Соратники Кадирова стали “аграріями”-мародерами на окупованих територіях України — деталі від “Важных историй”

Ілюстрація: gettyimages.com

Росіяни реєструють на окупованих територіях Херсонської області України компанії з вирощування зернових і торгівлі ними. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіла редакторка дата-відділу видання “Важные истории” Олеся Мароховська.

За даними видання, з лютого 2022 року на окупованих Росією територіях України було зареєстровано 892 сільськогосподарські компанії. Понад половину з них відкрили підприємці з російських регіонів, решту — місцеві жителі. Серед таких компаній — “Агро 24”, зареєстрована в лютому цього року в селищі Асканія-Нова в Херсонській області. За даними журналістів “Важных историй”, компанією володіє 43-річний Ельбек Заїєв із Чечні, брат якого входить до числа силовиків, близьких до глави Чечні Рамзана Кадирова.

“Наш матеріал присвячений Херсонській області, яка до повномасштабного вторгнення і окупації області входила до трійки лідерів за обсягами врожаю зернових культур. Звісно, це важливо, цікаво для людей, які окупували територію та які зараз отримують там активи, тому що це чудовий спосіб заробити ще й тут, просто прийти на все готове, забрати й почати продавати. Дуже вигідний бізнес”, — сказала Мароховська.

За її словами, поки що зарано говорити про прибутки та обороти таких російських компаній на окупованих територіях, оскільки вони поки що не публікували жодної фінансової звітності, яка була б доступна публічно.

“Однак є деталі, які ми бачимо. Наприклад, ще одна компанія, теж пов’язана з чеченським підприємцем, вона продавала ячмінь ростовській компанії. Ростовська компанія вже всім продає це далі. І ми виявили, що приблизно десь 4,5 мільйона за весь час, але це дуже маленький проміжок часу. Тобто тут важливо застерігатися, що ми поки що не можемо точно говорити про якісь суми й масштаби мародерського заробітку з окупованих територій. Тому що ми бачимо зовсім маленьку частину. Ось ми бачили, що у цієї компанії були продажі на 4,5 мільйона рублів ячменю, поставки в ростовську компанію. І ця ростовська компанія взагалі не залишилася задоволена цією співпрацею з чеченськими бізнесменами, тому що ми виявили, що вони подали позов до ростовського суду, тому що гроші чеченська компанія в Херсоні отримала, а ячмінь не поставила приблизно на 900 тис. рублів”, — розповіла Мароховська.

Вона зазначила, що журналіст “Важных историй” зв’язався зі співробітником цієї компанії, який описав те, що відбувається на окупованій території як “одні воюють, інші торгують — це один клан”.

“І ось на прикладі братів Заїєвих це дуже добре відслідковується, тому що простежується вся повнота відповідальності одного брата за відправлення військ в Україну, зокрема участь в окупації цих територій. Раптом з’являється його брат, у якого ніколи не було до цього ніякої підприємницької діяльності, раптом він чомусь стає херсонським аграрієм. І це вже не перший симптом того, що вочевидь відбувається ось такий от, можна сказати, бандитський поділ ресурсів на окупованих територіях. Тому що армія Рамзана Кадирова брала участь в окупації територій, вони справді доклали свою руку до багатьох воєнних злочинів. І після цього видно, як ця сім’я отримує умовно винагороду. Ось ви добули, ви зробили те, чого хотів Володимир Путін, ви отримуєте свій шматок пирога”, — сказала Мароховська.

Вона констатувала, що люди, пов’язані з главою Чечні Рамзаном Кадировим, раніше, за даними джерел, отримали можливість вивозити метал з окупованого Маріуполя, а зараз їм віддали ще один важливий актив — зерно в Херсонській області.

“Ось тепер ми бачимо, що крім металу вони отримують ще один дуже-дуже важливий цінний актив — це зерно з Херсонської області. Це, дійсно, дуже цінна річ, яку дуже вигідно продавати та перепродавати. Тим більше, коли ти отримуєш її або за просто нуль грошей, або за дуже заниженою вартістю”, — сказала редакторка дата-відділу видання “Важные истории”.

Читайте також: Поки Кадиров живий, він залишиться при владі, — Курносова

Прямий ефір