У Росії стався сплеск ксенофобії після теракту в “Крокусі” — подробиці (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Після теракту в “Крокус Сіті Холі” в Росії поширюються ксенофобські настрої. Як пише видання “Настоящее Время”, багато в чому це вина самого Кремля. За інформацією журналістів, депутат від “Єдиної Росії” Михайло Шеремет запропонував обмежити в’їзд іноземців на період так званої “спеціальної військової операції” (“СВО”), а колишній кандидат у президенти Владислав Даванков закликав посилити контроль над мігрантами та депортувати їх після найменшого правопорушення, інформує FREEДОМ.

Після теракту в “Крокус Сіті Холі” Росію накрило хвилею ксенофобії: серед 11 затриманих у справі про напад — громадяни Таджикистану і Киргизстану.

Громадян країн Центральної Азії вже кілька днів піддають посиленим перевіркам на в’їзді в Росію. Багатьох із них не випускають за межі аеропортів, інших депортують із забороною на в’їзд. Про це пишуть у соцмережах.

“Радіо Свобода” повідомляє, що в російських містах посилилися облави на мігрантів, а вони самі скаржаться на тиск з боку силовиків.

“Призначення цих рейдів – це дешево, ефектно і, по можливості, без наслідків продемонструвати населенню Росії, що влада в державі нібито ефективна і нібито виконує побажання народу. З мого погляду, ці рейди, свого роду, мають такий легітимізуючий ефект для влади, — вони виразно відповідають запиту значної частини населення країни”, — зазначає активіст Олександр Кім.

За словами експертів, Росія веде подвійну гру щодо мігрантів із Центральної Азії. З одного боку Кремль сприяє розпалюванню ненависті до приїжджих, але через їхній істотний вплив на російську економіку він таємно сприяє міграції.

Також аналітики підкреслюють, що Кремль хоче використати громадян Центральної Азії в повномасштабній війні проти України.

“На рівні областей, регіонів Росії, вони укладають договори з таджицьким урядом про відправлення мігрантів в окремі області, де не вистачає робочих рук. Але водночас для того, щоб заспокоїти ультраправі сили, націонал-шовіністів із самої Росії, вони мають спрямувати весь негатив проти певної групи. Найбільш незахищена група — це таджики. Найімовірніше, результатом цих тисків буде те, що таджики-мігранти змушені будуть виправдовуватися, показувати свою лояльність, патріотизм щодо Росії, — не інакше як брати участь у війні проти України”, — наголошує таджикистанський політичний діяч, опозиціонер Мухіддін Кабірі.

Російські чиновники активно обговорюють необхідність посилення політики щодо мігрантів. Зокрема, це стосується обмеження терміну трудових договорів з іноземцями та висилки мігрантів, які працюють не за профілем. Експерти стверджують, що така риторика не може використовуватися занадто довго.

На їхню думку, ксенофобія на громадському та державному рівнях буде тільки шкодити російському керівництву, оскільки масовий відтік мігрантів негативно позначиться на економіці Росії.

“Мігранти перебувають тут не через гуманізм російської влади, розумієте? Мігранти, як спільнота, перебувають тут, тому що без них економіка “горить”. Я думаю, що вони доб’ються того, що конкретний хлопець — таджик, киргиз — прикине: “Отже, якщо я поїду в Росію, буду заробляти ось стільки, а якщо поїду не в Росію, а кудись іще, то буду заробляти, припустімо, на 40% менше… Зате мене не буде переслідувати поліція, зате мене не кластимуть обличчям в асфальт, мене не будуть катувати”, — акцентує російський опозиційний політик Леонід Гозман.

Від дискримінації не рятує і російське громадянство мігрантів. Правозахисниця Валентина Чупик, яка спеціалізується на проблемах приїжджих, у коментарі “Настоящему времени” повідомила, що до Черьомушкінського суду Москви щогодини привозять близько 25 осіб на депортацію, троє з них виявляються етнічними таджиками з російським громадянством. За словами правозахисниці, їх “не звинувачують у правопорушеннях, їх звинувачують у тому, що треба депортувати мігрантів“.

Читайте також: Теракт у “Крокусі” масштабував проблеми мігрантів у Росії — деталі від правозахисниці

Як повідомлялося, Басманний суд Москви 29 березня заарештував дев’ятого фігуранта кримінальної справи про теракт у “Крокус Сіті Холі”. Ним став уродженець Таджикистану Назрімад Лутфуллоі.

Раніше влада РФ заявляла про затримання 11 підозрюваних. На фото і відео з місця затримання і суду — люди неслов’янської зовнішності, які невиразно говорять російською. Пізніше стало відомо, що частина з них — теж уродженці Таджкистану.

Так, приналежність затриманих до неслов’янського народу дала новий виток ксенофобним настроям у Росії.

Прямий ефір