Путін розпочав війну не тому, що ідіот, а тому, що глибинний народ РФ вимагав цього: інтерв’ю з економістом Савченком

Фото: pro.te.ua

Про ефективність санкцій проти Росії, економічний стан країни-агресора та погрози Кремля Заходу говоримо з економістом, професором, ректором Міжнародного інституту бізнесу Олександром Савченком в межах інтерв’ю для телемарафону “FreeДОМ” на телеканалі українського іномовлення UA.

— Після перемоги України Росія економічно буде прирівняна до країн третього світу?

— Ні, не буде. По-перше, питання, чи Росія збережеться як країна. Все-таки вірогідніший сценарій, що на цій території виникнуть кілька нових держав.

— Який найбільший економічний провал Росії від початку війни?

— Найбільший — це ревальвація рубля, тобто посилення рубля.

— Що це означає?

— Посилення рубля тоді, коли треба було його послаблювати. Це призвело до того, що такий величезний російський експорт у рублях падає. І багатьом компаніям вигідно згортати бізнес не лише через санкції, а й через помилки Центрального банку та Міністерства фінансів РФ.

— Як вважаєте, Путін шкодує зараз, що напав на Україну?

— Думаю, так. Він загнав себе в кут, порівнював себе багато разів із щуром, загнаним у кут. І нарешті ось його страшні спогади, якими він ділився в брудних пітерських під’їздах, вони тепер стали реальністю. І дуже важко йому знайти вихід зі збереженням не лише обличчя, а хоч руки та ноги. Отак би я сказав.

— Чи вірите ви, що Росія та Білорусь створять єдину союзну державу?

— Я вірю, що на папері вони щось створять де-юре, але де-факто це неможливо. Тому що менталітет білорусів докорінно відрізняється від росіян. Хто такий росіянин? Це бурят, який убивав у Бучі, це чукчі, це чеченці. Дуже розпливчасте поняття. Тому я й думаю, що колективний Захід та Україна наполягатимуть, щоб на місці сучасної Росії, я називав би її “Раша” правильно, виникли кілька держав.

— Припустімо, що завтра запрацювали реальні санкції проти Росії. Давайте уявимо, що Україна має все необхідне озброєння, “Хаймарси” з ракетними комплексами, які стріляють на 200 км. Коли розпадеться РФ у такому разі?

— Якщо все це ми отримаємо, плюс будуть реальні санкції, а це диктатура цін Заходу на нафту, газ, золото, навіть на російське зерно, яке вони крадуть, ціни приблизно повинні вдвічі меншими бути, а по газу в 3-4 рази меншими. І ми почнемо перемагати.

Що буде далі? Росія запропонує нам припинити вогонь. І як компроміс, погодиться, навіть наполягатиме, що, мовляв, ми забираємо повністю Донецьку, Луганську область, але йдемо з Херсона, Запоріжжя, віддаємо вам атомну станцію. Це перший етап. Це, можна вважати, перемога України у цій війні.

Але це лише початок перемоги. З початку цієї першої фази перемир’я на компромісних умовах, але все-таки на нашу користь. З цього моменту мине 500 днів, і розпочнеться розпад Росії на окремі держави.

— Тобто, якщо ми сьогодні все отримаємо, зокрема важку техніку, потужні санкції проти Росії, то протягом двох років?

— Так, війна закінчиться. У вересні активні воєнні дії будуть завершені.

— І протягом двох років розпадеться Росія?

— Так. На благо самих росіян.

— Три несподівані для Путіна економічні реакції Заходу на війну з Україною. Чого він реально не очікував? Можете назвати?

— Так, звичайно. Перше, чого він не очікував, не чекали навіть міністр фінансів РФ, голова Центрального банку Набіулліна, що заморожено 300 млрд активів. Це — перший шок.

Другий, я думаю, Путін не очікував, що Україна отримуватиме за наростаючою, але з недостатньою швидкістю дедалі більш адекватну зброю для перемоги. Не для поступового відступу, а для перемоги. Хоча ще критичної маси немає, повторюю. Поки що немає. Це друга несподіванка.

І третя — це санкції проти олігархів та членів родини самого Путіна, його найближчого оточення. Він не очікував такого.

— Росія втратила під час війни стратегічне лідерство та ініціативу, на вашу думку?

— Вона ніколи не мала стратегічного лідерства та ініціативи. Де — у війні? Якщо говорити про війну, то так, вона втратила їх, по суті, за два тижні. Але треба розуміти, що РФ вміє воювати. Ось, коли кажуть, що там купа ідіотів, дебіли-генерали та біомаса. Це не так. Це недооцінка суперника. І Путін взяв управління військовими діями у свої руки.

Вони обрали дуже просту тактику, яка зараз працює, і дає їм результати. Росія відкрила три фронти: з українськими Збройними силами, і це не дуже добре виходить. Десь вони додавлюють, десь програють. Далі вони воюють з українським цивільним населенням: з дітьми, літніми людьми, жінками. І тут вони виграють. Вони бомблять міста, вбивають і нарощують подібні вбивства.

І третій фронт — вони воюють з усім світом. Хочуть заморозити Європу цієї зими, обмеживши постачання газу, прагнуть організувати світовий голод. Вони навіть два тижні жили надією на голод.

Вся рашистська тусовка казала, мовляв, вся надія на голод, що ось він приведе до зняття санкцій.

Реальні санкції, я вже казав, це диктатура цін. Жодного ринку енергоресурсів зараз немає. Путін на Санкт-Петербурзькому форумі з Міллером (голова правління та заступник голови ради директорів ПАТ “Газпром”, — ред.) заявили, що епоха економічної системи, яка базується на доларі та на західній фінансовій системі, закінчена. Вони урочисто проголосили нову економічну систему, де головними будуть не гроші, а ресурси. А саме: нафта, газ, зерно, вугілля. Ось цю систему треба зруйнувати одразу, а не чекати. Почати встановлювати ціни.

Припустимо, зараз газ, спотова ціна 1500 дол., а треба зробити 150, удесятеро менше. І ось цей дисконт, половину його, віддавати Україні на фінансування нашого озброєння, дефіциту бюджету.

— Дехто з пропагандистів Кремля лякає, що завтра, мовляв, Росія перестане продавати Заходу газ, нафту, алюміній, продовольство. І продаватимуть це так званим дружнім країнам: Південній Америці, Китаю. Це має турбувати навсправжки Захід?

— Абсолютно ні. Чому вони не можуть припинити це робити? Якщо вони припиняють постачання, тоді обвал РФ буде навіть не за 3 місяці, а за місяць. І вони кажуть, мовляв, не бажаєте нам платити, ми взагалі нікому не будемо продавати. Вони не можуть цього зробити. По-перше, не зможуть навіть заглушити всі ці свердловини. По-друге, одразу буде такий обвал надходження валюти, що фінансувати війну стане неможливо. Тобто через місяць ВВП Росії впаде не на 50%, а на 60%, якщо вони це зроблять. Тому що у них все тримається на експорті енергоресурсів.

— З 9 березня до 9 вересня 2022 року з валютних рахунків у російських банках можна отримати готівкою до 10 тис. дол. США або еквівалентну суму в євро. А решту — забрати в рублях. Кажуть, що доларової готівки у РФ дуже багато. А чому не можна тоді знімати?

— Вони запровадили таке обмеження. Наразі дають послаблення, виштовхують долар за кордон, щоб “фашисти” їхали в інші країни, відкривали там валютні рахунки, і на ці рахунки було дозволено вже переказувати до 150 тис., а зараз і до 1 млн доларів.

Я казав, що велика їхня помилка — зміцнення рубля. Ось такими діями вони призвели до того, що рубль зміцнився. А зміцнився рубль, експорт російський почав падати не лише через санкції, технологічні та інші, але й через примітивну політику. А готівкового долара вони не мають. Бо там також санкції на завезення долара. Вони мають дефіцит готівкових доларів. Через своїх агентів купують на західних ринках комп’ютери, програми все, що їм треба. І нелегально завозять до РФ.

Це вже країна, де легально дозволено робити усі нелегальні операції. Називається це — паралельний експорт-імпорт.

Путін розпочав війну не тому, що він ідіот, як зараз кажуть, а тому, що глибинний рашистський народ вимагав і хотів цього. Він це зрозумів, він це здійснює. Вони радіють. І за все треба платити. Не буває безкоштовної музики та війни.

— Росія продовжує активно розгойдувати Німеччину через Литву. Спочатку Росія лякала тим, що буде якесь вторгнення. Мовляв, вони зараз зайдуть, наведуть там лад. А тепер вони змінили підхід. І є політики та експерти, які розповідають, що блокада Калінінграда Литвою не вигідна насамперед Європі. І, мовляв, найбільшої шкоди це завдає, як вони кажуть, самій Німеччині. Правда це чи ні? І чи поведуться на це німці, як вважаєте?

— Дивіться, вони обирають слабку ланку. Німеччина — найслабша ланка. Вона була нашпигована російськими розвідниками та російськими грошима. Німці, вони тільки створили такий собі особливий образ, що, мовляв, продалися росіянам. Насправді — ні. Вони все прораховують, і нині Німеччина колосальними темпами скорочує залежність від російського газу, реально скорочує.

Крім того, я вважаю, німці готові померзнути. І їх не так легко буде зламати. Ось як відповідають. Ага, ви заблокували Калінінград, нібито заблокували, ніякої блокади там нема, просто. Тоді ми в Німеччині скоротимо постачання газу. Їхня мета заморозити Європу. А Путін знає, що в нього кілька місяців на це є, бо вже за рік не буде жодної залежності Європи від російського газу та нафти. Він має кілька місяців, і він цим користується. І він тисне на слабку ланку, швидше за все. Ось і обрав Німеччину.

Що ще важливо зрозуміти. Ось є “цінності” московської православної цивілізації. Це терор та насильство, рекет. І є цінності західної цивілізації: гуманізм, свобода, свобода слова тощо. І Путін бореться з цими цінностями, розумієте? Ось уявіть собі, що в Росії пануватимуть західні цінності. Уявляєте гуманізм? Який там до біса гуманізм? Якщо лідер не здатний убити пару тисяч своїх, то він ніякий не лідер. І рашисти його зневажатимуть. Там не може бути демократії. І розпадеться вона миттєво.

— Наразі дуже серйозно обговорюється можливість передачі Україні заморожених активів РФ. І ось Пєсков, речник Путіна, заявив, що використання заморожених золотих резервів Росії на відновлення України було б абсолютно незаконним. А питати взагалі їх треба?

— Звичайно, ні. Не треба їх питати. Сполучені Штати мають законодавчу базу таких операцій. Вони це робили в Ірані, Іраку та в Афганістані. Забирали гроші у диктаторів, які розв’язували війни, та передавали демократичним рухам, новим урядам там. Тобто американці можуть це зробити за два тижні.

Це нам треба більше тиснути на них, щоб вони це зробили. Канада зробить. Але річ у тому, що Канада цих активів і на мільярд не має. У Штатах — близько 100 млрд дол., у Європейському Союзі — десь 150 млрд дол. У Британії є кілька мільярдів, у Японії теж є.

Тобто треба, щоби хтось показав приклад. Нехай Канада, наприклад, на своїх мільйонах покаже приклад і дотисне інші країни, щоб це зробити. Євросоюзу знадобиться місяці два, оскільки треба вносити зміни до законодавства. Вони можуть це зробити.

Таким країнам як Британія та Америка взагалі нічого не треба робити. Просто продати.

— Щодо вкраденого українського зерна, яке начебто вже в Туреччині. Вкрадене воно, не вкрадене — поки що незрозуміло. Ніхто не дає на це відповіді, окрім України, яка стверджує, що це зерно вкрадене. Це так Росія спеціально планує посварити Туреччину та Україну? Чи є якась інша причина?

— Ні, я думаю, важко продавати крадене. І Туреччина дуже близько. Ердоган теж диктатор. Диктатори можуть говорити один з одним. При цьому я дуже добре ставлюся до турків, вважаю, що це два приклади для наслідування українців — Туреччина та Польща. Це найближчі такі моделі, які ми можемо переймати. Але сам Ердоган може говорити з Путіним. І чому Путін його боїться? А тому, що Ердоган не боїться Путіна.

— Бо Ердоган наказував збивати російські літаки, коли ті порушували…

— Так, і ще дасть наказ. І от якщо Ердоган візьме та віддасть це зерно Україні, Путін утреться, і нічого не зробить. Є якісь глобальніші домовленості. У Ердогана теж незабаром вибори. Економічна ситуація у Туреччині не дуже хороша. І тому, коли інтереси та цінності зіштовхуються, перемагають інтереси. І ми маємо це розуміти і не засуджувати за це. Просто розуміти, брати до уваги. І боротись.

— І насамкінець — невеликий бліц. Як думаєте, до зими війна закінчиться?

— Імовірно, 90%, що так, закінчиться.

— Кремль зараз більше хоче миру чи війни?

— Більше хоче миру.

— А чому?

— Хоче миру, воюючи краще. Для нього критичний місяць — вересень. Путін хотітиме миру тим більше, чим більше Україна матиме сучасної зброї, і чим сильнішими будуть санкції.

— Економічно скільки ще Росія може воювати?

— Економічно за існуючих санкцій, якщо не буде посилення, думаю, нескінченно. Років 3-4 може точно воювати. Ці санкції є недостатніми для удушення.

— Україна після війни переможе корупцію?

— Це питання життя та смерті. Є такий коефіцієнт корупції, коли всі корупційні гроші належать до ВВП. Ось у нас ВВП був до війни 200 млрд. А корупційні гроші десь 15 млрд, коефіцієнт десь у районі восьми відсотків. В англосакських країнах і північних країнах Європи, це Швеція, Норвегія, там цей коефіцієнт менше одного відсотка. У посткомуністичних країнах — від 2 до 3,5%. І тому перемогти корупцію не можна. Але зменшити її радикально, у 3-4 рази, можливо. Станеться це чи ні, залежить від нових людей, які, я сподіваюся, прийдуть до уряду.

— Наступні правителі Росії оголосять Путіна маніяком чи будуть розвінчувати його культ особистості, як це було зі Сталіним?

— Я думаю, так, змішають із лайном. І намагатимуться робити його відповідальним за всі біди та злочини.

— За аналогією зі Сталіним, народ Росії ридатиме, коли помре Путін?

— Я думаю, ні. Вже не ридатиме. Рятуватиме свою шкуру. Чим бідніше живе народ, чим більше приниження та терору він відчуває від свого хана, царя, президента, генсека, не має значення, як це називається, тим більше любов і покірність. І це щирі любов та покірність. Якщо терору мало, пригнічення мало, поневірянь мало, то великої любові такої немає.

— Тобто Путін у порівнянні зі Сталіним ще навіть шмаркач, так?

— Шмаркач, так. Якщо Путін вбиває кілька тисяч, то той убивав кілька мільйонів, своїх я маю на увазі, своїх громадян. До цього ще далеко.

— Продовжіть фразу: “Росія програє війну тоді, коли…”.

— Коли Україна отримає приблизно сотню “Хаймарсів” і десь із десяток сучасних систем протиповітряної оборони.

— Путін втратить владу, коли…

— ВВП Росії впаде на 50%, удвічі, і Україна вийде на кордони 24 лютого.

Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський у телефонній розмові з президентом Європейської Ради Шарлем Мішелем обговорив запровадження сьомого пакету санкцій проти країни-агресора РФ, фінансові потреби України щодо підтримки макроекономічної стабільності, а також ситуацію на фронті

Читайте також: 

Рєзніков заявив, що Україні потрібно 100 HIMARS для контрнаступу

Данілов розповів, як відбувається деокупація всіх територій України після наказу Зеленського

Прямий ефір