішньої Росії, де точиться боротьба проти тих, хто не підтримує путінську політику війни. Навіть якщо це — підлітки, повідомляє FREEДОМ.
Наприкінці жовтня співробітники ФСБ затримали 19-річного Олександра Сніжкова та 16-річну Любов Лізунову в російській Читі. Підлітки малювали графіті “Смерть режиму” на гаражах.
“Проти нас вже були докази, ми обговорювали це у листуванні. Крім того, ми маємо свої Telegram-канали, в яких ми виступали проти чинного режиму”, — розповіла Любов Лізунова ресурсу “Настоящее время”.
Суд обрав підліткам запобіжний захід у вигляді підписки про невиїзд. Їм закидають три кримінальні статті, за якими загрожує до 5 років колонії.
“Хвилює, що зараз усіх ув’язнених гребуть у ПВК “Вагнер”, я туди, ясна річ, дуже не хочу потрапити. Воювати я все одно не буду, вбивати не стану. Поки що сподіваюся, що “політичних” туди не змушують вербуватися”, — прокоментував Олександр Сніжков “Настоящему времени”.
Олеся Кравцова, 19-річна російська студентка, опинилася на лаві підсудних за те, що писала антивоєнні пости у соцмережах. На початку січня дівчині обрали запобіжний захід у вигляді домашнього арешту. Їй інкримінують дискредитацію збройних сил РФ та виправдання тероризму. Інтернетом їй дозволили користуватися лише для навчання, а також заборонили отримувати пошту.
“Поки що влада діє дуже вибірково. Я говорю саме “поки”. Я боюся, що в міру того, як цей опір зростатиме, гайки закручуватимуть далі, і ми побачимо сталінські масштаби. І це, звичайно, дуже страшно, але боюся, що це найімовірніший сценарій розвитку подій”, — прогнозує британський журналіст Андрій Остальський.
Такий розвиток подій передбачають і російські правозахисники. Петербурзький адвокат Леонід Крикун, який виступав захисником у справах багатьох опозиціонерів, залишив РФ наприкінці 2022 року. Як повідомляє видання SOTA, Крикун виїхав із країни, побоюючись переслідувань. Пізніше юрист прокоментував від’їзд у Facebook.
“Я ухвалював рішення про від’їзд, усвідомлюючи, що залишаю всіх своїх рідних та близьких, що на новому місці ані мови, ані грошей, ані житла, ані затребуваної спеціальності чи перспектив отримання будь-якої роботи у найближчому майбутньому я не маю. Але для мене все однозначно, я визначив для себе, де мужність і героїзм, а де зрада і малодушність”, — написав адвокат Леонід Крикун.
У немилість путінському режиму потрапляють і громадські організації. Напередодні Нового року Роскомнагляд (Федеральна служба з нагляду у сфері зв’язку, інформаційних технологій та масових комунікацій) заблокував сайт “Українська жіноча варта”. Ця організація займається навчанням жінок самооборони та розповідає про війну.
“Я чую голоси, що там Путіну вже шепоче хтось: вже настав час все закрити і все закрутити. Справді, як в Ірані, герметизація країни, залізна завіса. І він не виключає, що вдасться до такого методу в майбутньому. Але дуже багато залежить від перебігу війни та бойових дій”, — вважає британський журналіст Андрій Остальський.
На думку експерта, остаточно закрити всі ресурси в РФ поки не дозволяють путінські пропагандисти в YouТube, які використовують сервіс на користь пропаганди.
До радикальніших методів репресій у Росії можуть вдатися лише тоді, коли побачать, що підтримка Путіна серед населення падає. Хоча й зараз, на думку журналіста Остальського, цей показник невеликий: близько 20%.
Читайте також: Росіян не припиняють переслідувати за антивоєнну позицію — хто сьогодні під ударом Кремля