Захід останніми тижнями нарощує постачання озброєння Україні. Німеччина та Нідерланди передадуть 12 самохідних гаубиць. Українські бійці пройшли на них відповідне навчання. Сім гаубиць вже відправили до України. Це — перше важке озброєння, передане Німеччиною, інформує UA.
“Готувалися довго, німці витримували терміни. Інші готувалися по 2 тижні, а вони — 40 днів. Ці німецькі гаубиці — одні з найкращих, якщо не сказати найкращі у світі. За скорострільністю, за дальністю, за точністю. Але надійшла батарея, а їх треба сотні та сотні”, — коментує генерал-лейтенант запасу, кандидат військових наук, доктор технічних наук, професор Ігор Романенко.
Близько 20 швидкострільних гаубиць, які здатні знищувати навіть сучасні танки, найближчим часом відправить Україні й Британія. Також там обіцяють збільшити постачання протикорабельних ракет Harpoon та Brimstone.
“Такі засоби ураження кораблів ворожого чорноморського флоту вкрай важливі та необхідні. У перспективі українській стороні необхідно розв’язати головне питання — блокади кораблів чорноморського флоту, які створюють серйозні проблеми для транспортної логістики в акваторії”, — пояснює військовий експерт Владислав Селезньов.
Одним із найбільш необхідних Україні озброєнь експерти називають реактивні системи залпового вогню, зокрема HIMARS, які мають велику дальність дії. Вони допоможуть зупинити наступ у Донецькій та Луганській областях.
“Ми ще краще дістанемо їхні логістичні центри та шляхи комунікації. І це слабка ланка російської армії. Дістати їх ракетами означатиме, що припиниться підвезення техніки, живої сили, боєприпасів”, — пояснює військовий експерт, голова Українського центру безпеки та співробітництва Сергій Кузан.
Для України зараз дуже важливо отримати таку зброю, бо Росія має десятикратну перевагу в артилерії. Крім того, вона продовжує використовувати озброєння, заборонене міжнародними договорами.
“Таких видів озброєння з Росії вже 210 різновидів, зібрані дані. А за кількістю це — тисячі. До такого озброєння належить “Солнцепек” — термобарична зброя заборонена, а вони її застосовують. Потім — касетні озброєння”,— перелічує Ігор Романенко.
Касетні боєприпаси небезпечні тим, що їх частини розлітаються на велику площу, і близько 20% з них можуть вибухнути з часом, що становить значну загрозу цивільному населенню. Один із перших випадків їх застосування зафіксували ще наприкінці лютого. За даними Amnesty International, тоді російська армія скинула бомбу на ясла та дитячий садок в Охтирці Сумської області. Загинули троє людей, включаючи дитину.
“Тут порушення, оскільки потрапила під атаку інфраструктура будівлі, яка перебуває під захистом, тобто це дитячий садок. Це є грубим порушенням міжнародного права, є військовим злочином. І звичайно ж, всі ці випадки мають бути детально задокументовані”, — вважає речниця Amnesty International Україна Катерина Мітєва.
Також задокументовано багато випадків застосування Росією заборонених Женевською конвенцією фосфорних бомб, протипіхотних мін та іншої небезпечної для мирних жителів зброї. А журналісти New York Times провели власне розслідування та підрахували, що армія Російської Федерації щонайменше 450 разів застосовувала некеровані боєприпаси для обстрілу міст.
“Наприклад, для обстрілу Миколаєва, коли одним авіаударом було знищено адмінбудівлю з чималою кількістю потерпілих цивільних. Ми оцінюємо ці злочини відповідно до національних кримінальних правил”, — зазначив виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павличенко.
Розслідування цих військових злочинів Росії проводить не лише Україна, а й Міжнародний кримінальний суд у Гаазі. Тим, хто наказував застосовувати заборонене озброєння, може загрожувати довічне ув’язнення.
Читайте також:
Ястребова: РФ хоче покращити демографічну ситуацію за рахунок масової депортації українців
Полозов: Одна справа пишатися армією РФ удома перед телевізором, а інша — вмирати на полях