Грузинські силовики цієї ночі, 29 листопада, застосували силу, щоб розігнати людей, які зібралися біля парламенту в Тбілісі на знак протесту проти рішення влади призупинити переговори про вступ країни до Євросоюзу, передає FREEДОМ.
Протестувальники намагалися будувати барикади, а спецпризначенці зносили їх водометами та застосовували сльозогінний газ.
Правоохоронці використовували силу і під час затримання учасників акції протесту. Вони вишукували та переслідували протестувальників. Наприклад, увірвалися в аптеку на проспекті Руставелі, полюючи на демонстрантів, повідомляють місцеві телеканали. Представники МВС також зайшли в собор Кашветі.
Грузинські силовики під час розгону протестувальників у Тбілісі били журналістів і ламали їхню техніку. За даними місцевих ЗМІ, постраждали півтора десятка представників медіа. Зокрема був побитий журналіст і телеведучий телеканалу Formula Гурам Рогава — у нього розбита голова.
Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі також була в центрі Тбілісі та прокоментувала кадри затримання мітингувальників.
“Грузинським протестувальникам немає притулку в Грузії: церковне подвір’я або аптека, робокопи переслідують учасників усюди, щоб бити й заарештовувати їх… Російський уряд, російські методи”, — відреагувала президентка у соцмережі Х.
Тим часом опозиція Грузії закликала громадян вийти на нову акцію протесту. Один із лідерів коаліції “Єдність” анонсував початок протесту сьогодні, о 19:00 за місцевим часом, біля парламенту. Опозиціонер закликав боротися до перемоги, наголосивши, що зупинятися більше не можна.
Посол ЄС у Грузії Павло Герчинський назвав дуже сумною і болючою заяву грузинського прем’єр-міністра Іраклія Кобахідзе про те, що питання перемовин про вступ до Євросоюзу не порушуватиметься в найближчі чотири роки. За словами дипломата, рішення партії влади “Грузинська мрія” фактично суперечить політиці всіх попередніх урядів Грузії, а також волі переважної більшості грузинського народу.
“Звичайно, Грузія є незалежною державою. Грузія — суверенна держава. Грузія сама вирішує, хоче вона продовжувати євроінтеграцію чи ні. На мій погляд, це дуже сумно, дуже прикро й боляче”, — зазначив посол ЄС у Грузії.
Понад 100 співробітників Міністерства закордонних справ Грузії виступили проти заморожування руху країни в ЄС. Текст звернення вони поширили в соцмережах. Дипломати вважають, що заява про зняття з порядку денного питання про вступ Грузії до Євросоюзу не відповідає стратегічним інтересам країни.
Крім того, на думку працівників МЗС, затягування переговорного процесу призведе до ізоляції держави. Підписанти зазначили, що дії парламенту суперечать вимогам Конституції Грузії, в якій закріплено курс на євроінтеграцію.
“Затягування переговорного процесу про вступ призведе до ізоляції країни. Без підтримки західних партнерів Грузія залишається сам на сам із загрозами, які особливо посилюються на тлі процесів, що відбуваються в міжнародному середовищі та безпековій сфері”, — йдеться у спільній заяві співробітників МЗС Грузії.
Читайте також: Провести нові вибори, ввести санкції та обмежити контакти: Європарламент ухвалив резолюцію щодо Грузії
Нагадаємо, 26 жовтня відбулися вибори до парламенту Грузії. Під час голосування фіксували порушення виборчого процесу, зокрема масові вкидання бюлетенів, видачу кількох бюлетенів одній людині, а також сутички на виборчих дільницях. За даними Центральної виборчої комісії, партія влади “Грузинська мрія” здобула 54% голосів.
Президент Грузії Саломе Зурабішвілі та опозиція відмовилися визнавати ці результати. У країні досі тривають масові протести.
Також Європейський парламент не визнав результати парламентських виборів у Грузії та закликав провести нове голосування.
Причиною нової хвилі протестів грузинського народу стала заява керівної партії “Грузинська мрія” про те, що уряд призупиняє переговори про вступ Грузії до Євросоюзу і відмовиться від бюджетних грантів ЄС до 2028 року.
Читайте також: Провести нові вибори, ввести санкції та обмежити контакти: Європарламент ухвалив резолюцію щодо Грузії