Завдяки допомозі західних партнерів Україна значно посилила напрямок бойових дронів. Низка новітніх технологій частково вже застосовуються на полі бою. Україні потрібно створювати спільні виробництва з партнерами, оскільки цей ринок у країні активно розвинений. Про це сьогодні, 21 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів експерт у сфері авіації, заступник генерального директора компанії з виробництва засобів радіоелектронної боротьби Анатолій Храпчинський.
“Зовсім нещодавно “Форбс” писав, описував ситуацію використання FPV нашими військовослужбовцями, і звернули увагу, що практично жоден засіб, який стоїть на танках противника, не протидіє нашим дронам. Що стосується технологій, про які британці говорять щодо ройового використання, є дуже важливий елемент. У США є система, яка називається “Золота орда”. Це коли безпосередньо ракети, керовані бомби випускаються з літака, і вже штучний інтелект визначає і обирає ціль, як краще здолати ворога. І ця технологія, найімовірніше, буде використана вже в дронах”, — сказав він.
Експерт пояснив на прикладі:
“У цьому випадку буде один пілот, який контролюватиме або малою мірою впливатиме на дії цього рою дронів. Уявімо, наприклад, випускається ескадрилья дронів — 18 дронів, з них один дрон займається розвідкою, три дрони якось впливають на радіолокаційну систему ворога, виводять, засліплюють його засобами тієї ж радіоелектронної боротьби. А інша частина знищує бойові позиції, з розрахунку розуміючи, скільки дронів потрібно спрямувати на важке озброєння, це якщо броня, і скільки дронів потрібно відправити в окоп, де перебуває особовий склад. Ці технології вже розвідані, вже є і частково застосовуються у нас. Але завдяки допомозі партнерів ми можемо говорити про значне посилення цього напряму”.
Храпчинський прокоментував повідомлення заступника головнокомандувача ЗСУ Вадима Сухаревського, що українські військові вже випробовують дрони-камікадзе зі штучним інтелектом. Необхідна система вже є, проте процес їхнього впровадження на фронт складний. Важливо навчитися відрізняти реальне зображення від того, що створив штучний інтелект.
“Тут ідеться про алгоритми оброблення зображення, яке вводиться заздалегідь у штучний інтелект, у саму програмну машину, який визначає, що є ціллю, що є пріоритетнішою ціллю, і що треба знищити першим. Припустимо, для прориву якоїсь позиції спочатку потрібно знищити засоби протиповітряної оборони противника. Або ж там артилерія, яка може займатися ударами у відповідь, захищаючи позиції, тощо. І сама стратегія написання стратегії, як боротися з цим усім, вона зараз відбувається безпосередньо на полі бою. Зараз відбувається написання як підручників з нового виду бойових дій з урахуванням високотехнологічних пристроїв, так і надалі вписуватиметься в підручники з історії, як це було насправді”, — пояснив експерт.
Також він прокоментував інформацію, що Канада надасть Україні дрони Skyranger R70. Акцентується на тому, що це багатоцільовий дрон. Він може виконувати розвідувальні та логістичні функції, а також оснащений системою вертикального зльоту, посадки та автономною навігаційною системою, а бортовий комп’ютер володіє штучним інтелектом, що працює в реальному часі. Він здатний автоматично захоплювати цілі на відстані до 5 км та ідентифікувати до 10 рухомих об’єктів одночасно. Однак найважливішою його здатністю є можливість розпізнавати транспортні засоби, людей та інші джерела тепла з великої відстані в будь-яку погоду і навіть у темряві.
“Є необхідність, як і в багатоцільових винищувачах, так і в окремих видах бомбардувальників або штурмовиків вузькоцільових. Усе залежить від завдання, яке ми маємо виконати на полі бою. Якщо ми говоримо не про бойові дії, а стан, коли, грубо кажучи, відбувається утримання, захист якихось бойових позицій, то такі дрони більш активно можуть використовуватися. Якщо ми говоримо про наступальні операції, то тут потрібно більше дронів, які знищуватимуть і підсвічуватимуть цілі для артилерії або інших видів озброєння. Тому є різні типи БпЛА. Як багатофункціональних, так і чітко заточених під певні цілі. І саме зараз ми стаємо свідками створення цих підвидів і видів озброєння, нових технологічних у вигляді БпЛА, які надалі використовуватимуться вже на відточених бойових діях в Україні”, — розповів Анатолій Храпчинський.
Читайте також:
- Україна почала створювати новий вид збройних сил, що дає змогу боротися з ворогом у високотехнологічний спосіб, — експерт
- Українська система “Покрова” дає змогу зменшувати точність російських ракет і БпЛА на 40%, — Храпчинський
- Ройові безпілотники для фронту — Україна отримає нову технологію від Великої Британії та США (ВІДЕО)
- Українські розробники створили БпЛА, які долітають глибоко в Росію, ведуть розвідку і доповідають про виконані операції, — Храпчинський
Нагадаємо, Коаліція дронів офіційно стартувала. Про початок роботи міжнародної платформи повідомив міністр оборони України Рустем Умєров. Він подякував Латвії та Великій Британії за важливу ініціативу. 15 лютого уряд Сполученого Королівства повідомив, що разом із Латвією очолить коаліцію безпілотників. Союзники планують надати Україні тисячі дронів на 250 млн дол. Про намір передати безпілотники ЗСУ заявили й країни поза коаліцією.