Велика Британія переживає серйозну політичну кризу. Накопичилися проблеми, пов’язані з Brexit, позицією правлячої партії та кризою всередині неї. Про це розповів кандидат історичних наук Єгор Брайлян в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA. Він зазначив, що претензія до Джонсона полягає у нездатності ефективно керувати партією і, як наслідок, країною. Скандали посилили політичне майбутнє чинного британського прем’єра, додав Брайлян.
“На мою думку, це досить серйозна політична криза зараз у Великій Британії, якої не було дуже давно. Претензії, які висувають Борису Джонсону, полягають у тому, що Борис не може ефективно керувати партією та, відповідно, країною. І самі торі ще у 2019 році були розколоті, тобто частина однопартійців Джонсона приймала його трохи авторитарний стиль управління партією. До того ж, усі скандали, пов’язані з вечірками, вплинули на політичне майбутнє Джонсона. Тобто слід розуміти, що для України дуже важливою є постать голови парламентського комітету Великої Британії з оборони Тобіаса Елвуда. Він у середині лютого приїжджав до Києва, спілкувався з керівництвом Міноборони України та запевняв у підтримці Британією зі свого боку як голови парламентського комітету. Але в той же час слід розуміти, що він різко виступає проти Бориса Джонсона, і те, що ми бачимо фактично останні півроку, – це спроба змусити Джонсона піти у відставку”, – вважає Брайлян.
Він зазначив, що ставлення до Джонсона є досить негативним серед інших членів парламенту, тому що вони не бачать у ньому лідера і вважають, що саме він має нести відповідальність за скандали з однопартійцями.
“Питання про відставку Бориса Джонсона стоїть фактично з січня цього року, і вони півроку хочуть знищити прем’єра. Я б тут хотів згадати ще й російський чинник, що Джонсон, як став прем’єр-міністром Британії рівно три роки тому, переосмислив свою позицію щодо Росії, і Британія стала жорсткішою щодо Росії та її дій у Східній Європі. Хоча це все почалося в Солсбері у 2018 році, коли Джонсон був міністром закордонних справ Британії, проте ці три роки показали, що Британія – один із ключових союзників України, це і військова допомога, і дипломатична підтримка, і гуманітарна допомога. Джонсон розробляє ідеї нового союзу проти Росії – це Британія, Польща, країни Балтії та Україна”, – розповів Брайлян.
Він додав, що Джонсона може замінити Ліз Трасс, яка зараз обіймає посаду міністра закордонних справ співдружності та розвитку Великої Британії, а до цього була міністром іноземної торгівлі.
“Треба розуміти, що Британія бореться не лише проти Росії, а й проти Китаю, де є загроза Гонконгу – це колишня колонія Великої Британії. Нещодавно було 25 років, як Британія передала цю територію Китайській Народній Республіці, і Джонсон у своєму відеозверненні наголошував на тому, що там виникли виклики демократії, тому що Пекін хоче перетворити Гонконг на свою внутрішню територію. Слід розуміти, що Україна, як і Росія та Китай, стали темою номер один для внутрішньополітичного порядку денного Британії. І навіть якщо консерватори втратять владу, то новий уряд лейбористів загалом дотримуватиметься курсу з підтримки України”, – міркує аналітик.
ЗМІ повідомляють, що чинний прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон у четвер, 7 липня, складе повноваження лідера Консервативної партії. При цьому він намагатиметься зберегти посаду глави уряду до осені цього року.
Прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон у четвер заявив про свою згоду залишити посаду глави британського уряду, а також лідера Консервативної партії Сполученого Королівства.
“Стало зрозуміло, що воля парламентської Консервативної партії полягає в тому, щоб був новий лідер цієї партії і, отже, новий прем’єр-міністр. Я домовився із сером Гремом Брейді, головою нашого депутатського корпусу, що процес вибору нового лідера має розпочатися зараз. Графік буде оголошено наступного тижня”, – сказав він, виступаючи перед журналістами на Даунінг-стріт у четвер.
Він також зазначив, що продовжуватиме виконувати свої обов’язки прем’єр-міністра доти, доки не буде обрано нового лідера Консервативної партії, який і стане новим главою британського уряду.
Джонсон пообіцяв усіляко допомагати своєму наступникові й додав, що в політиці “немає незамінних людей”.
Раніше міністр оборони Великої Британії Бен Воллес і новий глава Мінфіну Надхім Захаві, призначений у вівторок, закликали Джонсона піти у відставку, але самі не відмовлялися від своїх посад.
Хвилю відставок спровокував скандал довкола колишнього заступника парламентського партійного організатора Кріса Пінчера. Його звинуватили у сексуальних домаганнях до двох чоловіків минулого тижня, після чого він пішов у відставку.
Пізніше з’ясувалося, що це не вперше, коли Пінчера звинувачували в таких речах, і в 2019 році стосовно нього проводилося розслідування, проте, незважаючи на це, Джонсон призначив його на посаду в лютому 2022 року.
Спочатку на Даунінг-стріт заперечували, що прем’єр-міністр знав щось про звинувачення стосовно Пінчера у 2019 році, проте у вівторок стало відомо, що Джонсон був інформований про поведінку політика, але все одно призначив його на посаду.
Пізніше Джонсон вибачився за призначення Пінчера, заявивши, що в уряді немає місця тим, хто зловживає своєю владою.
Читайте також: Краматорськ зазнав ракетного удару: є жертви