Олександр Чалапчій – спортсмен, який представить Україну у велоперегонах на Іграх Нескорених-2018 (ВІДЕО)

Фото UATV

Олександр Чалапчій добре знає – якщо знайшов сили боротися із самим собою, ти вже здолав найнебезпечнішого ворога. Уродженець міста Кропивницький із перших днів Революції Гідності був на Майдані. Коли Росія незаконно анексувала Крим і увірвалася на український Донбас, Чалапчій пішов до військкомату. Бажання й готовність зі зброєю в руках захищати Батьківщину висловили тисячі його земляків. Тим самим вони раз і назавжди розвіяли міф про прихильність жителів Центральної України до так званого “русского мира”.

Під час бойових дій Олександр втратив обидві ноги. За його життя боролися лікарі в Києві. Шляхом титанічних зусиль і численних складних операцій медики ледь урятували Чалапчію життя.

Перед ним постав непростий вибір – назавжди зануритися в стан важкої депресії або адаптуватися до нових умов і знайти себе.

“У 28 років залишитися без двох ніг, та ще й вище колін… Іноді відчуваю себе неповноцінним. Але щоразу сам собі доводжу, що треба йти вперед – нічого здаватися. Є речі, які ти думав, що не можеш зробити, але ти їх робиш. Тому я гадаю, що ця війна всередині мене триватиме до кінця моїх днів”, – розповідає спортсмен збірної України на Invictus Games 2018 Олександр Чалапчій.

Природжений характер переможця, а також підтримка дружини і двох дочок допомогли Чалапчію зробити правильний вибір. Він почав шукати нові виклики. А за основу своєї філософії взяв реабілітацію шляхом занять спортом.

“Я в дитинстві займався боксом – із 5-го класу й до ПТУ. Потім потрапив в частину спеціального призначення “Тигр”. Там теж були великі навантаження. Пізніше працював у міліції, після неї – викладачем у профтехучилищі. Так що спортом трохи в молодості займався”, – згадує Олександр Чалапчій.

Із важкопораненого ветерана Саша Чалапчій буквально на очах перетворювався на впевненого у власних силах атлета. Для початку він освоїв протези. Наприклад, тільки 10 відсоткам пацієнтів із такою високою ампутацією вдається навчитися ходити на протезах. Він падав, але кожного разу знову вставав. Перемога над собою відкрила перед українським воїном нові горизонти.

Саме в цей період в Україні вперше заговорили про Invictus Games – мультидисциплінарні змагання для колишніх і наявних службовців, які отримали травми, хвороби або поранення внаслідок участі в бойових діях.

З такою серйозною травмою в Олександра не було особливого вибору, яким видом спорту займатися. Але на його вибір вплинула доленосна поїздка до США. У 2017-му він разом із побратимами взяв участь у традиційному марафоні морської піхоти у Вашингтоні. Там українська діаспора придбала для Чалапчія спеціальний ручний велосипед. Початок нової сторінки спортивної біографії Саші було покладено.

“Якщо я з першого разу сів і поїхав, отже, нічого складного немає. Одне, чого треба було ще навчитися, це правильно перемикати швидкості. Ну, і тренуватися, тому що без тренувань, хоч яким би крутим був велосипед, толку від нього не буде”, – говорить Олександр.

За підсумками національного відбору Олександр Чалапчій завоював бажану путівку на Ігри Нескорених. Він – один із 15 українців, які в жовтні вийдуть на арени австралійського Сіднея. Чалапчій стане першим українським атлетом, який виступить у гонках на ручному велосипеді. Він уже переписав свою історію, але не збирається зупинятися на досягнутому.

“Сьогодні я бачу, що Саша готовий, і морально він дуже сильний. Тому я думаю, що у нього все вийде”, – говорить тренер збірної України Invictus Games 2018 з велоспорту Сергій Клименко.

Олександра Чалапчія вже зараз називають одним із претендентів на медалі Invictus Games. Однак він розуміє – ця історія не тільки про місця на п’єдесталі.

“Я – не за медалі, і не за піар. Я тут для того, щоб підтримати хлопців, які поранені, які впали у відчай. Не треба впадати у відчай – треба боротися“, – стверджує Олександр.

Більше випусків Invictus на UATV дивіться за посиланням.

Прямий ефір