Варварство, тероризм і залякування: ракетна атака на Дніпро в огляді експертів

Дніпро. Руїни багатоповерхового будинку, зруйнованого російською ракетою. Фото: t.me/dnipropetrovskaODA

14 січня російські війська завдали ракетного удару по Дніпру, під час якого ракета влучила в житловий 9-поверховий будинок на вулиці Набережна Перемоги. Через вибух було повністю знищено один під’їзд багатоповерхівки, а мешканці будинку опинилися під завалами.

Унаслідок ракетної атаки загинули 44 людини, серед яких п’ятеро дітей. За словами голови Дніпропетровської обласної військової адміністрації Валентина Резніченка, наймолодшій дитині, яка загинула внаслідок ракетного удару, не було й року. Крім цього, 79 мешканців будинку було поранено, 16 із них — неповнолітні.

До Держслужби з надзвичайних ситуацій (ДСНС) також надійшло 47 повідомлень про безвісти зниклих осіб, з яких 18 осіб установлено загиблими, чотирьох осіб знайдено живими в родичів і в лікарнях, а 20 осіб зараз розшукують.

Завали на місці зруйнованої дев’ятиповерхівки розбирали близько 500 осіб, серед яких як співробітники, комунальники та кінологи, так і місцеві жителі. Пошуково-рятувальна операція на місці ракетного удару тривала 69 годин і завершилася 17 січня.

Смертоносний удар із Росії

Українські військові встановили, що російські війська завдали удару по Дніпру балістичною ракетою Х-22, яку було випущено з бомбардувальника Ту-22 з Курської області. Загалом того дня по Україні було випущено п’ять ракет, частина з них — з акваторії Азовського моря. Маса бойової частини такої ракети — близько 950 кг. Максимальна дальність польоту — 600 км.

У Командуванні Повітряних сил ЗСУ повідомили, що Збройні сили України не мають вогневих засобів, здатних збивати цей тип ракет.

“З початку військової агресії Росії по території України було випущено понад 210 ракет цього типу. Жодна не збита засобами протиповітряної оборони. При застосуванні з великих відстаней відхилення від цілі може становити сотні метрів. Тільки зенітні ракетні комплекси, які в перспективі можуть бути надані Україні західними партнерами (йдеться про такі системи, як Patriot PAC-3 або SAMP-T), здатні перехоплювати такі повітряні цілі”, — йдеться в повідомленні.

Мер Дніпра Борис Філатов припустив, що метою російських окупантів могла бути Придніпровська ТЕС.

“Як версію можна вважати, що вони повинні були потрапити в нашу Придніпровську теплостанцію. Але ви ж розумієте, що таке Х-22: це вбивця авіаносців, ракета, яка стріляє, як кажуть, по площах. Ці недолугі скоти промазали, ракета пролетіла повз, вона залетіла через Дніпро і влучила в житловий будинок”, — розповів Філатов.

Як повідомив генеральний прокурор України Андрій Костін, уже точно відомо, хто саме з військового керівництва Росії давав наказ на знищення багатоповерхового будинку в Дніпрі.

“Нам достеменно відомо, хто саме віддавав наказ на знищення цього житлового будинку. Хочу зазначити, що ракета, якою — ми впевнені на 99% — було знищено цей будинок, такого самого типу, що вже застосовувався в інших випадках. Згадаймо 27 червня — Кременчук, торговельний центр “Амстор”. Згадаймо 1 липня — житловий будинок у Сергіївці Одеської області. Цей той самий тип ракети”, — заявив Костін.

Генпрокурор уточнив, що цього тижня буде ухвалено рішення про об’єднання всіх кримінальних проваджень, пов’язаних із загибеллю людей і руйнуваннями об’єктів в Україні саме з використанням цієї зброї.

Реакція на ракетну атаку в Україні та світі

Президент України Володимир Зеленський заявив, ракетний удар по Дніпру, як і інші подібні удари, підпадає під юрисдикцію Міжнародного кримінального суду. Глава держави зазначив, що відповідальність за терор буде для всіх: і для тих, хто вбиває, і для тих, хто допомагає вбивати.

“І ми використаємо всі доступні можливості — як національні, так і міжнародні — щоб усі російські вбивці, щоб кожен, хто віддає та виконує накази про ракетний терор проти наших людей, отримали законні вироки”, — наголосив президент.

Зеленський звернувся і до росіян, які не змогли засудити ракетний удар Збройних сил РФ по багатоповерхівці в Дніпрі.

“Хочу сказати всім тим у Росії та з Росії, хто зараз не зміг вимовити навіть кілька слів засудження цього терору… Хоча прекрасно все бачать і знають… Ваше боягузливе мовчання, спроба “перечекати” те, що відбувається, закінчаться тільки тим, що одного разу ці ж терористи прийдуть і за вами. Зло дуже чутливе до боягузтва. Зло завжди запам’ятовує тих, хто його боїться або намагається сторгуватися. І коли воно прийде за вами, нікому буде вас захищати”, — акцентував він.

У Європейському Союзі одразу відреагували на ракетну атаку по Дніпру, яка забрала десятки життів. Речник Європейської комісії Петер Стано зазначив, що позиція ЄС завжди полягала в тому, щоб реагувати на будь-які ознаки ескалації, передає Deutsche Welle.

“Росія продовжує демонструвати своє нелюдське обличчя і без розбору застосовує жорстокий ракетний терор. Тепер йдеться про зростаючу кількість атак на мирних жителів у їхніх будинках. Такі дії являють собою воєнні злочини й повинні бути негайно припинені. Як сказав верховний дипломат ЄС Жозеп Боррель, безкарності не буде”, — заявив Стано.

Офіційний представник Держдепартаменту США Андреа Калан вважає, що РФ по багатоповерховому будинку в Дніпрі є жорстоким актом тероризму.

“Це дійсно жорстоко. Те, що ми бачимо, що Росія використовує, спрямовує ракети на цивільні будівлі, школи, житлові будинки. І ми бачили, що тільки минулого року звучали сирени повітряної тривоги в Україні майже 15 тис. Разів, і стільки людей страждали. Путін розуміє, що він не може виграти війну на полі бою, і він через це використовує зиму як зброю і спрямовує ракети, щоб вдарити, щоб посіяти страх у місцевих жителів України”, — сказала Калан.

Зі свого боку, аналітик Стокгольмського центру східноєвропейських досліджень Андреас Умланд порівняв ракетний удар по Дніпру з вибухами будинків наприкінці 1990-х років у Москві та інших містах Росії.

“Картини зруйнованої панельної будівлі в Дніпрі дуже нагадують вибухи в Москві в 1999 році. Тоді це приписували чеченським терористам. На тлі тих вибухів у Москві, Буйнакську і Волгодонську почалася Друга чеченська війна. Власне, ці вибухи й та війна призвели до зростання популярності Путіна. І зараз ми бачимо ось майже таку саму панельну будівлю з дуже схожими фотографіями. І те, що росіяни досі не розуміють схожість усього цього, звісно, бентежить”, — зазначив Андреас Умланд.

Читайте також: Путін робить ставку на “війну на ізмор”, але країни Заходу тільки посилюють підтримку Києва, — Ступак

Чи понесе Росія покарання за ракетний обстріл Дніпра та інших українських міст. Як захистити Україну від подібних ракетних атак. Чи вплине удар по Дніпру на надання новітніх систем ППО Україні. Ці та інші теми в ефірі телеканалу FREEДОМ обговорили:

  • речник Командування Повітряних сил України Юрій Ігнат;
  • екскерівник Служби зовнішньої розвідки України Микола Маломуж;
  • заступник голови СБУ у 2014-15 роках, генерал-майор запасу СБУ Віктор Ягун;
  • політолог Володимир Фесенко.

Юрій Ігнат: За удар по Дніпру понесуть покарання і екіпаж літаків, і вище військове керівництво РФ

— Усі винні в цьому злочині будуть покарані, у цьому немає сумнівів. За це відповідатиме все керівництво, яке ухвалювало ці рішення. Кременчук, Дніпро, Маріуполь, Ізюм та інші міста — це те, що було знищено навіть не ракетами, а бомбами, близько 500 кілограмів вільного падіння.

Те, що вони запустили ракету вагою майже в тонну з такої відстані в густонаселене місто, намагаючись потрапити в Дніпровську ТЕС, не могли не знати льотчики, які керують цими літаками.

І льотчики не можуть не знати про унікальність цього озброєння, а його унікальність у тому, що воно неточне. Те, що ракета має серйозні відхилення від цілі до 600 метрів, вважається в межах норми.

І ось ми маємо такі результати. Це варварство, тероризм, це злочин, який матиме правову оцінку. І винні, починаючи від екіпажу літака, і закінчуючи вищим керівництвом російської держави, будуть нести покарання.

Багато росіян у Tit-Tok і Telegram-каналах радіють цьому факту, тобто звірствам і вбивству дітей, мирних громадян. Ви бачили ці кадри, від яких просто мурашки, а не просто клубок у горлі. На це неможливо дивитися без сліз. Весь світ відреагував.

Як можна взагалі радіти цьому факту? Вони там пишуть якісь нелюдські речі, що напхала в голови росіян їхня пропаганда, це просто розуму незбагненно. Але прийде плата всьому, і за таку позицію навіть мирні громадяни будуть розплачуватися ще дуже довго.

Микола Маломуж: Трагедія в Дніпрі об’єднає весь світ проти Росії

— Х-22 — це ракета, яка спрямована проти авіаносців, вона так і називається — “вбивця авіаносців”. Дуже велика і дуже велика для того, щоб завдавати ударів, тим більш, по мирному населенню.

Я так припускаю, що була спроба завдати удару по іншому об’єкту, але він виявився не дуже точним. І, звісно, це відвертий акт тероризму, тому що застосування такої ракети для удару по місту передбачає, що удару буде завдано не тільки, наприклад, по оборонному заводу або по енергетичному об’єкту, а й, можливо, по конкретному житловому будинку.

Вони застосовують такі методи, з одного боку, для залякування, а з іншого — щоб підірвати дух українського народу, бо бачать нашу стійкість. І третя складова — це залякування і помста, тому що ми не здаємося, ми активно наступаємо.

Сьогодні російські ЗМІ вже про це говорили та навіть показували, які наслідки і які жертви в Дніпрі, і раділи цьому. Тобто, здійснюючи акти терору як фашисти, вони розуміють, що просто-напросто завдають удару по мирному населенню.

І, звичайно, весь світ здригнувся. Прямо скажу, це ще більше посилить і позицію ненависті до російського агресора, і об’єднає світ проти таких дій. Сьогодні всі світові лідери висловилися жорстко проти агресії.

Я думаю, що ці акти будуть розглядатися і не тільки на Раді Безпеки, а й на лютневому засіданні Асамблеї ООН, де збереться весь світ.

Віктор Ягун: Київ теж може потрапити під удар неконтрольованих російських ракет

— Росіяни використовують [для обстрілів України] все, що завгодно. Вони використовують зенітні ракети С-300, С-400, які від початку були не призначені для стрільби по землі. Тобто вони її використовували як “земля — земля”. Вони використовують протикорабельні ракети берегового застосування “Онікс”.

Це просто використання всього, що тільки можна проти цивільного населення. Я навіть не знаю, як це назвати.

При цьому, у них не вистачає тих засобів, які треба використовувати на полі бою. Проте, наприклад, “Калібр” було використано не проти якогось військового об’єкту, а проти торгового центру Retroville у Києві. Х-22 було використано в Кременчуці, ця ж ракета [вибухнула] в Дніпрі.

На жаль, ми тепер навіть у Києві можемо почуватися не дуже комфортно і затишно, тому що виходить, що ми теж можемо потрапити під удар цих неконтрольованих ракет.

Ракети, як правило, запускаються з боку Каспію. Вони, щоправда, мають можливість маневрувати, але все одно ми хоча б орієнтуємося, куди вони прилітають. Тому той напрямок хотілося б закрити. Якщо ми зможемо отримати системи Patriot і те, що нам пообіцяла Італія і Франція, це набагато скоротить наші втрати й поліпшить нашу систему протиповітряної оборони.

Що зараз пишуть у соцмережах так звані блогери та лідери громадської думки в Росії? Вони намагаються придумувати якісь відмовки, що це, мовляв, Україна сама стріляла. Україна спеціально над містом збила ракету, Україна ще щось спеціально зробила для того, щоб отримати ракети, ППО, привернути увагу до своєї біди.

Рівень їхнього цинізму просто зашкалює. Тому я кажу, що їх потрібно однозначно притягнути до відповідальності. Є величезна кількість людей у самій Росії, які не тільки не хочуть вірити в правду, але ще й намагаються якось усе це скрасити, завуалювати, виправдати.

Тому відповідальність усе-таки більшою мірою лежить не тільки на керівниках і військових, а й іще на частині населення, яка просто ігнорує ті злочини, що вчиняються на нашій землі. І відповідальність має бути якоюсь мірою не тільки індивідуальною, а й колективною.

Володимир Фесенко: Україні потрібна не тільки ППО, а й сучасна протиракетна зброя

— Трагедія в Дніпрі нагадала, що повітряна війна Росії проти України триває. І вона може набувати таких варварських кривавих форм, як удар по цивільному населенню.

Ми бачили й до трагедії в Дніпрі, що вже була дуже активна дискусія про постачання Україні танків. Ініціатива була збоку наших найближчих друзів, наших найактивніших партнерів на Заході.

Поляки заявили про готовність надати нам німецькі танки, але потрібна згода Німеччини на це. Велика Британія вже заявила про постачання партії своїх танків. Франція поставляє ще легкі танки. Тому це вже така дискусія, яка точилася і до трагедії в Дніпрі.

Але нам необхідна не тільки наступальна зброя — це для завершення війни, для звільнення наших окупованих територій. Нам потрібна ще протиракетна зброя, не тільки класична система протиповітряної оборони, тому що нинішні системи ППО можуть працювати не проти всіх видів ракет.

Це теж нагадування, що проти Росії потрібно діяти на найрізноманітніших напрямках. І Україна потребує найрізноманітнішої зброї, переважно оборонної.

Навіть наступальна зброя нам необхідна для того, щоб відбивати російські атаки, наприклад, за допомогою систем реактивного залпового вогню. По тому ж Херсону, по Нікополю, по багатьох інших українських містах, які знаходяться близько до лінії фронту.

Нам також потрібна система дальньої дії, зокрема ракетна, щоб нейтралізовувати російські ракетні авіаційні удари по Україні. І головний сенс не в тому, щоб нападати на Росію, а в тому, щоб захищатися від російських атак.

Читайте також: Терористична атака РФ на Дніпро: як реагують союзники України (ВІДЕО)

Прямий ефір