В Україні 1,5 млн людей, якими буде займатися Міністерство у справах ветеранів, – Оксана Гаврилюк

Фото UATV

У кінці листопада 2018 року Кабінет Міністрів України почав процедуру ліквідації Державної служби інвалідів і ветеранів АТО і створив Міністерство у справах ветеранів. Відомство існує вже близько трьох з половиною місяців, але в повну силу воно запрацює вже з 1 липня цього року.

Про результати роботи міністерства і найближчі плани у студії телеканалу UATV розповіла заступник міністра з питань ветеранів Оксана Гаврилюк.

“У листопаді минулого року була призначена міністр Ірина Фриз, і почалася процедура створення структури. Ми розраховуємо на те, що міністерство почне працювати у повну силу вже з 1 липня 2019 року. Зараз триває процес створення нового відомства, а також ліквідації Держслужби у справах ветеранів. Це досить тривалий процес, тому що проходить передача нам програм від різних відомств, функції яких ми забираємо. Але ми не сидимо на місці, дуже активно працюємо з громадськістю, з ветеранськими організаціями, і займаємося розробкою законодавчої бази, яка стане основоположною для діяльності міністерства на багато років”, – говорить Оксана Гаврилюк.

Зараз в Україні близько півтора мільйона осіб, якими буде займатися Міністерство у справах ветеранів, зазначає заступник міністра. Більше 360 тисяч з них – це ветерани російсько-української війни, яка триває на сході нашої країни. Більшою мірою для них потрібні не пільги, а можливості.

“Для того, щоб повернути ветерана або ветеранку до нормального життя, їм потрібно дати можливість соціалізуватися, розвиватися в суспільстві. А це – здобуття освіти, отримання можливості навчитися тому, як відкрити власну справу і як її успішно вести. Тому нам треба все направити у це русло”, – зазначила Оксана Гаврилюк.

Міністерство активно займається формуванням законодавства. Перший закон, який вже підписаний Президентом – про єдиний реєстр.

“На початку свого створення міністерство, не маючи можливості створювати єдиний реєстр ветеранів, “шукало темну кішку в темній кімнаті”. Ми не могли зрозуміти, хто такий ветеран у нас в Україні, тому що статистичних даних у нас не було. Також ми не знали, що потрібно цій категорії людей на сьогоднішній день”, – сказала заступник міністра.

Єдиний реєстр – це запорука успішного розуміння, які послуги потрібно в першу чергу надавати ветеранам, коли відомство запрацює у повну силу.

Друге дуже важливе питання, яке в цей час вирішується – це статус ветерана. В Україні і по сьогоднішній день використовується законодавство 1993 року, яке було прийнято на підставі радянського законодавства. Зараз потрібно чітко прописати, хто в Україні є ветераном, який пакет послуг і пільг міністерство буде їм надавати.

“Над цим уже працює ціла група юристів. Також створено робочу групу, і ми для написання законодавства активно залучаємо самих ветеранів, їх сім’ї, а також сім’ї загиблих. Ми постійно з ними радимося”, – говорить Гаврилюк.

У структурі вже проходить формування кадрового складу. Призначено держсекретаря, який займається затвердженням штату і отриманням фінансування. У найближчі дні відомство оголосить конкурс на заміщення посад в Міністерстві у справах ветеранів.

Згідно із законодавством, відомство може повноцінно запрацювати і отримати фінансування на всі програми, коли воно укомплектовано на 30%.

“Ми розраховуємо, що з дня оголошення конкурсу на заміщення посад до кінця червня ми укомплектуємось на 30% і зможемо вже перебрати функції в інших відомств і реалізовувати їх самостійно”, – говорить Оксана Гаврилюк.

Зараз в новоствореній структурі працюють міністр, два заступника і держсекретар. В цілому центральний апарат міністерства становитимуть 200 людей.

Телеверсію інтерв’ю з Оксаною Гаврилюк дивіться в програмі “Лицом к лицу” на UATV 19 березня о 19:00.

Альона ВОРОБЙОВА, UATV

Прямий ефір