3 тис. грн на місяць: в яких умовах утримують російських військовополонених в Україні

Фото: cripo.com.ua

Утримання одного російського військовополоненого коштує Україні 3 тис. грн щомісяця: їх годують, надають одяг, засоби гігієни й допускають до них представників Червоного Хреста, повідомляє UA.

Російські військовополонені, яких можна обміняти на полонених українських солдатів, утримуються в установах виконання покарань — окремо від інших ув’язнених. Інші потрапляють до спеціальних таборів, як цього вимагає Женевська конвенція.

“Ми виявляємо максимальну цивілізованість, створили умови з бюджетів, які маємо, що можемо собі дозволити як країна, що воює. Такі умови не можуть бути прирівняні до тортур і ніяк не порівнюються з тими, як українські герої перебувають у полоні або на територіях “ЛНР” і “ДНР”, або Росії. Умови утримання полонених мають бути як військових. Женевська конвенція зобов’язує державу, яка утримує в полоні військових, годувати так полонених, як вона годує свої Збройні сили. Військовополонений харчується так, як офіцер української армії”, — сказала заступник міністра юстиції України Олена Висоцька у коментарі “Радіо Свобода”.

Водночас про утримання українських військовополонених на території Росії невідомо практично нічого, кажуть правозахисники. Там приховують будь-які відомості про українських захисників.

“Вони нічого не підтверджують, вони утримують велику кількість неофіційно у своїх СІЗО. І ця система російська повинна мати хоч якісь рамки, хоч би інформаційні, щоби встановити контакт із родичами. Зараз вона зовсім недоступна для України, як для країни, яка бажає знати інформацію про своїх громадян. Плюс, у нас немає консульств”, — розповіла виконавчий директор Центру громадянських свобод, правозахисниця Олександра Романцова.

Нещодавно з російського полону вдалося визволити парамедика Юлію Паєвську. Вона розповідає — у місцях, де її утримували, не було навіть натяку на дотримання Женевської конвенції.

“Умови утримання жахливі. На них постійно кричать, кажуть, що Україна ваша вже впала, що всі втекли”, — зазначила Паєвська.

З українськими полоненими на територіях так званих “ЛНР” та “ДНР” поводяться ще гірше, стверджують правозахисники. Катування там вважаються нормою.

“Нещодавно було звільнено Влада Буряка — 16-річного громадянина України, сина голови військово-цивільної адміністрації Запорізького району. І ось він більш-менш був у безпеці, але його змушували прибирати катівню. І він там реально щоразу змивав кров. Відповідно, там катувань зазнають наші полонені. На жаль, є велика ймовірність, що відсоток значний”, — сказала Романцова.

Ті українські військові, яким вдалося вийти з полону, теж розповідають про тортури та жорстоке поводження з боку росіян, що суперечить нормам міжнародного гуманітарного права.

“Україна засуджує неправомірне поводження Російської Федерації з українськими військовополоненими, зокрема, використання їх у своїх політичних цілях. Вимагаємо від російської сторони гуманної поведінки щодо українських військовополонених. Будь-які незаконні акти або бездіяльність з боку держави, що тримає у полоні військовополонених, забороняються”, — йдеться в заяві Міністерства закордонних справ України.

Наразі невідома точна кількість ані українських, ані російських військовополонених. За останніми даними, в українському реєстрі було 650 осіб. Тоді як Росія, за даними організації “Медійна ініціатива за права людини”, утримує від 5 до 7 тисяч українців — як військових, так і цивільних.

Нагадаємо, агент України у Міжнародному суді ООН Антон Кориневич в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UА розповів за які злочини російський президент Володимир Путін може опинитися на лаві підсудних набагато швидше, ніж за скоєння воєнних злочинів. Та як бути, якщо лідер держави-агресора не бажає залишати межі бункера.

Зеленська переконала спікера Палати представників США Пелосі у необхідності визнати РФ державою-спонсором тероризму

Читайте також: 

Путін розпочав війну не тому, що ідіот, а тому, що глибинний народ РФ вимагав цього: інтерв’ю з економістом Савченком

Суд у Гаазі розпочне розгляд першої справи про воєнні злочини РФ до кінця 2022 року — Bloomberg

Прямий ефір