В Україні вводять воєнний стан: як це вплине на життя громадян (КАРТА)

Фото Міноборони

Верховна Рада ухвалила рішення ввести в Україні воєнний стан на 30 днів у відповідь на агресивні дії Росії в Азовському морі.

Воєнний стан – це особливий правовий режим. Відповідно до чинного законодавства, його вводять у випадках збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності, територіальній цілісності.

За словами Президента, воєнний стан буде застосований виключно у випадку  наземної агресії Росії. “Якщо нам вдасться уникнути цієї ситуації, не буде обмеження прав і свобод громадян”, – наголосив Петро Порошенко.

Указом передбачено ввести воєнний стан з 09:00 28 листопада 2018 року на 30 діб до 09:00 27 грудня 2018 року.

ВС вводиться в 10 областях, які межують із агресором та Придністров’ям – Вінницькій, Запорізькій, Луганській, Донецькій, Миколаївській, Одеській, Сумській, Харківській, Чернігівській, Херсонській.

Введення воєнного стану передбачає:

  • Можливе обмеження  конституційних прав та свобод: право на недоторканність житла, таємницю листування, телефонних розмов, невтручання в особисте та сімейне життя, свободу слова та думки, на ведення підприємницької діяльності, розпоряджатися своєю власністю, професійну правничу допомогу.
  • Заборону проведення виборів Президента України та Верховної Ради. Проте ВС, введений Радою, завершиться до старту передвиборної кампанії.
  • Військові мають право перевіряти у людей документи, оглядати їхні речі, автомобілі, службові приміщення і житло.
  • Заборону на проведення страйків, масових зібрань та акцій.
  • Створення органами місцевої влади ради оборони та сприяння військовому командуванню у забезпеченні воєнного стану.
  • Під час введення воєнного стану можуть запровадити трудову повинність для працездатних громадян, залучити їх до суспільно-корисних робіт.
  • Командування разом з іншими органами зможуть примусово відчужувати приватне або комунальне майно, вилучати майно державних підприємств, законом передбачено повернення майна і компенсація за примусове відчуження.
  • Може бути запроваджено комендантську годину.
  • Може бути обмежений рух транспортних засобів.
  • Також можуть заборонити торгівлю зброєю, отруйними речовинами та алкоголем.

Рішення не означає загальної мобілізації. Але буде проведено роботу з військовослужбовцями резерву першої черги. Генеральний штаб ЗСУ проводитиме заходи часткової мобілізації, а також навчальні збори з резервістами оперативного резерву.

Також варто наголосити, що воєнний стан не означає оголошення війни чи початок наступальних дій. Українські Збройні сили проводитимуть лише оборонні дії.

Скасування воєнного стану:

ВС скасовується в разі відсічі агресії, усунення її загрози чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності.

Воєнний стан скасовується указом Президента, який набирає чинності з дня його офіційного опублікування. Пропозицію щодо скасування Президенту надає РНБО або Верховна Рада.

Нагадаємо, що у МВФ офіційно підтвердили, що введення воєнного стану не обмежує співпрацю з Україною.

Прямий ефір