Візит Сі Цзіньпіна до Москви пройшов не так гладко, як здається, — Загородній

Своїм візитом до Москви лідер Китаю Сі Цзіньпін лише гарантував постачання з РФ необхідних копалин, не обіцяючи натомість нічого особливого. Таку думку сьогодні, 27 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив політтехнолог Тарас Загородній.

Він вважає, що Китай Україні не ворог, навпаки, Пекін зацікавлений у Києві.

“Не ворог Україні Китай. Китай думає про свої інтереси… У Китаю головне завдання — щоб Росія була стабільною країною для їхніх інтересів, щоб при зміні влади в Росії новий уряд не зміг зупинити процес економічного поглинання Китаєм, і Росія не могла відкрутитися від того, що вже робить Путін”, — сказав Загородній.

На думку політолога, Китаю потрібно нагадувати, що він теж приєднався до Будапештського меморандуму, який порушила Росія.

“Я думаю, що не так гладко пройшов візит до Росії, як нам теж з боку здається. Я вважаю, що ось якраз заява Путіна про те, що ми починаємо переводити ядерну зброю в Білорусь, це якраз свідчить про те, що ніяких особливих домовленостей немає, особливо щодо військової підтримки Російської Федерації. І китайці, я думаю, просто не хочуть ганьбитися, тому що якщо вони не впевнені в тому, що Путін настільки притомний, що взагалі можна вступати в цей діалог і бути миротворцем. Вони ж хочуть якусь миротворчу місію продемонструвати, що вони здатні це зробити, а тут нібито є несамовитий Путін”, -— сказав Загородній.

Він також підкреслив, що Китай стурбований питанням застосування ядерної зброї.

“Тим більше, що під час візиту там теж зазначалося, що ні про яке порушення договору про нерозповсюдження ядерної зброї мови бути не може. А Росія фактично плюнула зараз в обличчя Китаю, заявивши про те, що вона особисто займатиметься якраз порушенням цього договору, коли вони розміщуватимуть зброю в неядерній країні. Там же ще глибші є ризики для Китаю в тому, що Росія притиснута до стінки, а може передати ядерну зброю Ірану, а Іран може влаштувати війну на Близькому Сході. У результаті постраждає, зокрема Китай, тому що у нього там інтереси: Близький Схід постачає йому нафту. Тому ситуація не така лінійна, як здається з боку. І ми повинні все-таки розуміти, що з Китаєм потрібно розмовляти. Ну, не вороги вони нам, вони переслідують свої інтереси”, — сказав Загородній.

На думку політолога, Сі їздив до Москви, щоб зафіксувати свою позицію щодо Росії, оскільки Китаю потрібні російські нафта і газ.

“Китай усе-таки, я думаю, розуміє, що ризик військового зіткнення зі Сполученими Штатами стає дедалі ймовірнішим із різних причин. Але і плюс сусіди ще незадоволені теж Китаєм. Тому Китаю стратегічно важливо мати незалежні джерела нафти і газу, які не йдуть морськими шляхами… Далі, якщо ви бачили, що Путін пообіцяв перейти на торгівлю в юанях із третіми країнами, не тільки з Китаєм. Тобто вони за рахунок Росії просувають свої економічні інтереси. Далі там Китай фактично заходить у цей проєкт Північного морського шляху через Антарктиду, а це теж контроль торгових шляхів. Тобто, знову ж таки, Китай хоче бачити, користуючись слабкістю Росії зараз, що їхні інтереси завжди будуть виконуватися”, — сказав Загородній.

Політолог також переконаний, що саме Китай змусив РФ визнати, що ніякого військового союзу між країнами не існує.

“Це китайці змусили росіян говорити, що немає ніякого військового союзу. Про які військові союзи ви говорите? Тобто Китай не хоче брати жодних на себе зобов’язань. А навіщо йому Росія як військовий союзник? Тобто вони-то розуміють нестабільність Путіна. Ну ось дивіться, наприклад, ти стаєш союзником, а у Путіна щось там у голові перемкне, і він зробить щось таке, і відповідальність нестиме, зокрема, Китай… Чітко це формулювання під час брифінгу змусили Путіна сказати для того, щоб не було жодних ілюзій щодо того, що Китай даватиме якісь союзницькі зобов’язання щодо Росії”, — вважає Загородній.

Читайте також: Заява щодо ТЯЗ в Білорусі сигналізує про невдоволення Путіна зустріччю з Сі — думка Їжака

Прямий ефір