Нельотний карантин: експерт розповів, як авіаційна галузь України переживає епідемію (ВІДЕО)

Фото Facebook Бондан Долінце

Після ослаблення карантину багато хто думає про те, коли можна готуватися до відпустки та ділових подорожей. Про те, яка наразі ситуація з авіаперельотами в Україні, в інтерв’ю телеканалу “Дом” розповів експерт з авіації Богдан Долінце.

Як зараз справи з авіаперельотами в Україні? Що кому заборонено?

– Дозволяються тільки перевезення повітряним транспортом за окремими дозволами держави, пов’язані в основному з репатріацією та евакуаційними рейсами, які організовуються державою.

Що стосується саме авіаційної галузі у нас, в Україні. Наскільки ці заборони фінансово впливають на стан справ?

– Насправді, вони дуже істотні й впливають дуже серйозно. Якщо ми подивимося на попередні оцінки, які озвучувалися авіакомпаніями, то вони оцінюють збиток тільки від простою в кілька місяців приблизно від 100 до 200 млн доларів. Якщо говорити зокрема і про аеропорти та інших учасників ринку, то загальні збитки можуть становити від 10 до 15 млрд гривень. Якщо карантин і обмеження на польоти будуть продовжуватися, розмір збитків буде тільки зростати.

Наскільки через це постраждає економіка України?

– Авіаційна галузь відіграє важливу роль не тільки з точки зору платника податків. Якщо ми подивимося на аеропорти, які в минулому році нарахували рекордні мільярди гривень до бюджету, цього року, швидше за все, таких прибутків не варто очікувати в зв’язку з тим, що перевізники не літають. Крім того, це досить-таки велика частина робочих місць. Одне робоче місце в авіації створює приблизно 5 робочих місць в суміжних областях. Якщо авіакомпанії не здійснюють польотів, будь-яке скорочення персоналу вплине й на інші галузі.

Відсутність прямого авіаційного сполучення з іншими країнами негативно впливає і на бізнесклімат, оскільки бізнесактивність прямо пов’язана з можливістю авіаційних перевезень.

Багато українців, які звикли до безвізу, замовили квитки завчасно і залишилися з ними на руках через карантин. Які правила повернення та на що можна розраховувати в нинішніх реаліях?

– Потрібно розділити кілька напрямків польотів. Якщо ми говоримо про польоти в країни Європейського Союзу, насамперед необхідно розуміти, що діє зокрема вимога європейських держав по відношенню до авіації. Це означає, що пасажир має право на повну компенсацію авіаперевезення. Якщо раніше він ще мав право на додаткову компенсацію, пов’язану з незручностями, то після того, як було оголошено пандемію і коронавірус зарахували до переліку форс-мажорних обставин, пасажир вже фактично має право тільки на відшкодування повної вартості авіаперевезення. При цьому авіакомпанії за відповідниими правилами мають право розглядати питання повернення пасажиру коштів протягом 3 місяців. Після того, як вони дають зворотний зв’язок, у них є кілька тижнів, щоб перерахувати гроші. Авіакомпанії не втрачають надії і намагаються пропонувати пасажирам можливість безкоштовно перебронювати перевезення на інший час, або отримати так званий ваучер на цю ж суму для того, щоб протягом року здійснити перевезення на будь-якому іншому напрямку.

Чи можна кудись поскаржитися, якщо авіакомпанія відмовилася повертати гроші за квитки, а клієнт наполягає на цьому?

Дві інстанції. Перша – необхідно звернутися в Державну авіаційну службу, яка регламентує роботу авіаперевізників і дає їм ліцензію на право польотів, з відповідними скаргами про порушення авіаційних правил України, якими передбачено повернення пасажирам компенсації за перевезення живими грошима, а не якимись купонами, бонусами.

Друга – безпосередньо звертатися до суду. Якщо ми говоримо про компенсацію в Європейському Союзі, дуже часто пасажири отримують компенсацію навіть за затримки рейсів якраз саме після повернення в суд. Багато перевізників після звернення в саму компанію відмовляються виплачувати певні компенсації.

Більше випусків програми “5 вопросов на злобу дня” дивіться за посиланням.

Прямой эфир