У Башкортостані зріє вибух, на черзі протести в Якутії, Тиві та Бурятії — думка Пономарьова

Ілля Пономарьов. Скріншот: uatv.ua

Від 3 до 5 тис. людей у Башкортостані прийшли до будівлі Баймакського суду в день ухвалення вироку місцевому активісту Фаїлю Алсинову. Це один із наймасштабніших протестів від початку вторгнення Росії в Україну. Влада Росії розуміє, що зріє серйозне протистояння, тому застосовує звичні методи тиску — силові. Ці події можуть викликати протести й в інших регіонах Росії, де більш розвинена національна самосвідомість, таких як Якутія, Тива і Бурятія. Про це сьогодні, 17 січня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів творець телеканалу “Утро Февраля”, колишній депутат Держдуми РФ Ілля Пономарьов.

“Влада добре розуміє, що якщо в маленькому містечку виходить 5 тис. осіб, то скільки ж людей вийде тоді в Уфі, столиці регіону? І не дарма вони там активістів хапають. Дійсно в Башкортостані зріє вибух. Це наочна ілюстрація того, хто розвалює Росію, її розвалює не Центральне розвідувальне управління (ЦРУ) США, не “Моссад” (розвідувальна служба Ізраїлю, — ред.), не Головне управління розвідки (ГУР) України, а її розвалюють ось такі ось чиновники на кшталт Радія Хабірова, нинішнього глави республіки, які призводять до таких ось виступів”, — сказав він.

Експерт припустив, що влада РФ злякалася цього протесту і надалі може здійснювати необдумані дії, які призведуть до посилення протестного руху в регіоні.

“Влада РФ злякалася. Кримінальна справа є причиною їхньої невпевненості. Інша річ, що коли влада боїться, як правило, вона починає робити такі дурниці, внаслідок яких усе погіршується. Ось цей мітинг на 5 тис. осіб — це рукотворна історія. Тобто не заарештовували б людину — мітингу б не було. Тобто вони самі це все розгойдують. І думаю, що й далі вони рухатимуться рівно в тому самому напрямку. Той самий Хабіров, як глава регіону, він вірний викормиш Владислава Суркова з адміністрації президента Російської Федерації. Вони звикли таким чином розв’язувати питання — силовим чином. Ну, звичайно, це призведе тільки до глибшої кризи в регіоні”, — пояснив він.

У складі Російської Федерації є кілька республік, у яких добре розвинена національна самосвідомість, тому там можуть виникнути протестні настрої. 

“Якутія дуже ймовірний регіон. Там для цього все є. І там національна більшість. Треба розуміти, що в Башкортостані й немає національної більшості з башкирів. Там приблизно три рівних національних діаспори — це башкири, татари, росіяни. А ось у випадку Якутії там більш ніж половина населення — якути з дуже добре розвиненою національною самосвідомістю. Регіон абсолютно економічно самодостатній, нічого йому не треба від центру. І вже коли розвалювався Союз, там були протести, які змогли зупинити тільки грошима, віддавши 25% від надходжень від алмазів до бюджету регіону. Є й інші сибірські регіони Тива, Бурятія. У них є причини бунтувати”, — констатував Пономарьов.

Читайте також: У Башкортостані тисячі людей вийшли на вулицю через вирок активісту — подробиці (ВІДЕО)

Нагадаємо, 17 січня в місті Баймак (республіка Башкортостан, РФ) відбулася одна з наймасштабніших акцій протесту з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Цього дня до будівлі Баймакського суду, за різними даними, прийшли від 3 до 5 тисяч осіб, які протестували проти винесення вироку місцевому активісту Фаїлю Алсинову.

Екоактивіста, який 2020 року захищав шихан Куштау (один з унікальних стародавніх пагорбів) від промислового розроблення та використання рабської праці мігрантів, засудили через виступ на мітингу проти золотовидобутку торік. 17 січня 2024 року суд засудив Алсинова у справі про розпалювання ненависті до чотирьох років колонії.

Вирок призвів до сутичок між протестувальниками і співробітниками спецназу біля будівлі суду. Силовики розганяли людей сльозогінним газом і світлошумовими гранатами. Внаслідок цього затримано десятки протестувальників.

Прямий ефір