Боротьба з тіньовим флотом і не тільки: ЄС готує нові санкції проти Росії — що відомо (ВІДЕО)

Ілюстрація: gettyimages.com

Незважаючи на 13 санкційних пакетів, які затвердив ЄС щодо Росії, Кремлю вдається знаходити лазівки для обходу обмежень через треті країни. У найближчому майбутньому Євросоюз розглядає можливість введення санкцій щодо компаній, які займаються високопріоритетними товарами, інформує FREEДОМ.

Згідно з класифікацією ЄС, так називаються продукти, які Росія використовує для свого військово-промислового комплексу (ВПК). 

Як пише Bloomberg, посилаючись на документ, що описує майбутню санкційну політику ЄС, імпорт містив технології, пов’язані з навігаційними системами для ракет, антени виробництва ЄС, а також компоненти, що використовуються у військовому комп’ютерному обладнанні.

“Велика частина обладнання має торгові марки ЄС або США. Ці компанії допомагають підтримувати технологічний розвиток Росії та її зусилля на полі бою”, — йдеться в публікації.

Крім того, згідно з документом, країни ЄС розпочнуть обговорення нового пакета санкцій уже цього тижня.

Раніше віцепрезидент Єврокомісії Валдіс Домбровскіс заявив, що Європейський Союз боротиметься з обходом санкцій у морському секторі.

Використовуючи так званий тіньовий флот, тобто продаючи нафту під маркою іноземних суден, РФ вдається обходити цінову стелю на продаж своєї нафти. Ініціативу також підтримала низка європейських політиків.

“Має бути європейське рішення про зупинку функціонування цього флоту з де-факто нелегального перевезення нафти, що загрожує екологічній безпеці в Балтійському морі”, — заявив прем’єр Польщі Дональд Туск.

Як зазначила глава уряду Данії Метте Фредеріксен, країни ЄС хочуть позбутися цих російських кораблів — і неважливо, ходять вони під прапором РФ чи ні.

“Хорошим рішенням була б підготовка на рівні Єврокомісії рекомендацій для держав-членів ЄС щодо можливої реакції на цей флот. Ми будемо обговорювати це питання”, — сказала вона.

На думку аналітиків, наявних механізмів у Євросоюзу поки що недостатньо для ефективної протидії тіньовому флоту. Оскільки перелік санкцій, який стосується російських танкерів, не передбачає кримінального покарання за обхід обмежень.

Для цього країни ЄС можуть внести зміни до кримінального кодексу Євросоюзу, вважають експерти. 

“Ти можеш затримати капітана, який по суті організовує обхід цих санкцій, але не можеш його заарештувати і притягнути до відповідальності. Це стосується не тільки тіньового флоту, а й страхових компаній, банків. Обов’язково треба передбачати механізми та інструменти покарання. А для того, щоб реально покарати, треба внести зміни до закону. Одними нормативними актами змінити нічого не можна”, — каже ректор Міжнародного інституту бізнесу, банкір та економіст Олександр Савченко.

Ще один пункт санкцій щодо Росії — заморожені російські активи. Верховний представник ЄС Жозеп Боррель заявив, що їхнє передання Україні може бути здійснене тільки за появи відповідних правових заходів. 

При цьому він закликав спрямовувати 90% від доходів від цих активів на закупівлю озброєння для ЗСУ.

За словами Борреля, ці кошти планувалося спрямувати на відновлення України. Але “до того, як думати про відновлення, потрібно постаратися уникнути руйнування”, заявив дипломат.

Читайте також: США закликають Китай припинити постачання в Росію товарів для військової промисловості — наслідки

Нагадаємо, міністр закордонних справ Швеції Тобіас Білльстрем заявив, що у 14-му пакеті санкцій Європейського Союзу будуть обмеження щодо російського скрапленого природного газу й тіньового флоту танкерів, які перевозять нафту в обхід санкцій.

Прямий ефір