Що передбачає ізраїльська модель безпеки для України — плюси та ризики (ВІДЕО)

Скриншот: uatv.ua

Країни-члени НАТО працюють над моделлю безпеки для України за ізраїльським зразком. Про це повідомляє видання The Wall Street Journal, наводячи коментар президента Польщі Анджея Дуди. За його словами, Україна не зможе увійти до НАТО до закінчення бойових дій на своїй території, тож союзники розробляють альтернативний план стратегічної підтримки. За оцінками експертів, ця модель містить як плюси, так і ризики для України, повідомляє FREEДОМ.

Нинішній план Кремля в агресивній війні проти України полягає в тому, щоб тягнути час. Путін та російська номенклатура сподіваються на міфічну втому Заходу від підтримки Києва. Проте дії лідерів демократій свідчать про протилежне. Наприклад, канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що країна продовжуватиме допомагати Україні зброєю навіть після її перемоги у війні. А у МЗС Франції підтвердили розробку гарантій безпеки для Києва.

“Франція спільно зі своїми партнерами продовжує шукати найкращий спосіб надання Україні тривалої підтримки у всіх сферах. Франція готова погодити з Україною домовленості, спрямовані на надання гарантій безпеки, які допоможуть їй оборонятися у довгостроковій перспективі та запобігати можливій агресії в майбутньому, як підтвердили наші лідери у спільній заяві на 36-му франко-британському саміті”, — підтвердив представник Міністерства закордонних справ Франції на пресконференції.

Такі гарантії у світових ЗМІ назвали ізраїльською моделлю. Річ у тому, що Ізраїль не є членом НАТО, однак має низку довгострокових договорів зі США на постачання озброєння. Таким чином, обороноздатність країни не залежить від результатів виборів у Штатах. У випадку з Україною зобов’язання щодо оснащення армії може взяти на себе ціла низка євроатлантичних країн.

“Це пояснює ту особливу, специфічну роль, яку нам планують виділити у плані безпеки, що ми фактично будемо учасниками Альянсу. Отже, за своїх оперативних планів НАТО робитиме поправку, зокрема на Збройні сили України. Навіть буде відповідний юридичний статус, який дозволить нам робити постачання сучасної західної техніки після очікуваної перемоги над рашистами”, — коментує військовий експерт, аналітик військового порталу Defense Express Іван Киричевський.

Передбачається, що в основу гарантій ляже Київський договір безпеки, розроблений минулого року групою українських та західних політиків та експертів на чолі з колишнім генсеком НАТО Андерсом Фог Расмуссеном. Документ враховує негативний досвід Будапештського меморандуму та прописує чіткий план забезпечення безпеки на території України за допомогою західних країн. За словами експертів, єдиний ризик цієї угоди в тому, що нею можуть спробувати замінити повноцінне членство України в НАТО.

“Якщо, наприклад, Росія розпочинає нову війну проти України, незважаючи ні на що — навіть якщо вона внаслідок численної військової допомоги зазнає поразки — все одно це чергова дестабілізація Європи. І, відповідно, перед європейськими партнерами України потрібно порушувати питання: ви хочете жити в ситуації постійної порохової бочки чи не хочете. Якщо не хочете, то найреальніший спосіб — забезпечити вступ України до НАТО”, — зазначає політолог Петро Олещук.

Проте українські топпредставники, включаючи президента Володимира Зеленського, постійно наголошують на міжнародних майданчиках, що членство України в НАТО є безальтернативним. У тому, що країна увійде до Альянсу після перемоги у війні, впевнені чимало західних лідерів, зокрема й генсекретар НАТО Єнс Столтенберг.

Читайте такожУкраїна після війни: якими мають бути оборонні можливості та гарантії безпеки, розповів Мусієнко

Раніше вже повідомлялося, що в НАТО шукають спосіб захисту України від російської агресії в тривалій перспективі. До прийняття України до Північноатлантичного альянсу розглядається так звана ізраїльська модель. За словами президента Польщі Анджея Дуди в інтерв’ю Wall Street Journal, концепція “набирає все більшої популярності серед західних союзників як частина порядку денного саміту НАТО, що відбудеться в липні у Вільнюсі”.

Прямий ефір