Європейська енергетика без російських пут — вжиті кроки та прогнози експертів

Скрiншот вiдео UA

Цьогоріч у світі очікується рекордне зростання частки відновлюваних джерел енергії — до 320 гігават нових потужностей. Війна, розв’язана Росією проти України, призвела до безпрецедентної енергетичної кризи. Європа спішно перебудовує енергосистему. Експерти вважають, що російської енергетичної залежності, зрештою, вдасться позбутися, інформує UA.

Литва першою у Євросоюзі повністю відмовилася від усіх російських енергоносіїв. 22 травня країна перестала імпортувати електроенергію, а перед цим відмовилася від нафти та газу. Ще після початку російської збройної агресії проти України у 2014 році Литва взяла курс на скорочення енергозалежності від Кремля. У 2015 майже 100% газових поставок Литви забезпечувалося за рахунок імпорту російського газу, у 2021 російська частка становила лише 26%.

“Ви повинні обрати сторону, а вибір неправильної сторони в історії завдасть дуже великої шкоди вашому майбутньому. Європа мала занадто багато ілюзій щодо Росії. У нас їх ніколи не було”, — заявив віцеміністр енергетики Литви Альбінас Зананавічюс.

Утім, ілюзії поступово розсіюються і в інших європейських країнах. Найбільший споживач російських нафти і газу — Німеччина — також взяла курс на зменшення залежності від РФ.

“Звичайно, питання енергетичної безпеки також відіграє для нас дуже важливу роль. Німеччина розвине свою інфраструктуру таким чином, щоб ми могли імпортувати газ шляхом доставки у достатній кількості у вигляді зрідженого газу на додачу до трубопровідного газу, який ми й досі отримували. І це великий, великий крок уперед”, — зазначив канцлер Німеччини Олаф Шольц.

Минулого тижня Шольц уперше на посаді канцлера відвідав Африку. Першою зупинкою став Сенегал. Тут — мільярди кубометрів запасів газу і, як очікується, країна стане великим виробником блакитного палива в регіоні. Німці допомагатимуть у дослідженнях газових родовищ. Обговорювалося також співробітництво у галузі розвитку відновлюваних джерел енергії. З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Німеччина вже зменшила споживання російського газу на 15%. І це, як вважають експерти, не межа.

“На сьогоднішній день Німеччина планує побудувати чотири термінали для зрідженого природного газу загальною потужністю 58 млрд куб. м природного газу за середнього попиту на російський газ у попередні роки десь близько 50-55 млрд куб. м. Внаслідок будівництва цих терміналів Німеччина цілком здатна замістити російський природний газ”, — коментує директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.

У 2021 році споживання російського газу в Євросоюзі становило 155 млрд кубометрів. До кінця цього року обсяг планують зменшити на дві третини. У виграшному становищі перебувають європейські країни, які мають доступ до моря. Їм легше забезпечити альтернативне постачання. Найскладніша проблема — знайти їх джерела та створити необхідну інфраструктуру.

“Це шлях на укладання нових договорів не на купівлю нафти та газу, а на розвідку та видобуток нафти та газу. Але це складне питання, бо це інвестиції, це фактично гроші, які будуть вкладені вперед. Інвестиція в майбутнє”, — пояснює експерт Інституту енергетичних досліджень Юрій Корольчук.

Проте Євросоюз, як вважають спеціалісти, серйозно має на меті позбутися залежності від російських енергоносіїв. Довгострокова програма, на яку планують виділити близько 300 млрд євро, передбачає будівництво терміналів для зрідженого газу, розвиток альтернативної енергетики, зокрема біоенергетики, покращення енергоефективності. Україні також слід міняти структуру енергетичного комплексу. Таким, як і до 24 лютого, він уже не буде.

“Потрібно змінювати його структуру, робити новий профіль і насамперед робити ставку на розвиток відновлюваних джерел енергії, збільшення видобутку власного газу, підтримання ядерної енергетики, можливо — будівництво ядерних блоків малої потужності”, — вважає директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.

Нагадаємо, політолог Олег Саакян в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA перелічив три причини, через які президент Франції Еммануель Макрон і канцлер Німеччини Олаф Шольц продовжують в цілому безуспішні спроби достукатися до Путіна.

У ЄС затвердили ембарго на нафту з РФ. Які будуть винятки

Війна в Україні завдала шкоди екології: основні проблеми

Соляний дефіцит: чим замінити продукт, що зник з полиць магазинів

Читайте також: Народний депутат України, голова комітету Верховної Ради з питань прав людей, деокупації та реінтеграції Дмитро Лубінець в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA пояснив, Сєверодонецьк потрібен росіянам для політичної перемоги, а Лиман – для військової

Прямий ефір