Українські реформи: як змінить життя громадян нова система надання соціальних послуг (ВІДЕО)

Скрін із відео

Допомогти громадянам подолати чи мінімізувати наслідки складних життєвих обставин покликана реформа системи соціальних послуг. У січні 2019 року Верховна Рада ухвалила нову редакцію закону “Про соціальні послуги”.

“Думаю, що це найважливіша реформа, яку було здійснено у сфері соціального захисту населення, принаймні, за останні 10 років, –зазначає Маріанна Онуфрик, експерт з питань соціальної політики, керівниця ГО “Соціальна синергія”. – Вона проводилась у кілька етапів. Відповідний закон у новій редакції ухвалювали дуже важко. Долучилось багато громадських організацій та активістів, які включались у різноманітні процеси”.

Країни з підвищеною соціальною відповідальністю, такі, як, наприклад, Швеція чи Норвегія, переважну частину коштів спрямовують саме на соціальні послуги, і меншу частину – на соціальні виплати. В Україні ж частка виплат на соцпослуги є надзвичайно низькою.

Однак уже наступного року в державі набере чинності новий закон, де чітко визначено, що соціальні послуги – це власні повноваження об’єднаних територіальних громад. Тобто, саме громади, не очікуючи якоїсь вказівки чи субвенції від держави, мають власними силами забезпечувати базовий пакет соціальних послуг, прописаних у законі.

Деякі експерти стверджують, що їх забагато, але побачити, як це діє на практиці, можна лише тоді, коли повною мірою запрацює законодавство. Саме тому реформа є надважливою для суспільства.

Базові послуги, демонополізація ринку, де законом встановлюються єдині вимоги до надавачів соціальних послуг усіх форм власності: державних, комунальних і недержавних, а також реєстр соціальних послуг, є перевагами нового закону. Наступним кроком має стати поєднання всіх інструментів в єдину систему соціального захисту, де була б чітко помітна кожна сім’я, пояснюють експерти.

Головний напрям реформи, який може забезпечити тільки соціальна послуга, це адресна допомога.

“Один із найперших кроків до того, щоб ця реформа відбулася – демонополізація ринку соціальних послуг. Тобто, необхідно запустити в галузь надання соціальних послуг недержавні неурядові організації. Це те, що ефективно працює в усьому світі. У нас є стратегія реформування інституційного догляду та виховання дітей, де встановлено такий показник, що через 10 років не менш як 50% операторів надання соціальних послуг мають бути неурядовими організаціями. Адже це не є функцією ані органів місцевого самоврядування, ані держави – надавати таку дуже предметну адресну послугу”, – говорить Маріанна Онуфрик.

Новим законом також передбачено класифікацію соціальних послуг. Вони спрямовані на соціальну профілактику, соціальну підтримку та соціальне обслуговування громадян. Тобто, на мінімізацію негативних наслідків складних життєвих обставин, підтримку життєдіяльності та соціального статусу людини.

В експертних колах переконані: реформа системи соціальних послуг в умовах децентралізації та реформування інститутів державного управління є незамінним інструментом гарантування соціальної безпеки держави.

Більше випусків програми  “Українські реформи” дивіться за посиланням.

Прямий ефір