Ставка на “Кинджали”: нову тактику ракетних обстрілів України з боку РФ проаналізували експерти

Рятувальники розчищають завали житлового будинку після ракетного удару РФ по Львівській області. Фото: dsns.gov.ua

Територія України вночі 9 березня зазнала чергової масованої ракетної атаки з боку військ РФ. За майже 7 годин обстрілів у різних регіонах України загинуло щонайменше 6 осіб, поранено щонайменше 4 людини. Об’єкти критичної інфраструктури пошкоджено щонайменше в шести областях країни. Дані уточнюються.

Нова тактика Росії

Сили оборони України збили 34 із 48 російських крилатих ракет, запущених окупантами по території України. Загалом же окупанти запустили по території України 81 ракету, серед яких крилаті, керовані та зенітні:

  • Х-101;
  • Х-555;
  • “Калібр”;
  • X-22;
  • Х-47 “Кинджал”;
  • Х-31П;
  • X-59;
  • С-300.

Крім цього, російські загарбники запустили по території України 8 ударних безпілотних апаратів Shahed-136/131. З них знищено чотири.

Експерти не виключають, що РФ вдалася до нової тактики: запускає не тільки ракети, а й фальш-цілі (повітряні кулі, безпілотники). Це робиться, щоб ускладнити роботу силам протиповітряної оборони.

“Атака дійсно масштабна, і вперше ракет різних типів. Ми бачимо “Кинджалів” цього разу шість. Не пригадую, щоб була така атака”, — сказав речник командування Повітряних сил Збройних сил України Юрій Ігнат.

У Міноборони РФ назвали масований ракетний удар “ударом відплати” нібито за українські диверсії і “терористичні акції” в Брянській області. При цьому російські війська здійснюють подібні обстріли від самого початку повномасштабного вторгнення, а російська пропаганда “забуває” вказувати кількість жертв серед мирного населення внаслідок таких атак.

Пошкодження і жертви серед мирних жителів

Вибухи прогриміли в Київській, Івано-Франківській, Хмельницькій, Львівській, Тернопільській, Кіровоградській Дніпропетровській, Одеській областях, а також у Києві, Харкові, Запоріжжі, Луцьку, Рівному, Дніпрі.

У низці регіонів застосували екстрені відключення світла. Це було зроблено невипадково, оскільки Росія цілилася саме по об’єктах української енергетики.

У Києві відомо про двох постраждалих і пошкоджену інфраструктуру. Згоріли кілька автомобілів.

Відомо про влучання в об’єкт енергетичної інфраструктури в Одеській області. Також пошкоджено житлові будинки. Обійшлося без постраждалих.

Крім того, під удар потрапила енергетична інфраструктура в Харкові та області. Ракета влучила у двір приватного будинку селища Пісочин, пошкоджено кілька житлових будинків. Дві літні жінки дістали легкі поранення. Ще одна ракета в Пісочині впала на відкритій території в болото. У селищі Слобожанське ракета пошкодила теплицю овочевої фабрики.

У Золочівському районі Львівської області російська ракета впала в житловій зоні. Відомо про п’ятьох загиблих, зруйновано два приватні будинки. Розбір завалів триває.

У Дніпропетровській області попередньо загинула одна людина, двоє поранені, пошкоджено енергетичну інфраструктуру та промислові підприємства.

У Тернопільській області уламком російської ракети пошкоджено п’ять будівель, одна з яких житлова.

Унаслідок ракетного обстрілу Івано-Франківської області зафіксовано влучання в один з енергооб’єктів, жертв і постраждалих немає. Така сама ситуація в Житомирській області.

Обійшлося без колапсів в енергосистемі

У компанії “Укренерго” повідомили, що енергосистема України не зазнала колапсу, однак через пошкодження обладнання виникли проблеми з доставкою електроенергії до низки регіонів.

У компанії наразі проводять остаточну оцінку завданих збитків. Енергетики вже працюють над ліквідацією наслідків повітряної атаки.

Голова правління “Укренерго” Володимир Кудрицький наголосив, що проблем покриття споживання в країні немає, проте є проблема в магістральній мережі, через яку постачають ресурс у Європу. Водночас, за словами Кудрицького, в України завжди є можливість використовувати великі європейські резерви в разі потреби.

Через обстріл Запорізька атомна електростанція втратила зв’язок з останньою лінією електропередачі і вшосте перейшла на забезпечення власних потреб шляхом підключення генераторів. Це тривало недовго, проте кожен подібний випадок збільшує ризик радіаційної катастрофи на захопленій електростанції.

Жоден із шести блоків ЗАЕС не працює вже кілька місяців, там перебувають російські військові. А Україна, як і раніше, не має доступу до найбільшого енергетичного об’єкта Європи.

Думки експертів

Чому російське військово-політичне керівництво знову обрало тактику ударів по енергетичній інфраструктурі України та чим ця тактика відрізняється від попередніх, в ефірі телеканалу FREEДОМ пояснили:

  • Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив”;
  • Борис Тизенгаузен, політтехнолог;
  • Наталія Попова, радниця голови Харківської облради;

ОЛЕКСАНДР КОВАЛЕНКО: Російське керівництво хоче прискорити війну

— Майже місяць не було масованих ракетних ударів по Україні. І це зумовлено не тим, що у РФ немає боєкомплекту. Він є. Вони щодня отримують певну кількість ракет для накопичення.

Мабуть, вони дійсно розглядали кілька сценаріїв подальшого застосування ракетних ударів по території України в абсолютно різних форматах.

Але повернулися до того, з чого почали, тобто з нанесення масованих ударів по енергетичній інфраструктурі з метою прориву протиповітряної оборони.

“Кинджал” — це унікальна ракета для російського військово-промислового комплексу. На сьогодні в Росії їх не можуть виробляти серійно. І насправді їхній запас — це десятки ракет, а не сотні й тисячі. За весь 2022 рік, якщо я не помиляюся, було застосовано всього сім “Кинджалів”. А зараз, за одну ніч — шість. Тобто вони намагалися таким чином вразити якісь об’єкти, які вони вважали для себе критично важливими для знищення.

Вони розуміють, що ці ракети не перехоплюються. Тому в такий спосіб вирішили не робити ставку на додаткові 30-40 ракет Х-101, на “Калібр” чи ще якусь номенклатуру.

Це демонструє їхню істеричність. Вони хочуть якось прискорити процес, збільшити тиск, підвищити ефективність своїх військ.

І йдуть уже на ті кроки, які явно говорять, що вони застосовують озброєння, яке який деякий час не зможуть повноцінно відновити своїм військово-промисловим комплексом.

БОРИС ТИЗЕНХАУЗЕН: Крім терору в російських військ не залишається інструментів

— Через тактику колишнього командувача об’єднаного угруповання військ в Україні Сергія Суровікіна у Росії досить сильно виснажився запас високоточних ракет. Але ця тактика не принесла жодних результатів для Росії. Ми бачимо, що зараз російським військам досить багато часу потрібно, щоб зібратися для чергової атаки. Вони все частіше економлять ракети і запускають все менше дронів. У жовтні вони могли запустити по сотні ракет і 40 дронів на тиждень.

Для мене індикаторами є російські новинні сайти. Коли масовано обстрілюють Україну, вони пишуть навіть найменші подробиці, — де світло зникло на годину, в якій області оголошено тривогу, в якій — ні. Тобто для них це “їжа”, яку вони кидають росіянам і кажуть: “Дивіться, не все ще втрачено”.

Змушуючи українців спуститися в укриття, вони відчувають якусь владу, що вони можуть нами якось керувати.

Слово “блекаут” випало з лексикону українців. А в грудні воно було ключовим. Російські терористи не досягають результатів, але продовжать тероризувати нас. Просто більше немає інших інструментів.

НАТАЛЬЯ ПОПОВА: Електропостачання Харкова активно відновлюють

— Загалом по Харкову та області було завдано 15 ракетних ударів, з яких 11 були по об’єктах на території самого міста.

Уже відновлено 70% електропостачання області. Зараз почне з’являтися водопостачання. Тому сподіваємося, що найближчим часом повністю відновимо електропостачання Харкова.

Коли я ввечері їхала містом, бачила десятки людей, які фотографували та знімали на відео Харків. Тому що багато хто забув, який вигляд має довоєнне місто за вечірнього освітлення.

Увімкнення вуличного освітлення це один із цих яскравих дзвіночків, який говорить нам про те, що перемога близька.

Тому що, коли ми були змушені вимкнути світло в місті, це було світломаскування, вимушений захід. Коли над Харковом летіли бомбардувальники і просто бомбили будь-які об’єкти зі скупченням світла. І ті, хто залишалися тут, розуміли, чому світла немає. А зараз є повне передчуття того, що це рік перемоги. Тому зараз відновимо електропостачання і знову отримаємо світло на вулицях.

Читайте також: Завали після влучання ракети розбирали 28 рятувальників — на місці трагедії у Львівській області побувала кореспондентка FREEДОМ (ВІДЕО)

Прямий ефір