Росіяни тікають від “повзучої мобілізації”: ситуацію в аеропортах і на кордонах оцінили Фейгін та Шендерович

Після оголошення Володимиром Путіним “часткової мобілізації” вранці 21 вересня росіяни масово намагаються залишити країну. Маючи лише російський паспорт, виїхати з РФ можна до Білорусі, Вірменії, Казахстану та Киргизстану. Із закордонним паспортом без віз — до понад 35 країн, серед яких Туреччина, ОАЕ, Грузія, Ізраїль, Єгипет, Чорногорія, деякі держави Латинської Америки та популярні курорти Індійського океану.

При цьому ціни на авіаквитки різко зросли ще до виходу відеозвернення лідера РФ:

  • прямих рейсів Москва — Алмати (Казахстан) не було ще о сьомій ранку — у звичайний час туди можна полетіти кількома рейсами. А ціни на квиток з пересадкою в Красноярську стартували від 63 тисяч рублів;
  • в перший день мобілізації розкупили квитки на прямі рейси Москва — Дубай. А квитки до ОАЕ наступного дня коштували вже від 42 тисяч рублів;
  • раніше полетіти до Тбілісі з пересадкою можна було за 15–20 тисяч рублів, а після виступу Путіна ціни на цей напрямок зросли мінімум у 3-5 разів;
  • злітати з Москви до Єревану найближчими днями можна лише бізнес-класом, за ціною від 77 тисяч рублів. У звичайний час дістатися столиці Вірменії економ-класом можна було за 7–15 тисяч рублів — і це за умови купівлі квитків день в день;
  • прямих рейсів Москва — Стамбул 21 вересня було більше, проте ціни на них стартували від 70 тисяч рублів.

Не краща ситуація і з можливістю виїхати автомобілем: зокрема, на кордоні РФ з Грузією, Казахстаном, Монголією та Фінляндією утворилися багатокілометрові черги.

Наприклад, у напрямку Грузії пропускний пункт “Верхній Ларс” (Північна Осетія) станом на 12:00 22 вересня можна було перетнути за 10 годин, напередодні ввечері — за три години, повідомив грузинський блогер Микола Левшиць.

В Ленінградській області вже вночі 21 вересня затор на прикордонних переходах розтягся на декілька кілометрів. До цього вночі на кордоні з Фінляндією не було черг, тепер його проходження займає 3-5 годин, розповіли люди, які виїжджали в цьому напрямку. Збільшення трафіку в ніч проти 22 вересня підтвердила прикордонна служба Фінляндії.

На кордоні з Казахстаном в Оренбурзькій області також виникли багатокілометрові затори з автомобілів. Багато людей приїхали до пункту пропуску “Маштакове” на таксі, а перетинали кордон пішки. Аналогічна ситуація у цьому напрямку й в КПП “Бугристе” (Челябінська область).

При цьому не всі країни готові приймати росіян, які тікають від мобілізації. Наприклад, Латвія та Естонія не будуть надавати притулок чи видавати гуманітарні візи громадянам РФ, а Литва розглядатиме заявки “в індивідуальному порядку”.

“Відмова від виконання свого громадянського обов’язку в Росії не є достатньою підставою для надання притулку в іншій країні”, — заявив міністр закордонних справ Естонії Урмас Рейнсалу. Більше того, росіян з посвідкою на проживання в Естонії не пустять назад до країни, якщо вони підуть воювати в Україні, уточнили в естонському МВС.

Глава МЗС Латвії Едгарс Рінкевичс написав, що країна “з міркувань безпеки не видаватиме гуманітарні чи інші типи віз громадянам Росії, які ухиляються від мобілізації”.

Міністерство закордонних справ Литви повідомило, що заяви про надання прихистку “розглядатимуться в загальному порядку, з урахуванням усіх обставин та на індивідуальній основі”.

Тим часом в Фінляндії триває активна політична дискусія щодо доступу російських резервістів до прихистку, розповів фінський дипломат. Держава звернулася до Єврокомісії з пропозицією посилити умови в’їзду росіян до всіх країн ЄС.

Польський дипломат заявив, що Польща та країни Балтії не зобов’язані масово надавати політичний прихисток тим, хто виїжджає з РФ. Він порадив росіянам їхати для цього до Франції чи Італії.

Німеччина — одна з небагатьох країн Європи, де за надання прихистку росіянам, які тікають від мобілізації, виступили на рівні парламенту. “Путін – найбільша загроза для російськомовних. Ми маємо захистити російських дезертирів від путінської мобілізації та надати їм тимчасовий прихисток”, — з таким закликом фракції “Зелені” та “Вільна демократична партія” звернулися до німецького уряду.

Чому після оголошення Путіна про часткову мобілізацію росіянам почали терміново видавати повістки? Чому виїжджаючих чоловіків, які підпадають під критерії мобілізації, поки не розвертають на кордоні? Які настрої росіян після указу російського лідера? Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіли:

  • російський правозахисник та політичний діяч Марк Фейгін;
  • російський письменник Віктор Шендерович.

Марк Фейгін: Державний кордон незабаром закриють. А після впровадження військового стану — і кордони між суб’єктами федерації

— Повістки в РФ почали видавати ще ввечері 21 вересня, а вже вранці треба було з’явитися у військкомат з 6:00 до 09:00, розповів голова Бурятії Олексій Циденов. Вночі мобілізованих забирали з квартир, відвозили до військкоматів. У чому причина такого поспіху? Бояться, що всі виїдуть?

— Одна з причин — державний кордон незабаром закриють. У цьому немає сумнівів. Вони зараз опрацьовують, тестують це все…

До речі, відповідно до воєнного стану, мають бути перекриті кордони між суб’єктами федерації, тобто областями та автономними республіками.

Наприклад, людина має реєстрацію та стоїть на військовому обліку у військкоматі Воронежа, а їде до Владивостока. У такому разі формально її неможливо мобілізувати. Росія — країна велика, це 17,1 млн кв. км., близько 100 суб’єктів федерації. І поки що всередині країни ти можеш переміщатися без жодних обмежень. Тому для успішного проведення мобілізації потрібно перекривати можливість переміщення по регіонах.

— Нині різного роду паблики розповсюджують кадри з кордону РФ з державами, де для росіян візи не потрібні. Тобто на цьому етапі є ті, хто виїжджає, і їх не розвертають?

— Ми не маємо інформації про те, що саме розвертають. Але чоловіків, так би мовити, мобілізаційного віку викликають, відводять, з ними розмовляють. Тим не менш, більшу частину поки пропускають, тому що немає формальних підстав для затримання. Розумієте, затримавши [людину], куди її дінеш? Затримати формально не можна, при арешті потрібно застосувати якусь міру, для відправки у військкомат потрібні люди або курсуючі машини для перевезення. А державний кордон зазвичай перетинають автомобілем чи іншим наземним транспортом.

— Можна вигадати якесь звинувачення. Далі до колонії, а там вже Пригожин.

— Поки що не налагоджено весь цей механізм. Процес йде, фільтрація йде, але потрібні сили. Ось пересуваються 1000 людей — просто так усіх не зупиниш.

В аеропортах процес налагоджений краще. Там є служби, наприклад, Державна прикордонна служба, яка до ФСБ належить. Вони, зазвичай, людей шерстять: куди їдеш, навіщо, покажи зворотній квиток.

Але ми поки не знаємо про масові розвороти чи спроби затримання з метою не дати виїхати. Думаю, найближчим часом це буде налагоджено, бо справді ці розбіжаться.

— Виходить, що зараз немає юридичних підстав не випускати з Росії людей, які тікають від мобілізації. Напевно, Путін під час свого звернення не розраховував, що всі почнуть виїжджати, інакше спершу закрив би кордони? Чи людей, які не хочуть воювати, випускають навмисне?

— Закрити кордони — це зовсім нове. Люди до цього не звикли, вони 30 років жили з відкритими кордонами.

А перекрити кордон — це крок, на який треба зважитись, як і на мобілізацію. Це означає різко, в один день, скасувати права, тому що Конституція гарантує свободу виїзду та в’їзду. Зрозуміло, що вона вже урізана, але ця стаття діє.

Якщо ти закриваєш кордон, чим це відрізняється від Радянського Союзу? Від в’язниці?

— Які сьогодні лишаються варіанти уникнути мобілізації у російських громадян?

Найкраще — “змитися”. Це означає ухилитися від зіткнення з потенційною можливістю опинитися у військкоматі, а звідти — прямо у зоні бойових дій. І другий момент: якщо ви вже там опинилися, користуватись послугами адвоката та правом на свідка.

Віктор Шендерович: Монголія та Казахстан — нові туристичні напрямки для небажаючих воювати росіян

— Як би ви охарактеризували настрої в Росії після оголошення Путіним першої з часів Другої світової війни мобілізації? Ніхто не розуміє, де її частковість починається і закінчується: військкомати запрошують усіх, на кордоні Росії кілометрові черги охочих залишити батьківщину, а не захищати її.

— Цілком очевидно, що це двогостра історія для Путіна. Війна з телевізора прийшла в крісло до людини, яка дивилася на цей телевізор. Людина була до цього не готова. Тому що одна справа — насолоджуватися війною, яка йде у телевізорі, де наші доблесні війська громять “українських нацистів”. А інша річ, коли тебе тягнуть за шкірку туди, на поле бою… Ми бачимо кілометрові черги, сплеск цікавості до туризму до Монголії та Казахстану. Це нові туристичні напрямки…. Будь-куди, тільки від цієї війни.

Війну неможливо виграти рабами, які не хочуть воювати та йдуть з-під палиці. Війну виграють вільні люди — це доведено в історії багаторазово.

Все це різко змінює ситуацію, але не на фронтах — я дуже сумніваюся у боєздатності тих людей, яких ловлять військкоми, а в Росії. Путін перестає бути любимим цим глибинним народом, якому був любий, доки той міг перебувати біля телевізора.

Ми бачимо, що найкращі виходять на вулиці, тисячі людей виходять на вулиці. 1,5 тис. вже затримано. А більшість голосують ногами на кордонах.

Як в Туреччині, Вірменії та Грузії до росіян ставиться місцеве населення

Російська журналістка Нігіна Бероєва переїхала до Стамбула не одразу після повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Остаточне рішення вона ухвалила після введення закону Кремля про покарання за розповсюдження фейків про окупаційну армію.

“Майже всі мої колеги поїхали. Серед журналістів там залишились одиниці. Багато друзів також виїхали до Стамбула, Тбілісі, до Європи”, — уточнила журналістка.

За офіційною статистикою, у травні росіяни опинилися на першому місці серед іноземних покупців нерухомості у Туреччині. Країна стала певним хабом, який приймає незгодних з війною. А також однією з небагатьох держав, де можна жити без візи кілька місяців.

“Багато хто виїхав, бо інакше опинилися перед ризиком арешту та реального тюремного ув’язнення. Просто тому, що вважають, що війна — це неправильно. І вони виступили проти”, — пояснила співзасновниця організації допомоги росіянам, які виїхали, Єва Раппорт.

Росіян Стамбул та прилеглі міста приваблювали ще й тим, що донедавна там працювала платіжна система “Мир” — єдина міжнародна альтернатива для росіян після блокування Visa та Mastercard.

“Ми приїхали сюди відпочити з дітьми. Але зараз через цю ситуацію незрозуміло, коли нас відправлять до Росії, яким літаком і чого чекати далі. Хочеться, звісно, ​​залишитися. Але така складна ситуація. Карти не працюють у нас. Незрозуміло, як тут залишатись, як тут виживати”, — розповіла російська туристка.

Декілька днів тому стало відомо, що найбільші турецькі банки відмовляються приймати платіжні картки “Мир” і здійснювати з ними будь-які операції. Зміни ухвалили після того, як Мінфін США оголосив про готовність впровадити санкції проти компаній, які продовжують їх прийом за межами Росії. Обслуговувати карти “Мир” також перестали банки Казахстану, Вірменії та Грузії.

Крім ситуації з картами, деякі турки просять туристів з Росії виїжджати зі своїх будинків або встановлюють ціни для них на житло у 2-3 рази вищі, повідомляють ЗМІ. Місцева влада навіть сформувала список районів країни, в яких російським громадянам заборонена видача туристичного посвідки на проживання. До нього потрапили Анталія, Аланія та Ізмір.

У Вірменії новому напливу російських емігрантів не будуть раді, прогнозують ЗМІ. Це пов’язують з тим, що Росія не підтримала вірмен у конфлікті з Азербайджаном, а США, навпаки, запропонували підтримку. Тепер місцеві жителі вимагають зближення з Заходом та розриву зв’язків з ненадійним сусідом РФ.

Останніми тижнями громадянам Росії почали масово відмовляти у в’їзді до Грузії, повідомляють місцеві та російські ЗМІ. Серед тих, кому відмовили у в’їзді, є активісти, журналісти та юристи, які мешкають у Грузії або намагалися в’їхати до країни через загрози безпеці. Причини відмов не уточнюються. Проте місцеві жителі часто скаржаться, що сотні тисяч росіян заполонили великі грузинські міста: Тбілісі, Батумі, Кутаїсі… Лише за період березень-червень 2022 року Грузія з населенням у 3,7 млн ​​осіб прийняла 280 тис. росіян — це близько 7% від загальної кількості грузинів.

Прямий ефір