Найманці з Китаю на Донбасі: що вони розповіли про вербування та службу в російській армії (ВІДЕО)

Один із військовополонених громадян Китаю. Фото: t.me/SBUkr

Росія вербує громадян Китаю для участі у війні проти України в соцмережах, зокрема через TikTok. Їм пропонують роботу в будівництві та медицині, але пізніше відправляють у навчальні табори, а потім — на фронт. Про це китайські військові, яких Збройні сили України взяли в полон на Донеччині, розповіли на пресконференції в Києві, повідомляє FREEДОМ.

“Коли я спілкувався з рекрутером, то ми говорили про реабілітацію поранених, яких дуже багато в російській армії. Я йшов виконувати саме цю роботу. Коли я прибув до Москви, почалася реєстрація, і я вже нічого не міг зробити. Не було можливості втекти… Жили в смітті, не було води, електрики, годували раз на день, як нагорода — жменя рису. Змушували робити важку роботу. Реальна війна відрізняється від того, що бачили в кіно і по телевізору. Хочу вибачитися перед батьками. Єдине бажання — повернутися додому”, — сказав військовополонений із КНР Ван Гуанцзюнь.

У Росії громадянам Китаю перекладачів не надають. Уся документація і спілкування відбувається російською. Як зазначають військовополонені з КНР, доводилося спілкуватися за допомогою жестів. Їм видали картки з грошима на особисті витрати, однак скористатися цими коштами вони не змогли. Російські військові забирали їх, щоб купувати паливо та зарядні станції.

Один із військовополонених повідомив, що в навчальному таборі інструктор забрав у нього телефон і вимагав хабар за можливість зателефонувати.

“Спочатку пропонують роботу, пов’язану з чимось іншим, пропонували бути будівельником. Вони спочатку пропонують одне, а потім починається інше… Першого дня, коли опинився в навчальному таборі, у мене забрали телефон. Наступного дня інструктор сказав, що телефон належить йому і потрібно буде заплатити, щоб ним користуватися. Коли запитав, скільки потрібно, то він тричі показав долоні, та після я заплатив 15 тисяч рублів… Якщо відмовлявся давати гроші, то були обіцянки відправити на передній край. Дуже шкодую, що поїхав сюди, бо жодної користі не отримав”, — розповів громадянин Китаю.

За інформацією агентства Reuters, у складі російської армії може перебувати близько двохсот громадян Китаю. Їх заманюють для участі у війні Росії проти України через різні онлайн-платформи. Китайські військовополонені розповіли, що для цих цілей активно залучають блогерів, розміщують у соцмережах рекламу, яка обіцяє легальну роботу та високий дохід.

“У китайських соцмережах, зокрема в TikTok, можна побачити людей у формі. У Китаї престижно бути в армії, але далеко не всі можуть отримати таку можливість. Тому хтось може спокуситися, не маючи можливості служити в Китаї, взяти участь десь іще”, — сказав Ван Гуанцзюнь.

Заступник глави Міністерства закордонних справ РФ Андрій Руденко інформацію про те, що в російській армії воюють громадяни Китаю, заперечує. “Їх там немає” — в один голос повторюють кремлівські пропагандисти.

Тим часом взяті в полон в Україні громадяни КНР заявляють, що хочуть повернутися додому і готові до обміну на українських військових. За їхніми словами, участь китайських громадян у війні Росії проти України стала можливою через дію російської пропаганди.

“У Китаї пропагується дружнє ставлення до Росії та, можливо, саме результат цієї рекламної кампанії й спонукає довіряти Росії більше і брати участь у цьому. До того як приїхати в Україну, будь-яка інформація, яка була пов’язана з війною — це інформація про перемоги Росії, про те, що вона захопила в Україні. Інформація подається так”, — розповів військовополонений Чжан Ренбо.

Міністерство закордонних справ Китаю також заперечує інформацію про участь своїх громадян у війні Росії проти України. У МЗС КНР заявили, що уряд завжди закликає своїх громадян триматися якомога далі від зон збройних конфліктів і уникати участі в них у будь-якій формі.

Водночас агентство Reuters повідомило, що китайські офіцери в російському тилу вивчають тактику ведення сучасних бойових дій.

Читайте також: “Нічого не знали про Україну”: військовополонені з Китаю розповіли, як потрапили на війну (ВІДЕО

Раніше президент України Володимир Зеленський повідомив, що в Донецькій області українські військові взяли в полон двох громадян Китаю, які воювали на боці армії РФ.

Міністерство закордонних справ України викликало тимчасового повіреного у справах Китаю через участь громадян КНР у війні на боці Росії. Пізніше речник Міністерства закордонних справ Китаю Лінь Цзянь заявив, що Пекін працює з Україною для перевірки повідомлення про те, що двоє громадян КНР воювали на боці російської армії в Донецькій області.

Прямий ефір