Євросоюз та США зараз зробили наголос на дотриманні санкцій: про досягнення та нюанси розповів Блант

Ілюстративне фото: gettyimages.com

Європейський Союз і США на першому етапі йшли шляхом нарощування кількості обмежень проти РФ, але зараз зробили наголос на дотриманні санкцій. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів російський економічний оглядач Максим Блант.

“Відомо, що якщо ви вводите якісь обмеження й не можете забезпечити виконання цих обмежень, то їх ніхто й дотримуватися не буде. Тому з кінця 2023 року і США, і союзники, і європейці, і британці, і канадці, і всі інші, хто приєднався до санкцій, почали робити наголос насамперед на дотриманні санкцій. Це різко підвищило їхню ефективність”, — сказав він.

Блант нагадав, що почалася боротьба з тіньовим флотом РФ, унаслідок якої багато грецьких танкерів відмовилися від перевезення російської нафти. У грудні 2023 року президент США Джо Байден підписав указ про вторинні санкції щодо фінансового сектора.

“Після цього співробітники американського Федерального казначейства злітали в Гонконг, Емірати, Китай і там проводили зустрічі з найбільшими банкірами, роз’яснюючи, що їм загрожує за продовження практики допомоги російському тіньовому експорту та імпорту. І ці заходи виявилися більше ніж дієвими. Причому і в Китаї, і в Арабських Еміратах, і в Туреччині банки один за одним почали або блокувати операції з Росією, або відмовлятися від російських клієнтів, або заморожувати так звані сумнівні угоди, тому що не хочуть підпасти під вторинні санкції”, — сказав російський економічний оглядач.

Він також зазначив, що зараз у Китаї з візитом перебуває держсекретар США Ентоні Блінкен, який, зокрема, переконує китайське керівництво перестати підтримувати російський військово-промисловий комплекс. За словами Бланта, за день до цього візиту видання The Wall Street Journal опублікувало статтю про те, що американські чиновники готуються до блокування низки китайських банків, які беруть участь у цих операціях.

Водночас економічний оглядач наголосив: все це не означає, що операції припиняться зовсім: крім Білорусі, яка є одним із важливих провайдерів такого роду операцій, є ще посередництво з боку центральноазійських країн. Блант зазначив, що згідно з дослідженням Bloomberg, у цьому відношенні лідирують три країни — це Киргизстан, Узбекистан та Казахстан.

“Попри те, що офіційно казахське керівництво ще наприкінці року оголосило про те, що санкційні товари в Росію і Білорусь не поставлятимуться, але, з усім тим, вони поставляються. І, відповідно, найбільше, звичайно, через Киргизію йде. За оцінкою Bloomberg, тільки за 2023 рік на 15 млрд дол. пройшло приблизно такого транзиту через Киргизію китайських санкційних товарів — тих, що належать до верстатів, обладнання, електроніки, деталей для літаків тощо”, — сказав він.

Блант переконаний: коли в американських регуляторів руки дійдуть до киргизьких банків, цю лазівку буде перекрито. Однак, на його думку, найімовірніше, американські регулятори не зможуть перекрити транзит через Північну Корею.

“Країна й так уже з усіх боків під санкціями. Китай, загалом, є безроздільним господарем північнокорейського режиму та наближається до тієї ж функції щодо Росії. Власне, тому ось через Північну Корею доволі складно буде обмежити подібного роду операції. Про Іран те саме можна сказати. Іран — ще одна підсанкційна країна, якій нема чого втрачати. Відповідно, Іран є тією щілиною, тією діркою, яка дає змогу Росії отримувати те, що вона не мала б отримувати відповідно до міжнародних обмежень”, — сказав російський економічний оглядач.

Читайте також: Боротьба з тіньовим флотом і не тільки: ЄС готує нові санкції проти Росії — що відомо (ВІДЕО)

Раніше доктор економічних наук, професор Київського національного університету, генеральний директор групи компаній Advanter Group Андрій Длігач заявив, що економіка Російської Федерації зараз перебуває у суттєвих інфляційних процесах, але нинішніх санкцій поки що недостатньо, щоб повністю її зупинити.  

Прямий ефір