“Щоб ринок землі запрацював оптимально, потрібний земельний банк”, – Курбан (ВІДЕО)

скрін з відео

Верховна Рада України напередодні, 13 листопада, проголосувала за проєкт закону про ринок землі в першому читанні. Він отримав підтримку 240 депутатів з фракції “Слуга народу”, а також 13 позафракційних. Решта проголосували “проти” або утрималися.

Законопроєкт про відкриття ринку землі викликав неоднозначну реакцію суспільства. Обговорити його плюси та недоліки в студію UATV прийшов політтехнолог Олександр Курбан.

“Ринок землі – це найбільший подразник до Нового року. Причин, чому саме так все виявилося, дуже багато. Перший момент – це невміння влади говорити з народом. Другий момент – це інтереси політичних партій. Скажімо так, серед партій дуже багато інвесторів, олігархів, які за цим стоять. У них є свої інтереси, які стосуються землі. Далі – інтерес профільних громадських організацій та ЗМІ. Ми живемо в період гібридної війни, і наш противник теж підкидає дрова в це багаття”, – заявив експерт.

За його словами, зараз загальна вартість українських сільськогосподарських земель становить 80 млрд дол. Також гість студії акцентував увагу на роботі “тіньового ринку” в Україні. Земля, за словами експерта, вже давно перерозподілена між великими корпораціями, зокрема й іноземними. А те, що відбувається сьогодні – це, фактично, спроба узаконити або перерозподілити той ринок, який вже склався. Його хочуть легалізувати та перевести в правове поле, щоб держава і громадяни на цьому заробили.

“Той формат, в якому подані ці законопроєкти, залишає дуже багато проблемних моментів. Зокрема, можливість іноземцям купувати землю. Але це не найстрашніше для нас. Страшніше буде, якщо наші олігархи скуплять ці землі та будуть використовувати їх не за призначенням, або вони будуть в них простоювати”, – сказав Олександр Курбан.

Орієнтовну ціну на землю хочуть встановити приблизно на рівні 2200 доларів за гектар. Для того, щоб займатися в Україні сільськогосподарською діяльністю, потрібно мати не менше двох гектарів, каже Курбан.

“У світі всього п’ять або шість країн, де ринок землі настільки відкритий, що іноземці можуть безпосередньо купувати. І це не найуспішніші країни, повірте. У всіх інших країнах нормальна модель регулювання державою продажу землі – це створення земельного банку. Фермер, кожен бажаючий може взяти кредит і купити землю. Українці не можуть собі дозволити брати такі кредити. Так, держава виділила певні суми на такі кредити. Але вони виділили 4 млрд грн. Давайте порівняємо 80 млрд доларів і 4 млрд гривень”, – зазначив гість студії.

Наостанок експерт наголосив, що створення земельного банку – це поширена практика в усіх цивілізованих країнах. Така модель добре зарекомендувала себе в світі.

Нагадаємо, що ВР ухвалила закон про ринок землі за основу. 

Прямий ефір