Швидкісний, маневровий і малопомітний: про особливості ураженого російського Су-57 розповів Криволап

Су-57. Фото: РІА Новости

Хоча винищувач Су-57 і не доопрацьований до п’ятого покоління, проте він посідає найвищий рівень у російській авіації. Про це сьогодні, 9 червня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів авіаційний експерт Костянтин Криволап.

Розробка винищувача Су-57 фінансувалася коштом Індії.

“Але 2018 року, коли на очах у здивованих індійців на їхньому аеродромі загорівся і повністю згорів Су-57, Індія вийшла з проєкту”, — повідомив Криволап.

У Росії заявляють, що Су-57 — це винищувач п’ятого покоління.

“Насправді, це не п’яте покоління, тому що винищувач не відповідає заявленим характеристикам. Проте, це літак із малою радіолокаційною помітністю — 0,1 кв. м. Наприклад, у F-16 — 1,2 кв. м, 1,5 кв. м, 1,8 кв. м — залежно від навішеного обладнання. Тобто Су-57 дійсно малопомітний літак. Він дійсно швидкісний, він дійсно високоманевровий. Він озброєний найсучаснішими ракетами, які є у росіян, — Х-69, Р37М, які взагалі робилися саме під нього”, — пояснив експерт.

Винищувач Су-57 брав участь у бойових вильотах і завданні ударів по Україні. Але завдяки малій помітності, українським силам літак не завжди вдавалося засікати.

“Була інформація і від британської розвідки, і від наших військових фахівців, що він брав участь у завданні ударів по Одесі, Кіровоградській області. І я підозрюю, що його використовували, коли ракети Х-69 вразили нашу Трипільську ТЕС”, — сказав Криволап.

Вартість Су-57 становить 100-120 млн доларів, для порівняння Су-35 коштує 50 млн. Росія виробила 10-12 таких бортів.

8 червня вперше в історії був вражений Су-57, це сталося на аеродромі “Ахтубинськ” в Астраханській області РФ.

“Аеродром “Ахтубинськ” — це одна з найпотужніших російських авіабаз ще з радянських часів. Вона вважалася науково-технічним комплексом, тому що там проходили доводочні роботи та випробування сертифікованих машин, які просто доводилися до розуму. У Росії дві таких бази — в Ахтубинську та в Жуковському, що в Підмосков’ї. Тому я не сумніваюся, що аеродром “Ахтубинськ” напханий засобами ППО на всі випадки життя. Але ми бачимо, що і цей захист вдалося обійти. Втрата Су-57 порівнянна для росіян з ураженням літака дальнього радіолокаційного виявлення А-50, яких ми вже знищили дві одиниці. А вже є припущення, що в Ахтубинську ми знищили два винищувачі Су-57 — це супер хороша новина, це неймовірно. Це велика ганьба для Росії”, — акцентував спікер.

Криволап вважає, що росіяни не використовуватимуть Су-57, що залишилися, у повітряних баталіях на фронті.

“Зараз ситуація така, що концентрація засобів ППО вздовж лінії бойового зіткнення не дає змоги ні російським літакам залітати на нашу територію, ні нашим туди. В одну й іншу сторону прориваються лише штурмовики Су-25 на дуже малих висотах — що російські, що наші. Уся інша винищувальна авіація не перетинає. Тому не думаю, що Су-57 буде використовуватися для якихось повітряних баталій”, — пояснив авіаексперт.

Росія максимально берегтиме ці винищувачі, тому що через санкції у РФ їх, судячи з усього, зараз не можуть виробляти. Та й до наявних Су-57 не вистачає компонентів, і немає технологій, щоб доопрацювати цей літак до рівня п’ятого покоління.

“Зокрема, літаки п’ятого покоління повинні вміти керувати роєм дронів. Росіяни зробили один дрон “Охотнік” (“Мисливець”), який нібито має літати разом із Су-57, а винищувач має ним керувати. Але щось там у них не ладиться, не виходять стикування саме у зв’язку з високим рівнем технологій, які мають використовуватися для цих цілей. Там є проблеми й з двигуном, але зараз, начебто, вони вже ставлять двигун другого покоління — але подивимося, чи зможуть вони це зробити. Але в будь-якому разі, це дуже небезпечний літак, і він займає найвищий рівень у російській авіації”, — резюмував Криволап.

Як повідомлялося раніше, 8 червня на території аеродрому “Ахтубинськ” в Астраханській області РФ, розташованому за 589 км від лінії бойового зіткнення, уражено багатоцільовий винищувач Су-57. Ураження такого винищувача відбулося вперше в історії.

За даними Головного управління розвідки Міноборони України, уражених літаків могло бути два. Також є інформація про безповоротні втрати та поранених серед особового складу окупантів.

Су-57 — найсучасніший винищувач Росії, який здатний використовувати для ударів ракети Х-59 і Х-69. За повідомленням ЗМІ, на озброєнні РФ перебувало 6 одиниць Су-57.

Прямий ефір