Туреччина і Китай активізувалися як посередники в питанні перемовин між Україною і Росією, — дипломат

Руслан Осипенко. Скріншот: uatv.ua

У Туреччини та Китаю немає спільних інтересів у питанні припинення війни Росії проти України. Китай — посередник глобального рівня, а Туреччина претендує на роль регіонального лідера. Про це сьогодні, 4 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив дипломат, експерт-міжнародник Руслан Осипенко.

“Китай — це посередник глобального рівня, який, як він себе позиціював, займав нейтральну позицію, але насправді це нейтрально-промосковська позиція. А Туреччина претендує на роль регіонального лідера і хотіла б зміцнити цю роль, зіграти роль моста між Заходом і Росією для того, щоб зміцнити свої позиції як регіонального лідера, і, звісно, отримати якісь вигоди від відносин з Росією, і від відносин з Україною та з Заходом. Тому що Туреччина також зацікавлена, наприклад, в озброєннях від США. Якщо зміцнюватиметься її становище як посередника, який може забезпечити діалог, майданчик для діалогу з Росією, звісно, Туреччина може натомість просити для себе реалізації своїх національних інтересів”, — розповів він.

За словами дипломата, обидві країни — і Туреччина, і Китай — побачили нинішню геополітичну конфігурацію як вікно можливостей.

“Яке відкривається, коли Росія, провівши майже піврічну інформаційну операцію, змогла переломити ситуацію на свою користь. У неї зараз сильніша дипломатична позиція, а в України слабка. І ці обидві країни як посередники активізувалися. Кожен пропонує, хто майданчик, хто відновити перемовини. Тобто вони побачили просто, що змінилася геополітична ситуація, і розглядають це як вікно можливостей для перемовин”, — каже Осипенко.

Зазначимо, не тільки Китай зараз привертає увагу і потрапляє до звітів іноземних аналітиків, а й Туреччина. І в Туреччині теж активно заговорили про необхідність перемовин із Росією. 3 березня міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан під час дипломатичного форуму в Анталії заявив, що країна сподівається на початок перемовин про припинення вогню в Україні найближчим часом. Там вважають, що нібито обидві сторони досягли межі можливостей на полі бою. Раніше президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган також заявляв, що країна готова надати перемовний майданчик для РФ і України. Однак пізніше міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров публічно відхилив цю пропозицію, заявивши, що не бачить ініціативи щодо мирного діалогу, яка б враховувала “російські інтереси”.

Читайте також: Уперше Європа заговорила про свою стратегічну автономію — у чому інтерес Китаю, пояснив дипломат

Нагадаємо, раніше Осипенко розповів, що наразі склалася така геополітична ситуація, коли відкривається вікно можливостей для Москви. Росія перебуває в сильній дипломатичній позиції і тому одразу з’являється на авансцені Китай, який пропонує провести перемовини. Але це будуть перемовини з сильної позиції Москви і зі слабкої позиції Києва.

Прямий ефір