Сигнал одразу двом диктаторам: підрив російського літака на аеродромі Білорусі оцінили експерти

Літак А-50. Фото: angolia.co.uk

У Білорусі 26 лютого на військовому аеродромі “Мачулищі” було підірвано російський літак дальнього радіолокаційного виявлення і управління А-50.

Офіційні ЗМІ Білорусі, підконтрольні уряду, не поспішають повідомляти про те, що сталося на аеродромі під Мінськом. Відомо лише про те, що самопроголошений президент Олександр Лукашенко наступного дня терміново зібрав на нараду силовий блок під приводом обговорити ситуацію “всередині країни і за її межами”.

У Кремлі також не коментували інцидент, пославшись на те, що це мають зробити в уряді Білорусі.

Деталі диверсії

Про підрив літака спочатку повідомили в опозиційному русі Bypol, до якого входять колишні білоруські силовики. Глава руху Олександр Азаров заявив, що до підриву причетні білоруські партизани.

“Це були дрони. Учасники операції — білоруси, учасники плану “Перемога”, зараз вони в безпеці за межами країни. Усі розійшлися, нехай тепер шукають вітру в полі”, — розповів він.

Раніше партизани Bypol і руху “Лелеки ляцац” узяли на себе відповідальність за знищення сигнального обладнання залізниці та блокування колій у кількох областях Білорусі. Таким чином незгодні з російською агресією активісти намагалися запобігти постачанню російської військової техніки на територію Білорусі.

А-50 — радянський і російський літак дальнього радіолокаційного виявлення та управління. Він може застосовуватися для виявлення і супроводу повітряних і надводних цілей, автоматичного оповіщення командних пунктів про повітряну і надводну обстановку, застосовуватися для управління винищувачами і бомбардувальниками, а також служити повітряним командним пунктом. А-50 прийнято на озброєння російських повітряних сил 1989 року.

А-50. Фото: russianplanes.net

Достеменно невідомо, скільки саме літаків А-50 є на озброєнні РФ. Експерти називають різні цифри — від 4 до 9. Лише один із них розташований на території Білорусі, яка вже понад рік надає Росії свою територію для військових операцій проти України. Серед іншого літак А-50, розташований на “Мачулищах”, координував нанесення ракетно-бомбових ударів по Україні.

Як пишуть білоруські ЗМІ, 26 лютого на аеродромі “Мачулищі” прогриміли два вибухи. Унаслідок партизанської диверсії було пошкоджено передню і центральну частини А-50, зокрема авіоніку і радіолокаційну антену. Це означає, що найближчим часом флагман російської авіації не зможе використовуватися.

Видання Reuters опублікувало супутниковий знімок аеродрому “Мачулищі”, зроблений за кілька днів до вибухів, на ньому видно А-50, поруч із ним супутник зафіксував ще кілька російських літаків.

Після інциденту збройні структури Білорусі посилили роботу як на прикордонних пунктах, так і в районі військових об’єктів, де розташовується інша російська техніка.

Наслідки підриву А-50 в оцінках експертів

Як вплине виведення з ладу А-50 на військову ситуацію. Які будуть наслідки для Лукашенка. Чи варто очікувати подібних операцій у Білорусі й надалі. Що зробить Росія для того, щоб уберегти свою техніку на території Білорусі. Ці теми в ефірі телеканалу FREEДОМ обговорили:

  • Франак Вячорка, радник лідера білоруської опозиції Світлани Тихановської;
  • Павло Латушко, заступник голови Об’єднаного перехідного кабінету Білорусі;
  • Владислав Селезньов, військовий оглядач, колишній спікер Збройних сил України;
  • Ігор Рейтерович, політолог;
  • Ігор Яковенко, російський опозиційний журналіст і колишній депутат Держдуми РФ.

ВЯЧОРКА: Операцію готували щонайменше три місяці

— Підрив літака А-50 — це величезний репутаційний удар і по Росії, і по Лукашенку. Думаю, що ця подія у білоруських силовиків посилює розуміння, що Росія може програти війну. А це може змінити настрої всередині Білорусі.

Також для Росії це знак, що російським військам небезпечно на території Білорусі, і вони будуть або обмежувати присутність російських військ, або посилять охорону своїх баз на білоруській території, а отже, витрачатимуть на це ще більше ресурсів.

Для Лукашенка це ще й психологічний удар, тому що він сам себе намагався переконати, що вдалося взяти ситуацію під контроль, що він усіх “зачистив”, що він усе-таки переміг. А тут відбувається така зухвала партизанська атака.

Судячи з усього, літак не літатиме. Тому, звичайно, почали сурмити паніку. Лукашенко планомірно ігнорував усі ЗМІ, ніби нічого не відбувається. Медіа повідомляли про інцидент на кордоні, про зустрічі Лукашенка, про плани відвідати Китай. Потім Лукашенко зібрав засідання із силовиками — вони обговорювали цей кейс на тему, як коментувати. Їм же треба якось вийти з цієї інформаційної репутаційної калюжі. А коли запитали прессекретаря російського президента Дмитра Пєскова, що він знає про це, він сказав, що не коментує і переадресував на Лукашенка.

Найважливіше, що партизани, які підірвали літак, вибралися з країни в безпечне місце.

Думаю, що зараз влада Білорусі вигадує легенду — як публіці пояснити те, що сталося. Адже спочатку вони думали, що це українські диверсанти. І тому в перші години після вибухів зміцнювали білорусько-український кордон, щоб заарештувати диверсійно-розвідувальну групу. І тільки потім вони зрозуміли, що це справа рук білоруських партизанів.

І зараз, думаю, будуть ходити по активістах, журналістах, шукати, хто допомагав партизанам, хто брав участь, хто міг ділитися інформацією. Тому що, очевидно, цю операцію готували три-чотири місяці.

ЛАТУШКО: Партизани вже не раз показали свою ефективність у Білорусі

— Було пошкоджено літак дальнього радіолокаційного виявлення, який при піднятті в небо з військового аеродрому під Мінськом завжди змушував Україну оголошувати повітряну тривогу. Внаслідок чого українські громадяни мусили йти до бомбосховищ. Одночасно з цим літаком піднімаються в небо й винищувачі МіГ-31 “Кинджал”. Це відбувалося впродовж багатьох місяців.

Наразі літак пошкоджений у двох місцях. І пошкодження не дають можливості цьому А-50 літати, принаймні найближчим часом.

Вартість такого літака — 330 млн доларів. І таких літаків на озброєнні в Росії — до 9 одиниць.

Лукашенко терміново скликав усіх силовиків, був розлючений, вимагав знайти винних. Адже диверсія показує, що його система безпеки перебуває в жалюгідному стані, він не може контролювати дії білоруських партизан.

План “Перамога” (рос. “Перемога”, план білоруської опозиції з повалення Лукашенка, — ред.) був оголошений рік тому. У рамках його найяскравішими прикладами були дії білоруських партизанів під час так званої “рейкової війни”, яка тривала з березня минулого року на залізниці. Партизани зупиняли російські поїзди з військовою технікою і живою силою, таких прикладів було кілька. Вони спалювали розподільчі шафи, які не давали можливість проходити поїздам.

Це ще один приклад, що партизанський рух живе і може діяти ефективно. І це, звичайно, зокрема сигнал Путіну, що Лукашенко не контролює країну.

Режим дуже жорстко реагує щодо всіх проявів білорусів, спрямованих на підтримку України, на те, що вони виступають проти війни. Так, близько 130 осіб було затримано, засуджено або вони є підозрюваними за кримінальними статтями за протидію російським збройним силам, за активну антивоєнну діяльність у Білорусі. Затримують людей навіть за написи “Ні війні”. Був яскравий прецедент, коли 69-річну пенсіонерку затримали за те, що вона просто олівцем або ручкою написала таке оголошення на автобусній зупинці. Або коли білоруська співачка виконала пісню “Океану Ельзи”, затримали не тільки її, а також і власників бару в центрі Мінська, де це відбувалося. І вони також були засуджені.

Активістів дуже часто б’ють, у них стріляють. Люди отримують по 14-16 років в’язниці за пости в соціальних мережах. До речі, у ситуації, пов’язаній із радіолокаційним літаком А-50, ми звернулися до білорусів не коментувати це в соціальних мережах, бо це може спровокувати масові арешти і затримання.

Перерахування коштів, наприклад, на підтримку ЗСУ вважаються екстремістською діяльністю. Був випадок, коли бізнесмен перерахував 2 тисячі євро, тепер його судять за те, що він нібито фінансує тероризм.

Лукашенко — абсолютний союзник Путіна. Це представник злочинного режиму, агресор у війні проти України. І, звісно, за те, що він чинить зараз щодо білоруського народу й України, він має сидіти на лаві підсудних у міжнародному трибуналі в Гаазі або в іншій країні. Краще, щоб це було в Києві.

СЕЛЕЗНЬОВ: Російським військам доведеться послабити один із кордонів

— Хоча вартість літака вдвічі менша, ніж вартість потопленого ракетного крейсера “Москва”, фактор наявності літака такого типу на військовому аеродромі в Росії був вельми вагомим. Річ у тім, що саме за допомогою цього літака проводилася розвідка місцевості на території нашої країни на предмет встановлення радарів, пускових установок системи протиповітряної оборони України.

Тепер росіянам слід у досить жорсткі терміни перемістити новий літак такого ж типу на аеродром “Мачулищі”. Таких літаків небагато у РФ, відповідно доведеться десь їй доведеться “оголювати” свої рубежі.

ЯКОВЕНКО: Підрив літака — ще один сигнал Путіну від білорусів

— Цей “сюрприз” з А-50 — далеко не останній. Надія на те, що режим Лукашенка так само контролюватиме Білорусь, як і режим Путіна контролює Росію, — це утопія. Тому що все-таки Білорусь 2020 року показала своє справжнє обличчя і показала, що народ Білорусі набагато менше підтримує Лукашенка, ніж населення Росії підтримує Путіна.

Що далі путінська Росія зазнаватиме поразки, то більшою мірою народ Білорусі показуватиме своє справжнє ставлення і до цієї так званої союзної держави, і до тієї фактичної окупації, якої зазнала сьогодні Білорусь із боку фашистського путінського режиму.

РЕЙТЕРОВИЧ: Лукашенко розуміє, що і його теж дістануть

— Усі російські літаки, кораблі, бронетехніка і все те, що РФ використовує проти України, є законною, легальною, військовою метою для знищення. І Білорусь уже не є спокійною гаванню для російських військ. Країна теж може перебувати під ударами і далеко не всім білорусам подобається те, що відбувається в їхній країні, як її використовує, експлуатує РФ. Лукашенко віддав країну в оренду Росії.

Після подібних ударів і втрат, яких зазнає Росія, у них виникає одне дуже просте запитання: а яким чином їм взагалі відновлювати боєздатність своїх збройних сил? Оскільки та техніка, яку вони зараз використовують, була створена ще в Радянському Союзі. Тобто технічних можливостей будувати або ремонтувати, особливо на тлі санкцій, на сьогоднішній день у Росії немає.

Подібні удари, як у “Мачулищах”, можуть спонукати Лукашенка більш обережно взаємодіяти з Росією з точки зору надання їй якоїсь допомоги і підтримки її збройних сил.

Лукашенко розуміє, що дістати його можуть скрізь, зокрема власні громадяни. Рано чи пізно йому теж доведеться відповідати за ту агресивну війну, яку вела РФ з його безпосереднього дозволу.

Читайте також: Піти на Схід: про можливі цілі візиту Лукашенка до Китаю розповів Хара

Прямий ефір