Вседозволеність Кадирова під покровительством Путіна: побиття 15-річним сином голови Чечні обвинуваченого в СІЗО прокоментували експерти

Адам і Рамзан Кадирови. Фото: instagram.com/adam_benoevsky_k13

25 вересня голова Чечні Рамзан Кадиров опублікував у своєму Telegram-каналі відео, на якому його 15-річний син Адам б’є в СІЗО жителя Волгограда Микиту Журавеля, якого обвинувачують у справі про нібито спалення Корану. На відео видно, як Адам ногами б’є хлопця, який в наручниках.

Те, що сталося, викликало хвилю обурення як у російському суспільстві, так і за кордоном.

Деталі події

19-річний Микита Журавель родом із Севастополя, у Волгограді він навчався у Соціально-педагогічному університеті.

Хлопця затримали у Волгограді у травні 2023 року. Його звинуватили у образі почуттів віруючих. Звинувачення були висунуті за фактом появи в мережі відео, де нібито Микита Журавель спалює Коран. У російському слідстві заявили, що юнак спалив Коран за вказівкою українських спецслужб за винагороду 10 тисяч рублів.

З Волгограда Журавеля відправили до СІЗО міста Грозний. Як пояснював Слідчий комітет РФ, передати справу до Чечні було вирішено через нібито звернення мешканців республіки з проханням “визнати їх потерпілими”.

Міністр із національної політики Чечні Ахмед Дудаєв повідомив, що Адам Кадиров побив волгоградця, коли супроводжував батька на зустрічі із Журавелем у СІЗО Грозного.

Рамзан Кадиров відео, на якому його син б’є обвинуваченого, прокоментував так: “Побив і правильно зробив”.

Прессекретар Путіна Дмитро Пєсков говорити на цю тему із журналістами відмовився.

“Відразу зазначу, що історію із сином Кадирова не коментуватиму. Не хочу”, — сказав Пєсков.

За словами юристів, людей, причетних до побиття, а також до поширення цього відео, можна притягнути до відповідальності як мінімум за дев’ятьма статтями Кримінального кодексу РФ.

Зухвалий вчинок Кадирова-молодшого та реакція Кадирова-старшого викликали хвилю обурення у суспільстві. У ЗМІ, соціальних мережах і чатах топ-тема — син голови Чечні, який розмахує кулаками в СІЗО. Оприлюднене відео зачепило “за живе” і самих росіян: як це так — чеченець б’є росіянина.

Чеченський державний телеканал “Грозний” у своєму Telegram-каналі провів опитування, згідно з результатами — те, що відбувалося, негативно оцінили 54% респондентів з РФ.

Погляд експертів на ситуацію

Позицію російської влади та правоохоронних органів у скандалі з родиною Кадирових в ефірі телеканалу FREEДОМ детально обговорили:

  • Дмитро Орєшкін, російський політолог;
  • Ольга Курносова, російська політична аналіткиня, головна редакторка порталу After Empire;
  • Ігор Ейдман, російський соціолог, політичний аналітик та публіцист;
  • Олексій Барановський, адвокат, радник з питань комунікації російської опозиції та легіону “Свобода Росії”;
  • Ігор Яковенко, російський опозиційний журналіст, колишній депутат Держдуми РФ;
  • Анзор Масхадов, син колишнього президента Чеченської Республіки Ічкерія Аслана Масхадова

ДМИТРО ОРЕШКІН: РФ відкотилася до Середньовіччя

— На рівні фізіології дії сина Кадирова викликають огиду. Нормальна людина відчуває огиду, коли бачить, що б’ють людину, не здатну дати відповідь. Людина заарештована, налякана, у неї скуті руки. І його б’є шмаркач, який від цього отримує задоволення. Це викликає блювотний рефлекс у нормальної людини. І жахливість ситуації в тому, що Кадиров це виставляє як предмет гордості.

Жахливість у тому, що для Кадирова це вже норма. Він це публікує, це не приховує. Це означає, що путінська Росія, зокрема в особі Кадирова, відкотилася до XIV- XVI століть, до Івана Грозного. Відбувається деградація, відкат до середньовічних норм.

Завдання співробітників СІЗО було лише спостерігати, щоб, не дай боже, Журавель не стукнув кайданками по голові сина Кадирова. Це ж член сімейства Кадирова, воно майже прирівняне до богів.

Ще страшніше, що дії як сина Кадирова, так і реакцію його батька, підтримують багато хто в Росії.

Звичайно, Кадиров демонструє бойовий настрій так, як він його розуміє. Він посилає сигнал, що готовий виконувати політичні функції. Мовляв, бійтеся мене. Це елемент залякування. І якщо він це робить, значить, він упевнений, що отримає схвалення від Путіна. Ось у нього нюх добре розвинений, він уловлює, що актуально, а що не актуально. Якби він думав, що Путіну це не сподобається, це відео [з його сином] нікуди не вилізло б. Отже, і Путін перебуває у такій системі цінностей.

ОЛЬГА КУРНОСОВА: Це інформаційна спецоперація

— Із цього випливає, що Чечня не є територією Російської Федерації, бо закони Росії тут не працюють.

Чому розмістили відео? На мою думку, це така інформаційна спецоперація. Тому що подія сталася набагато раніше (імовірно, у серпні — ред.), а відео виклали пізніше. Отже мета — отримати якусь інформаційну хвилю з цього приводу.

Від чого хотіли відволікти цим? Звичайно, від стану здоров’я Кадирова, від обговорення того, живий він чи мертвий, і коли помре.

Що буде далі? Скандал великий, і хтось точно має бути покараний.

На мій погляд, знайдуть якусь людину, яка за цю справу відповідає у СІЗО, в якій сидить Журавель. Він, звичайно ж, порушив посадові обов’язки, пустивши не тільки сина, але навіть Кадирова, він не мав права пускати, тому що він не має жодного відношення до слідства. З якого переляку він спілкується взагалі із підслідним? Ну, знайдуть цю людину і якось покарають. Догану оголосять, наприклад.

Читайте також: Живий чи мертвий: майбутнє Чечні без Кадирова обговорюємо з експертами

ІГОР ЕЙДМАН: Кадиров відірвався від реальності

— Кадиров давно вже намагається уявити себе та свою сім’ю справжніми захисниками ісламу. Але парадоксально, що ті голосування, які були в інтернеті, в тому числі й за участю жителів Чечні, демонструють, що, мабуть, він помилився, і саме цей ролик аж ніяк не сприйняли мусульмани чи чеченці як якийсь позитивний штрих до портрета Кадирова та його сім’ї.

Таке безкарне побиття беззбройної людини, ким би вона не була, це нікому не сподобається.

Це зайвий доказ, що Кадиров не тільки пішов на це побиття, вони вбивають постійно щодня.

Те, що він виклав це в інтернет, говорить про те, що він відірвався від реальності і не розуміє, що така показна безкарність, жорстокість не викликає ні в кого симпатії ні до нього, ні до його сина.

ОЛЕКСІЙ БАРАНОВСЬКИЙ: Це свідчить про повну відсутність законності

— Треба розуміти, що кримінальна справа Микити Журавеля — це просто апофеоз, квінтесенція всього російського правосуддя. Це показник того, що немає жодних прав людини, немає жодної законності.

Людину з Волгограда просто забрали до Чечні. Жодних юридичних підстав для того, щоб його відправляти до Чечні, немає. Подія, яка ставиться йому в провину, була у Волгограді, там мали розслідувати і судити. Але ні. Його відправляють до Грозного саме для того, щоб так з ним чинили.

Катування у російських правоохоронних органах застосовуються повсюдно. Але тільки в Чечні, тільки, власне, Кадирову дозволено показувати, як це застосовується і ще й пишатися цим, що ось дивіться, який у мене молодий відморозок росте на зміну. Це суто чеченська така тема.

Російські силовики не люблять Кадирова, бо він надто навіть для них перегинає, плутає береги. Катування застосовуються, але ніхто цим ще не придумав пишатися. У цьому Кадиров піонер і першопрохідник у тому, куди рухається путінська Росія.

На жаль, далі буде лише гірше, якщо не зупинити Путіна.

ІГОР ЯКОВЕНКО: Путін не може піти проти Кадирова

— Насправді, позиція Пєскова — це тверда позиція Кремля. Це не випадковість, це не розгубленість, це не особиста позиція Пєскова. Це тверда позиція Кремля, який не хоче взагалі втручатися у цю ситуацію.

Для Кремля сьогодні, для Путіна персонально якось підтримати Кадирова, це значною мірою піти проти російської громадської думки.

Візьмемо опитування, яке організував канал “Грозний”: “Чи підтримуєте ви дії Кадирова-молодшого Адама Кадирова, який побив затриманого чи не підтримуєте?” Коли голосування розпочалося, понад 80% зафіксували позицію “не підтримуємо”. А потім уже втрутилися, так би мовити, і засудження було знижено до 50%. 46% підтримали. Але загалом зрозуміло, що такі дії не підтримані населенням Росії.

Цей підліток [Адам Кадиров] у власних очах росіян такий типовий мажор, нахабний біс, зовсім без гальм, якого покриває високопоставлений батько. Це дратує людей. Друге —національний мотив. Цей молодий відморозок, садист, чеченець б’є росіянина. Це також не викликає симпатії. У цілому нині тут відбиваються елементи російського націоналізму, що теж досить популярний, і відторгнення жителів Кавказу.

Загалом настрій народний, звісно, проти цього вчинку. Тому Путін не може тут солідаризуватися з Кадировим і сказати, що так і треба було. Але Путін не може і виступити проти Кадирова, кадировського режиму в цілому. Це люди, які значною мірою забезпечують лояльність не лише Чечні, а й Кавказу загалом. Це дуже важливі люди для Путіна, тож він проти них піти не може.

АНЗОР МАСХАДОВ: Усі розуміють, що за Кадировим стоїть Путін

— Їм начхати на все, на закон, показувати, що Росія — це не якась правова держава. Там ні, прав не дотримуються, як ми знаємо.

Але якщо правозахисники чи якісь чиновники мовчать про це, то вони мовчать саме тому, що розуміють, що за цим Кадировим стоїть Путін, що Путін дозволяє йому це робити. Ось чому мовчать усі.

Це було дуже безглуздо, дуже низько піти у в’язницю в оточенні якихось здорових хлопців та бити безпорадного хлопця.

Але вони у цьому майстри. Вони так само били жінок, так само били старих. Дуже багато фактів. Буквально нещодавно у двір Кадирова приводили молодих хлопців теж у наручниках і на очах у всієї родини Кадирова били їх, бо хтось не носив бороду, хтось одягався не так. Тобто всі мають одягатися і носити бороду, так як носить Кадиров, наприклад.

Били, ламали, вбивали прямо перед очима своєї родини “кадировці”. А справжні чеченці чекають, коли піде Путін. Чекають не на те, що піде Кадиров, що з ним щось трапиться. Усі розуміють, що, якщо піде Кадиров, замість нього прийде такий самий Кадиров. Насправді, все тримається на Путіні.

Читайте також: Спецоперація або вседозволеність: навіщо виклали відео зі побиттям сином Кадирова обвинуваченого у спаленні Корану (ВІДЕО)

Прямий ефір