Європа консолідувалася і намагається знайти компенсацію потенціалу, який Україні надавали США, — Жовтенко

Прапори ЄС та України. Фото: gettyimages.com

З огляду на паузу Сполучених Штатів Америки в підтримці України Європа консолідувалася і активно ухвалює рішення про посилення власної обороноздатності. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав експерт з міжнародної безпеки фонду “Демократичні ініціативи” ім. Ілька Кучеріва Тарас Жовтенко.

За словами експерта, ця ситуація впливає і на те, які рішення ухвалюють союзники України за підсумками засідань у форматі “Рамштайн”.

“Те, що Сполучені Штати Америки зараз мають невелику паузу, м’яко кажучи, у питаннях ухвалення бюджетів, допомоги Україні та іншим своїм союзникам, опосередковано має великий вплив на те, як і які рішення ухвалюються на засіданнях “Рамштайну”. Принаймні на кількох останніх. Адже Сполучені Штати Америки були не тільки формальним політичним, але ще й практичним лідером цієї ініціативи. Великий стимул для розвитку ініціативи був заданий насамперед Вашингтоном”, — зазначив Жовтенко.

За його словами, американці брали на себе додаткові зобов’язання з того, щоб або заміщати з власних запасів ту зброю, боєприпаси, які були передані в Україну європейськими союзниками, або допомагати фінансувати тим країнам, які допомагають Києву, закупівлю нових озброєнь та боєприпасів натомість тих, які вони передавали.

“Ще один важливий момент, який відрізняє потенціал Сполучених Штатів Америки від західноєвропейських союзників України, полягає в тому, що США мають готовий колосальний військово-технічний ресурс, який лежить на складах. Це боєприпаси, системи озброєнь, різні платформи, які в принципі готові до того, щоб бути знятими з консервації і бути переданими Україні в необхідній кількості”, — сказав експерт.

На відміну від США, європейські арсенали практично порожні, продовжив він. І для того, щоб європейським союзникам у практичному сенсі зрівнятися за потенціалом зі Сполученими Штатами Америки, потрібен певний час.

“Потрібен час, щоб перевести свої економіки на військові рейки і, відповідно, дати поштовх економічному розвитку власних ВПК, щоб вийти на більш масштабний рівень виробництва снарядів і систем озброєнь. У практичній площині те, що Сполучені Штати Америки тимчасово відступили від своїх лідерських позицій, насправді дуже суттєво для європейських союзників”, — пояснив Жовтенко.

Але Європа навпаки консолідувалася і твердо ухвалює ті рішення, які дають їй змогу розвивати власні ВПК і відшкодовувати відсутність того ресурсу, який раніше надавався Вашингтоном, акцентував він.

“Варто згадати ініціативу президента Чехії про те, що 800 тис. снарядів для України будуть закуповувати за межами ЄС. І очевидно, це будуть не Сполучені Штати Америки”, — доповнив Жовтенко.

Читайте також: Військова підтримка України зростає: огляд ініціатив союзників та звернення президента США до Конгресу (ВІДЕО)

Нагадаємо, наступне засідання Контактної групи з питань оборони України (формат “Рамштайн”) відбудеться 19 березня на авіабазі “Рамштайн” у Німеччині. 

Прямий ефір