Живий чи мертвий: майбутнє Чечні без Кадирова обговорюємо з експертами

Рамзан Кадиров і кандидати на його місце Адам Делімханов і Магомед Даудов. Фото: ap.org

Підконтрольний Кремлю глава Чечні Рамзан Кадиров із початку липня перестав виходити на публіку і перед камери. Його відео інколи з’являлося лише в особистому Telegram-каналі. Після почала швидко поширюватися інформація, що глава Чечні хворий, і потребує частого гемодіалізу. Є версії, що Кадиров взагалі перебуває у комі. Існують і припущення про смерть глави Чечні, і поки Кремль шукає йому заміну, про це офіційно не говорить.

Що відбувається з Кадировим — версії

Про поганий стан здоров’я Рамзана Кадирова почали говорити вперше на початку березня 2023 року. Тоді він зник на деякий час із публічного простору. Потім знову з’явився. Проте багато хто звернув увагу на набрякле лице Кадирова. Тоді ж уперше заговорили про те, що він має серйозні проблеми з нирками.

У липні чеченський опозиціонер Тумсо Абдурахманов повідомив, що Кадиров перебуває при смерті через відмову нирок.

За дивними збігами обставин, у Кадирова почалися проблеми саме з того періоду, коли ексміністр охорони здоров’я Чечні онколог Ельхан Сулейманов, а за сумісництвом особистий лікар сімейства Кадирових, приписав і зробив Кадирову серію ін’єкцій. Тож у мережі гуляє версія, що Кадирова отруїли. За словами експертів, версія цілком має місце бути, але до отруєння можна приписати не лише лікаря, а й військових.

“Я не виключаю отруєння. Силовики Росії нерідко конфліктують між собою, але єдине, що об’єднує — це ненависть саме до Кадирова. Вони вважають, що він украв у них перемогу у Другій чеченській війні. Тому їх поєднує і те, що Кадиров просто не може жити, він має бути знищений”, — прокоментував політолог та політтехнолог Тарас Загородній.

17 вересня чеченський опозиціонер Абубакар Янгулбаєв взагалі повідомив, що Кадиров помер. За даними російських ЗМІ, на тлі цієї новини Кремль підняв гелікоптери і направив їх до Центральної клінічної лікарні Москви, в якій нібито лікувався глава Чечні.

18 вересня речник президента РФ Путіна Дмитро Пєсков на запитання журналістів про стан здоров’я Кадирова відповідати відмовився.

“Кремль не дає довідок про стан здоров’я Рамзана Кадирова. Це не питання адміністрації президента”, — сказав він.

Колишній віце-президент російської нафтової компанії “ЮКОС” Леонід Невзлін 19 вересня розповсюдив у Twitter “проміжну інформацію з ЦКЛ”.

“У Кадирова почалося відторгнення нирок кілька днів тому. Швидше за все, але не точно, їх раніше пересадили в Еміратах місцеві лікарі, які, як відомо, його вели вже не менше як півтора року. У будь-якому випадку, відповідно до протоколу, його ввели у штучну кому. Далі — не можу гарантувати — лікарі в ЦКЛ констатували вмирання мозку. І викликали терміново лікарів із Еміратів. Вони там, і вже чаклують над ним. Суєта, охорона, чеченці, окремий блок — це все так. Я не можу виключити як гру “у смерть” на користь Кремля, так і реальну смерть Кадирова”, — написав Невзлін.

Наступного дня, 20 вересня, у Telegram-каналі самого Рамзана Кадирова з’явилося відео, на якому він нібито відвідує свого “хворого дядька” Магомеда Кадирова у тій же Центральній клінічній лікарні у Москві. Чи це справді сам голова Чечні на відео чи його “двійник” — експертизи немає.

20 вересня інформацію про ймовірну смерть гауляйтера Чечні Рамзана Кадирова також прокоментував представник Головного управління розвідки Міноборони України Андрій Юсов.

“На жаль, дон. Поки живий, дон. Немає підтвердження про смерть”, — сказав Юсов.

Проте, за словами представника ГУР, “дуже тяжкий” стан Кадирова вже впливає на політичний режим російського диктатора Володимира Путіна.

На думку аналітиків Інституту вивчення війни (ISW), дестабілізація правління Кадирова стане серйозним ударом по режиму Путіна, адже для його ранньої популярності велику роль відіграло “встановлення стабільності” в Чечні через жорстоку та криваву війну.

Оцінки та прогнози експертів

Детальніше про те, що означає Рамзан Кадиров для Путіна, ким Кремль може його замінити у разі смерті і які це матиме наслідки — в ефірі телеканалу FREEДОМ говорили:

  • Ілля Пономарьов, засновник YouTube-каналу “Утро Февраля”, колишній депутат Держдуми РФ;
  • Анзор Масхадов, син колишнього президента Чеченської Республіки Ічкерія Аслана Масхадова;
  • Магомед Торієв, інгушський журналіст;
  • Саїд Ісаєв, речник чеченського батальйону ім. шейха Мансура;
  • Роман Цимбалюк, журналіст.

Ілля Пономарьов: Рамзан для Путіна — особистий гарант стабільності

— Свідоцтв про те, що у Кадирова різке загострення проблем зі здоров’ям, є кілька із різних джерел.

Є інформація, що у Кадирова нещодавно був момент, коли він почав розправлятися зі своїми лікарями, підозрюючи, що вони його труять або неправильно лікують. Як Сталін колись мав період боротьби з лікарями.

Подробиць ми не знаємо, цю інформацію російська влада ретельно приховує, бо для Путіна дуже важливо, щоб не почалася різка дестабілізація в Чечні. .

Рамзан для Путіна — особистий гарант стабільності. Він розуміє, що там є кілька впливових людей, які у разі смерті Кадирова конкуруватимуть за владу.

Проте стан Кадирова справді погіршується. І якщо зараз він викарабкається, це все одно означає, що зовсім все погано, і, мабуть, скоро треба буде думати про іншого керівника Чечні.

Я думаю, що політичні міркування гратимуть вищу роль. До потенційних проблем у національних республіках Путін ставиться вкрай серйозно, тому що етнічний націоналізм — те, чого він реально боїться. Він боїться нового вибуху у Чечні, який замирили завдяки Кадировим.

АНЗОР МАСХАДОВ: Кадиров помер ще за життя

— Почнемо з того, що відпустка Кадирова розпочалася 3 липня. Якийсь тривалий термін для відпустки у нього виходить.

Я можу з упевненістю сказати, за нашою інформацією, він справді захворів, він справді лежав у лікарні, і в нього стан дуже важкий. Це може бути пов’язано з тим, що він перебував і перебуває все ще в комі.

Я не можу точно сказати, чи помер Кадиров чи не помер, але з упевненістю можу сказати, що він навіть за життя помер.

Для Путіна та всієї цієї влади вкрай невигідно, щоб Кадиров помер. Для нас, для чеченців, звичайно. Ми хочемо, щоб він поніс покарання за всі ці злочини. Але для Путіна це невигідно.

Але якщо навіть Кадиров і помер зараз, то вони довго тягнути не зможуть. По-любому це десь вилізе і доведеться їм це повідомити.

Я дотримуюся думки, що щось сталося, і Кадирова немає в живих. Можливо таке. І, можливо, ця пауза пов’язана з тим, що вони шукають людину, яка може замінити Кадирова.

Кадиров був справді добрим кандидатом у маріонетки, зрадники чеченського народу. У ньому було все разом узяте: і підступність, і жорстокість, і зрада. Все було у ньому. І це була хороша кандидатура для Путіна.

Можливо навіть таке, що замість Кадирова може прийти [в.о. глави Чечні] Муслім Хучієв, але різниці ніякої не буде. Він робитиме все, що робив Кадиров.

МАГОМЕД ТОРІЄВ: На місце Кадирова троє кандидатів

— Підтверджень чуток про тяжкий стан Кадирова не надходило ні з Москви, ні з Європи.

Однак, якщо голова Чечні перебуває в комі, то він там залишатиметься, допоки у Кремлі не знайдуть йому заміну.

На його місце кандидатів троє: депутат Держдуми Адам Делімханов, голова парламенту Чечні Магомед Даудов, командир підрозділу “Ахмат” Абуйзад Вісмурадов.

Але кого б не вирішив поставити Кремль на його місце, у Чечні сперечатися із цим не стануть. Там якоїсь опозиції немає, як і політичного життя. Є диктатура, концтабір.

САІД ІСАЄВ: Сегмент “кадировців” може тимчасово відійти від війни проти України

— Що відбувається з Кадировим — ми точно не знаємо. Ми не можемо з повною впевненістю сказати, чи живий він чи мертвий. Багато з’являється чуток, домислів, пліток щодо його стану, здоров’я, і про те взагалі, чи він живий.

За тією інформацією, яка є загальнодоступною і яку вперше за цей час оприлюднило українське ГУР, ми можемо з упевненістю сказати, що він перебуває в комі. Тому що ГУР ніколи не коментував подібні речі.

З Чеченської Республіки виходить, що в нього в ЦКЛ у Москві пройшла операція з пересадки нирки, і нібито ця нирка не сильно прижилася. Ось та інформація, яку ми маємо

Кадиров — це сила, на яку Путін спирався останні роки. Він був спеціально вирощений для цього.

Якщо це ліквідація, це йде боротьба між силовими структурами всередині ФСБ і ГРУ РФ. Це, можливо, безумовно. Просто хтось хоче зміцнити свої позиції за рахунок ліквідації найяскравіших путіністів.

І ФСБ, і ГРУ визначають, хто стоятиме в Чечні наглядачем, і хто виконуватиме функції, необхідні російським силовикам.

На сьогодні можна припустити, що цією людиною може бути і Адам Делімханов, і Магомед Даудов, можливо навіть [командир спецзагону “Ахмат”] Апті Алаудінов, який бігає Донбасом.

Коли окупаційна влада у Чечні лише ставала, була боротьба між двома кланами. Один клан представляв ГРУ, другий — ФСБ. Це була родина Ямадаєвих та Кадирових. Перемогли Кадирови.

Конкретно ми нічого не можемо стверджувати, бо це вирішуватиметься келійно у ФСБ, Патрушевим та його оточенням.

Зараз не можна з упевненістю сказати, що буде цей чи той. Можливо, це буде взагалі третя чи четверта людина. Вони мають варіантів маса.

Нагадаю, що свого часу урядом Чеченської Республіки Ічкерія, окупованою Ічкерією, керував Сергій Абрамов. Тому від Росії очікується все що завгодно. Прямих виборів там нема. Кого вони визначать, того й поставлять. Для нас зовсім нічого не зміниться.

Для Збройних сил Ічкерії глибоко байдуже, як прізвище людини, яка знущається з чеченського народу і сидить у кабінеті гауляйтера Чечні.

Безумовно, переділ розпочнеться. Буде паніка у підрозділах, ніхто не розумітиме, що далі робити.

Сегмент “кадировців” відвалиться, напевно, від української війни на якийсь період, можливо, назавжди, як зникли “вагнерівці”. Це так, це полегшить ситуацію.

РОМАН ЦИМБАЛЮК: Чечня — вибухонебезпечний регіон

— Я не прихильник поширювати теорію змови і так далі. Часто російські діячі, вони кудись зникають, потім часто з’являються.

Поки Кадирова не покажуть на лафеті, я б не став його ховати особисто, але моделювати, що буде після Кадирова в Росії, цілком.

Найголовніше, на що слід звернути увагу, про що говорить Кадиров. Він каже, що він піхотинець Путіна. Не Росії, а саме Путіна. Це цікавий момент, оскільки ми з ними воюємо та можемо проводити аналогії із собою.

У нас жоден військовослужбовець ніколи не скаже, що він піхотинець, генерал чи адмірал Зеленського. У нас усі військовослужбовці служать не конкретній особі, а президентові України незалежно від прізвища. Це властиво всім демократичним державам.

А тиша у Чечні як досягається? Вони без суду та слідства вбивають людей, чи то політичні опоненти, чи ще хтось. Там трошки закони Росії не поширюються. Що таке кревна помста — знають усі. Тому за фактом це вибухонебезпечний регіон Російської Федерації. І з цього треба виходити.

Глава Чечні є автономним центром військової сили, і його головне завдання — виживання власного клану.

Читайте також: Що відомо про стан Кадирова — версії (ВІДЕО)

Прямий ефір