Як Україна стає частиною економічного простору ЄС — огляд (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: ukrinform.ua

Україна має стати частиною єдиного ринку ЄС якнайшвидше. Про це пише Центр аналізу європейської політики у Вашингтоні. На сьогодні у спільному ринку без членства в ЄС успішно беруть участь Швейцарія, Норвегія, Ісландія та Ліхтенштейн. Тепер до цього близький і Київ, повідомляє FREEДОМ.

Єдиний ринок та зона вільної торгівлі залишаються економічною основою успіху Європейського Союзу вже понад 70 років. Спільний ринок 27 країн-членів є двигуном суспільства та економіки Євросоюзу. Однак для того, щоб залишатися й надалі успішним проектом у нинішньому геополітичному контексті, ЄС має подолати низку викликів.

“В умовах війни на нашому порозі, нестабільних цін на енергоносії та величезних інвестицій у зелені технології по всьому світу Європа має активізувати свою гру. Єдиний ринок був нашим ключовим активом, який приніс процвітання нашим громадянам та бізнесу, а також допоміг нам впоратися з багатьма кризами та економічними наслідками війни Росії проти України”, — зазначила президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.

За словами аналітиків, Україна має стати частиною спільного ринку якнайшвидше, не чекаючи виконання інших вимог для вступу до Євросоюзу. Значного прогресу у цьому напрямі Київ досяг за підсумками останнього саміту Україна — ЄС. Сторони підписали документ, який містить план пріоритетних дій на 2023-2024 роки на шляху до “промислового безвізу”.

“Такий документ є стабільним підґрунтям для подальшого встановлення свободи пересування товарів. Водночас має обмежений характер, оскільки в основному стосується товарів, а не пересування робочої сили та свободи надання послуг. Настав час для чогось більш конкретного з боку Євросоюзу”, — зазначив фахівець із європейської політики, науковий співробітник Центру аналізу європейської політики Олександр Москаленко у матеріалі для CEPA.

Поки що Євросоюз продовжив ще на рік дію заходів торговельного захисту щодо українського експорту до ЄС. Крім того, наприкінці березня Брюссель надасть Києву екстрену макрофінансову допомогу. Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну країни Заходу згуртувалися проти російської агресії. А європейські лідери одноголосно заявляли: Україна є частиною євроатлантичної родини.

“Сьогодні ви бачите, що ми одна сім’я, у нас одне бачення і члени сім’ї допомагають один одному. Ви можете покладатися на нас. Ми знаємо про жертву, яку ваш народ платить за Європу. І ми маємо вшанувати її не лише словами, а й справами. Політичною волею забезпечити більш просту торгівлю та максимально швидкий процес приєднання”, — заявила президентка Європейського парламенту Роберта Метсола.

Лідери країн Балтії мають тверду позицію: переговори щодо вступу України до Євросоюзу мають розпочатися цього року, попри російську агресію.

“Українці своєю кров’ю захищають свободу та демократичні європейські цінності. Україна належить до Європейського Союзу. Українці це довели всіма способами. І наше завдання — допомогти українцям провести всі необхідні реформи з метою приєднання до Євросоюзу… Я вітаю вашу заяву, пані Метсоло, щодо переговорів щодо вступу України. Ми маємо поставити за мету розпочати ці переговори про членство вже цього року”, — зазначив президент Литовської Республіки Гітанас Науседа.

Раніше прем’єр-міністр Іспанії Педро Санчеc пообіцяв підтримати Україну на шляху до ЄС під час головування Іспанії у Раді Євросоюзу з травня 2023 року. Про це глава іспанського уряду заявив під час свого візиту до Києва.

“Як майбутня головуюча країна в Раді Євросоюзу наступного півріччя Іспанія готова підтримувати і супроводжувати Україну в процесі реалізації її законних прагнень стати членом Європейського Союзу”, — запевнив прем’єр-міністр Іспанії Педро Санчес.

Як пише Financial Times, членство у Європейській економічній зоні наближає Україну до вступу до Європейського Союзу. Якщо Україна відповідатиме критеріям приєднання до Європейської економічної зони, це дорівнюватиме виконанню важливих вимог для членства в ЄС.

Читайте також: Європа довго йшла дуже небезпечним шляхом, — євродепутат про історичну роль України

Прямий ефір