Витік розмови військових Німеччини про ракети Taurus: пастки Кремля, бенефіти для Шольца і страхи німців обговорили експерти

Будівля Рейхстагу і прапор ФРН. Фото: gettyimages.com

На початку березня Міноборони Німеччини підтвердило факт прослуховування німецьких офіцерів, які обговорювали постачання Україні далекобійних ракет Taurus і ймовірні удари по Кримському (Керченському) мосту.

Відповідний запис розмови раніше поширювали російські пропагандисти. Експерти зазначають, що ця історія має явний російський слід. Однак не факт, що вона обернеться для Кремля саме тією інформаційною бомбою, на яку розраховували російські політтехнологи.

Чого хоче Кремль від Берліна?

У російських соціальних мережах з’явився 38-хвилинний запис переговорів; їхні учасники обговорювали можливе використання ракет німецького виробництва Taurus і їхній потенційний ефект. Серед іншого, йшлося і про гіпотетичну атаку на Керченський міст.

Запис опублікувала російська пропагандистка Маргарита Симоньян. На її думку, це — доказ того, що Німеччина планує удари по окупованому Росією Криму.

У Міністерстві оборони Німеччини підтвердили факт конфіденційної розмови високопоставлених офіцерів Бундесверу про війну Росії проти України. Але це зовсім не означає, що запис не було змонтовано. За даними журналу “Шпігель”, відеоконференція пройшла не в секретній внутрішній армійській мережі, а на платформі WebEx.

Глава оборонного відомства Борис Пісторіус наказав провести повне розслідування з метою з’ясувати повноваження офіцерів і коректність вибору засобу комунікації. Він підкреслив, що це “гібридна атака, спрямована на дезінформацію, поділ, підрив нашої єдності”.

У Кремлі зрозуміли слабку точку Німеччини — це, зокрема, ситуація навколо Taurus, вважає директор Діалогового офісу з питань громадянського співробітництва зі Східною та Південно-Східною Європою Штефан Мелле.

“Російська сторона зараз, звичайно, це взяла на озброєння і користується можливістю. І тому постає питання: як можна забезпечити інформаційну безпеку? Зараз знову підуть перевірки, наскільки розвідка займається тим, чим треба. Інформація про прослуховування в Німеччині збудила великі дискусії як про власну безпеку, так і про можливість співпрацювати з іншими країнами на рівні довіри. Наскільки вони довірятимуть німецьким службам, чи не зникне секретна інформація. Інша справа, як за таких умов спільно організувати підтримку України? До того ж потрібно відбивати цю пропагандистську брехню, яка зараз задіяна з російського боку”, — міркує Мелле.

Подібні витоки — результат інформаційної війни, яку Кремль активно веде проти країн Європи та Сполучених Штатів Америки.

Наприклад, у лютому 2024 року у Франції розкрили масштабну операцію Росії з дезінформації, спрямовану проти України та її союзників. Росія втручається і в передвиборчу кампанію в США, повідомили журналісти NBS news з посиланням на колишніх американських чиновників і кіберекспертів.

Канцлер ФРН Олаф Шольц уже після скандалу відкинув можливість постачання Києву авіаційних крилатих ракет Taurus, якщо для управління ними потрібна буде допомога німецьких військових.

“Ви не можете передати систему озброєнь, яка має значну дальність, і не подумати про те, як здійснювати контроль за нею… І якщо вам потрібен такий контроль і водночас можливий лише варіант за участю німецьких солдатів, то такий варіант абсолютно неприйнятний для мене”, — наводять західні ЗМІ його слова.

Раніше Шольц неодноразово відмовлявся від постачань Україні ракет Taurus, хоча серед його соратників у Соціал-демократичній партії у складі правлячої коаліції ФРН лунали заклики направити їх Україні.

Коментарі експертів

Якими будуть наслідки витоку військових переговорів для Німеччини? Як скандал позначиться на подальшій допомозі Україні з боку Берліна? Чи зважаться канцлер Шольц і німецький уряд на постачання Taurus Києву? Відповіді на ці та інші запитання в ефірі телеканалу FREEДОМ шукали:

  • Андреас Умланд, німецький політолог, аналітик Стокгольмського центру досліджень Східної Європи;
  • Дмитро Васильєв, політолог;
  • Володимир Фесенко, політолог;
  • Миколай Маломуж, український державний діяч, голова Служби зовнішньої розвідки України (2005-2010 рр.), генерал армії України.

АНДРЕАС УМЛАНД: Це корисний скандал для Німеччини

— Цей скандал має, можливо, не той ефект на Німеччину, на який розраховували в Москві. Головна тема для німців — як росіянам це вдалося записати цю розмову. Радикальні ліві та праві використовують зміст цієї розмови і лякають німців тим, що руйнування Керченського мосту Taurus включило б німців у війну. Це теж хтось обговорює. Але це стара дискусія.

Я думаю, це корисний скандал, адже можна тільки сподіватися, що це призведе до відповідних змін у німецькому уряді.

Це ганебна, звісно, для Німеччини ситуація, коли вже близькі союзники не довіряють, бо вони чи то бояться шпигунів, які можуть бути впроваджені в Німецьку державу, чи то ось такої необережності, як це було з цими офіцерами Повітряних сил.

Це ще спадок 1990-х років, коли були дуже довірливі стосунки між німецьким і російським урядом під час першого президентського періоду Путіна, це велика проблема для нас.

Усередині самого уряду є великий розрив, здебільшого між соціал-демократами, найбільшою партією в коаліції, і “зеленими”, з іншого боку. Ну а ліберали, скоріше, схиляються до “зеленої” позиції, що треба все-таки надати ці ракети для України. Це стара тема.

Я боюся, що канцлер ще до цього скандалу пішов так далеко своїми висловлюваннями, що ці ракети не передадуть Україні. Якщо буде інший канцлер, може, це буде інша справа. Але як Шольц зможе знову це все повернути назад? Важко.

Можливо, зараз найкращий шанс у цьому відношенні — це те, що Велика Британія запропонувала, щоб Німеччина передала їй свої Taurus, а тоді Велика Британія могла б більше передати Україні Storm Shadow.

ДМИТРО ВАСИЛЬЄВ: Реакція німців може бути протилежною тій, яку очікують у Кремлі

— WebEx — це більш-менш відкритий ресурс, який використовують різні бізнеси, і його особливо зламувати не потрібно, доступ до нього існує. Питання — чи варто користуватися WebEx — мають поставити собі і Міністерство оборони Німеччини, і Кабінет міністрів, і міністр оборони Пісторіус. Я думаю, що якийсь інший зв’язок має бути, якщо йдеться про секретну, військову інформацію.

Цей “злив” у російській пропаганді — діяльність російських спецслужб. Те, що він зроблений саме зараз, багато хто пов’язує з тим, щоб у німецькому суспільстві призупинити процес допомоги Україні. Щоб створити внутрішнє відчуття, що допомагати Києву не треба, тому що це небезпечно для Німеччини. Але виходячи з того, що ми сьогодні чуємо від німецьких експертів, від різних верств соціуму Німеччини, реакція може бути протилежною.

Ще потрібно буде, звісно, зробити соціологічне дослідження, але, по-моєму, німці відчули себе вразливими. Реакція Німеччини може бути абсолютно протилежною. І німці можуть сказати: ні, зараз потрібно ще більше допомагати Україні, тому що росіяни повністю вибивається з усіх рамок. І Німеччині потрібно думати про свою безпеку, зокрема проти Росії.

ВОЛОДИМИР ФЕСЕНКО: Жодних політичних негативних наслідків через цей витік не буде

— На позиції Шольца щодо Taurus це суттєво не позначиться.

Російські спецслужби активно працюють із німецькими посадовцями, зокрема військовими. Як працюють, як їх відстежують? Це мають з’ясувати німецькі спецслужби. Вони — під системним прослуховуванням.

І тоді німецьким спецслужбам треба розібратися зі своїм внутрішнім бардаком, вибачте за цей термін. Тобто якщо їх вас легко прослуховують, то не користуйтеся відкритими інформаційними інструментами. Треба користуватися закритим, зашифрованим зв’язком. І з цього треба зробити серйозні висновки.

Є проблема з правилами техніки безпеки навіть у німецькому оборонному відомстві і, на жаль, не тільки в Німеччині є такі проблеми. Нагадаю, рік тому був великий скандал з американським військовим не найвищих чинів, навіть нижніх чинів, який, виявляється, мав доступ до секретної інформації і регулярно її викладав у соціальні мережі.

Не так давно після виступу президента України на пресконференції, я чув запитання, звідки міг бути витік про плани літнього контрнаступу України? Ось вам потенційна відповідь на запитання, звідки міг бути витік. Тому що ми ці плани регулярно обговорювали і з нашими американськими, і з нашими європейськими партнерами. І, на жаль, дірок там вистачає з надлишком.

Із цієї розмови стало очевидним, що в німецькому військовому відомстві розглядають саму можливість таких поставок. Вони її не виключають. І це для нас найголовніше. Вони готуються до цього, оцінюють, як ракети можуть використовуватися, по яких об’єктах тощо.

На мій погляд, рішення про постачання ракет Taurus Шольц ухвалить після того, як відповідне рішення про постачання американських далекобійних ракет Україні ухвалить президент США Джо Байден.

МИКОЛАЙ МАЛОМУЖ: Російських агентів ще багато в німецьких структурах

— Десятки років тому РФ впровадила свою агентуру в Німеччині. Частина була ще задіяна за Радянського Союзу. Створено блоки в уряді, у політичних партіях, у дуже багатьох військових структурах, у бізнесі, особливо по лінії точних технологій, енергетики.

Це фактично масштабне вербування з використанням фінансової мотивації, компроматів, ідеологічних важелів. Тому що часто Росія намагається створити альтернативні праві, ліві партії і фінансує ці рухи. Ну і, звичайно, підтримує ідеологію альтернативно чинного уряду.

Багато шпигунів уже видворено з території Німеччини. Це насамперед резидентура посольства Росії, яка знаходиться в Берліні, або консульствах в інших містах Німеччини. Залишилися і в самому Міністерстві оборони, спецслужбах. Уже двічі викривали тільки в органах внутрішньої розвідки, а ще є контррозвідка, там також є проблеми. РФ намагається впливати на різні партії, які мають уже авторитет і навіть перевищують за рейтингом партію Шольца.

Це прослуховування просто чергова рутинна робота ФСБ і Служби зовнішньої розвідки Росії. Вони постійно слухають усі комунікації військових тієї ж Німеччини. Тут нічого дивного немає. Найголовніше, що Росія просто це легалізувала і зараз використовує для дестабілізації ситуації всередині Німеччини, навіть між військовими і Шольцем. Тому що начебто Шольц утримується від передачі Taurus, а військові обговорюють — які варіанти, які є об’єкти для нападу. Це породжує внутрішні протиріччя в чинній коаліції.

Зараз Путін намагається дезорганізувати Європу і США і, звісно, у будь-який спосіб скоротити не тільки військову, а й політичну, соціальну, дипломатичну підтримку України. Я вважаю, що це не вдасться, тому що вже всі усвідомлюють, що робить Путін і які загрози несе.

Читайте також: Постачання озброєнь Україні: чому TAURUS стали каменем спотикання, пояснив Коваленко

Прямий ефір