“Изменившие мир”: Костянтин Ушинський – батько-засновник наукової педагогіки (ВІДЕО)

Скрін з відео

Він був як Пирогов для фізіології, Глушков для кібернетики або Амосов для хірургії. Об’їздив Німеччину, Францію, Швейцарію, побував на Американському континенті. І всюди вивчав людину: її виховання і зростання особистості. Видатний мислитель ХХ століття, журналіст, казкар  і батько-засновник наукової педагогіки – Костянтин Ушинський.

Величезне значення має його робота “Людина як предмет виховання, досвід педагогічної антропології”. Цей твір перевидавався більше 10 разів і до сих пір широко відомий серед педагогів всього світу. Саме він зміг переконати суспільство в тому, що педагогіка не може жити окремо від анатомії, фізіології, психології, філософії, історії … А його ідеї стали основою теорії виховання у багатьох народів.

Смольний інститут шляхетних дівчат. Перший в Російській імперії  навчальний заклад для жінок, заснований ще Катериною ІІ. В кінці 1859 року Ушинський був переведений сюди. Йому поставили завдання – реорганізувати інститут “відповідно до сучасних вимог”.

На той час навчальний план був побудований так, що проходження програми трьох класів розтягувалося на дев’ять років. Викладачі не завжди були досить кваліфікованими. Виникла потреба у сміливий педагогах-реформаторах, щоб змінити відсталі традиції інституту. У такій ролі виступив Ушинський.

Протягом перших трьох місяців роботи він створив новий, обгрунтований план організації навчальної частини інституту. Після обговорення в різних інстанціях план прийняли. Дев’ятирічний термін навчання замінили семирічним, причому щороку учні переходили з класу в клас. Програми були перероблені відповідно до вимог наукової педагогіки.

Відома письменниця Єлизавета Водовозова згадувала: “Я виховувалася в Смольному тоді, коли в нього не проникала жодна людська думка, коли до нього не долітав жоден стогін людського страждання. При мені в його стінах в якості інспектора з’явився Ушинський. Це і дало мені можливість побачити, як цей великий педагог (разом з введеними їм новими вчителями) почав підривати гнилі підвалини інституту і вводити в ньому нові порядки, що сколихнули весь лад інститутського болота. Повністю змінилися усі  усталені поняття про виховання і освіту “.

Але через донос директора, Ушинського відсторонили від роботи.

Після цього на весь Петербург славилися педагогічні четверги Ушинського в маленькому флігельку Смольного монастиря, що знаходився досить далеко за межами міста.

Чим вони привертали увагу молоді, дивіться в новому випуску програми “Изменившие мир”.

Прямой эфир