Десятки людей документують порушення прав людини та правил ведення війни в Україні в різних місцях. Окремі команди збирають докази, беруть інтерв’ю в жертв, постраждалих або безпосередніх свідків злочинів. Всі ці дані вносять до бази, і вони можуть стати матеріалом для подальшого розслідування правоохоронними органами. Вони також можуть потрапити не лише до національних судів, а й до міжнародних. Про це розповів виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко в ефірі марафону “FreeДОМ”.
Він пояснив, як має відбуватися розслідування та притягнення до відповідальності людей, які перебувають за межами України. В даному випадку відомо вже про понад 600 громадян РФ, які скоїли воєнні злочини.
“Має бути судовий розгляд та судове рішення. І коли приймається судове рішення про те, що особа вже є злочинцем, її оголошують у розшук, і, відповідно, якщо вона перебуває на території, яка доступна для правосуддя, вона відповідатиме за законом. Ми говоримо зараз про воєнні злочини, які не мають терміну давності. І, відповідно, розраховувати на те, що впродовж найближчих кількох місяців ці злочинці, які діяли у Бучі, Гостомелі, Маріуполі, Харкові, Чернігові та всіх інших населених пунктах України, будуть притягнуті до відповідальності, швидше за все, у нас немає шансів. Ми не зможемо їх отримати доти, доки не відбудеться перемога у цій війні і Росія не буде визнана такою, що програла, і буде зобов’язана виконувати рішення, які будуть продиктовані, зокрема, і з притягненням до кримінальної відповідальності всіх винних”, – сказав Павліченко.
Але, за його словами, є другий варіант. Як приклад він навів югославський сценарій, коли перед судом у Гаазі постав президент Сербії Слободан Мілошевич.
“Суд почав збирати докази та, розглянувши всі матеріали справи, що стосуються факту геноциду в Сребрениці, ухвалив рішення про те, що винний у цьому воєнному злочині безпосередньо президент Республіки та командувач військ, які мають бути притягнуті до відповідальності. І Сербія відповіла на вимогу цього трибуналу”, – сказав Павліченко.
Читайте також:
“Вони ніколи не жили багато”. Потапенко пояснив, чому деякі росіяни не відчують санкцій
Фільтрація, погрози, евакуація. Розповідь жінки з Маріуполя
Що світ може зробити з рейдерством РФ в ООН? Відповідає Хандогій