Що чекає на кримчан після звільнення півострова — думка чиновників і правозахисників

З початком повномасштабного російського вторгнення в Україну Кримський півострів остаточно перетворився на територію, яка працює виключно на обслуговування військової машини РФ. Росія тепер використовує анексований Крим як транзитний вузол для забезпечення всього угруповання окупаційних військ на лівому березі Херсонської області та в частині Запорізької. З території півострова вона здійснює ракетний терор України.

Після того як українські збройні сили неодноразово завдавали ударів по військових базах РФ, а також стратегічних об’єктах на території Криму, частина російських чиновників і військових поступово почали вивозити свої сім’ї на територію Росії.

Київ тим часом планомірно працює над стратегією деокупації Криму. Дипломатична робота ведеться як на внутрішньоукраїнських, так і на міжнародних майданчиках Кримської платформи та інших дипломатичних ініціатив Києва.

Стратегія деокупації Криму — у розробці

Рада національної безпеки і оборони України вже розробила основні напрямки деокупації Кримського півострова. А деталі та юридично вивірену програму розробляють із залученням широкого кола фахівців та експертів.

Секретар РНБО Олексій Данілов на початку квітня оприлюднив “12 кроків”, які зробить Київ, щоб остаточно повернути Крим у поле української державності після того, як півострів залишать окупаційні війська.

Серед пунктів:

  • видворення російських громадян, які незаконно оселилися на півострові;
  • повернення майна власникам;
  • засудження топ-чиновників за колабораціонізм;
  • створення документальної бази фактів російських злочинів проти українських громадян, які чинили опір окупації;
  • нейтралізація наслідків багаторічного впливу російської пропаганди на суспільну свідомість.

Для реалізації цих та інших кроків із деокупації Криму потрібно виконати ще багато роботи, але підготовка має бути завчасною, переконані чиновники.

Про важливість звільнення Криму на міжнародних майданчиках сьогодні говорять набагато відкритіше і впевненіше, ніж рік тому. Керівництво України не втомлюється нагадувати про це світу регулярно. Президент країни Володимир Зеленський заявив, що коли Україна повернеться до Криму, тоді світу повернеться спокій.

На землі Криму під російським триколором зараз панує зло, приниження, репресії, вбивства, війна. Але там, де почався шлях зла, саме там на нас чекає, я впевнений, і перемога, перемога над цим злом. Деокупація Криму є безальтернативною не тільки для України, а для всього світу. І я впевнений у цьому”, — сказав президент.

Деталі процесу деокупації від експертів

Чи є шанс на повернення Криму під суверенітет України без пролитої крові?Чи варто простим українським громадянам-мешканцям Криму побоюватися покарання за колабораціонізм після деокупації? Якою мовою розмовлятиме півострів після відходу російських військ? Нинішню ситуацію в Криму і що чекає на людей після звільнення півострова в ефірі телеканалу FREEДОМ обговорили:

  • Рефат Чубаров, голова Меджлісу кримськотатарського народу;
  • Таміла Ташева, постійна представниця президента України в Автономній Республіці Крим;
  • Ескендер Барієв, голова Кримськотатарського ресурсного центру.

РЕФАТ ЧУБАРОВ: Окупанти залякують жителів Криму спільною відповідальністю за злочини Росії

Меджліс кримськотатарського народу і засоби масової інформації України роз’яснюють, що необхідно заздалегідь знати про можливості захистити себе і своїх близьких у разі розгортання воєнних дій у Криму. Людям краще заздалегідь до цього готуватися. Усі ті, хто проживає в Криму й очікують на звільнення півострова від російських окупантів, мають уберегтися.

Росія поширює дуже багато брехливих тверджень про те, що відбуватиметься в Криму, коли на його територію зайдуть Збройні сили України. Людей лякають і намагаються співвіднести відповідальність тих, кого ми називаємо колаборантами, до всього кримського суспільства. Іноді вони намагаються досягти цього завдання шляхом психозу. Я тільки цим пояснюю, наприклад, повідомлення про мінування шкіл і термінову евакуацію колективів. Російські окупанти таким чином хочуть більше людей схилити на свій бік.

Зараз в Україні збирають і розглядають пропозиції різних суб’єктів, пов’язаних із Кримом, щодо облаштування півострова після його звільнення. Стратегію деокупації та реінтеграції АР Крим та міста Севастополя було затверджено в березні 2021 року. За цей час кардинально змінилося ставлення міжнародної спільноти до російсько-української війни, до питання звільнення Криму. І тому ця Стратегія зараз переглядається. Голова РНБО України Олексій Данілов сказав, що влітку буде ухвалено її нову редакцію. Думаю, у ній будуть і форми реінтеграції півострова, які, можливо, були передчасними для обговорення 2020 року, у період розроблення Стратегії.

У зв’язку з наближенням звільнення Криму обговорюється тема, як бути в ситуаціях із майном. Адже є люди, які незаконно оселилися в Криму, вони є [незаконними] власниками майна, зокрема нерухомого. Якщо нам сьогодні не вистачає конкретних норм у чинному законодавстві України, значить, ми зобов’язані вдосконалити його.

Але принцип має бути закладений виключно такий. Ці люди вчинили злочин, вони незаконно оселилися на вкраденій території. Відповідно, всі їхні подальші дії також не повинні мати жодних юридичних наслідків.

ТАМІЛА ТАШЕВА: Україна не збирається карати всіх підряд за абсурдні речі

Насамперед нам необхідно відвоювати нашу територію, деокупувати територію Кримського півострова. Але ми розуміємо, що після деокупації у нас буде досить мало часу, щоб підготуватися вже до інтеграційних процесів.

Тому саме зараз нам необхідно підготувати базу, щоб на момент заходу до Криму більшість із законів або підзаконних актів уже були готові, щоб у нас була покрокова інструкція, що ми робимо в тій чи іншій сфері на території півострова. І ми вже працюємо над цими питаннями.

У нас є завдання президента України Володимира Зеленського щодо підготовки першочергових кроків після деокупації. Вони включають низку пунктів.

Наприклад, питання відновлення української влади в якій формі українська влада буде на півострові після його звільнення. Спочатку це буде військова адміністрація, яка поступово перейде у військово-цивільну адміністрацію, а потім шляхом виборів перейдемо до мирного життя. Але ми не знаємо, скільки на це знадобиться часу. Тому ми не ставимо конкретних термінів.

Є питання, пов’язане з майном українських громадян або громадян РФ, які незаконно приїхали на територію Криму. Що робити з незліченною кількістю документів, які приймалися на території півострова? Це і питання гуманітарної, інформаційної сфер, над якими ми вже зараз працюємо.

Щодо відповідальності за колабораціонізм або будь-яке співробітництво з окупаційними адміністраціями ми досить багато сперечаємося і з народними депутатами, і з представниками інших органів виконавчої або законодавчої влади.

Відповідатимуть тільки ті люди, які активно сприяли окупаційному режиму, порушували права людини, здійснювали воєнні злочини, геноцид, а також ті, хто ухвалював управлінські рішення, топ-чиновники, ті, хто зрадив присязі судді, прокурори, слідчі, військові. Усім іншим нема чого боятися.

Тобто потраплять під відповідальність не сотні тисяч людей. Це десятки тисяч людей, які порушили присягу. Але це не більшість населення.

У нас є єдина державна мова українська, і вона має існувати на території всієї української держави, включно з АР Крим, Донецькою та Луганською областями. Є закон про функціонування державної мови в усіх публічних місцях, у державних органах, у навчальних закладах тощо.

Але, з іншого боку, ми розуміємо, що державна українська мова тривалий час не функціонувала на території півострова. Мало того, її практично заборонили на території Криму і прирівняли до екстремістських дій.

Ми розуміємо, що закон про мову не стане функціонувати повноцінно на території півострова відразу. Тому нам необхідно продумати додаткові курси для державних службовців, викладачів і для простих жителів Криму, щоб перехід на українську був поступовим. Тобто, щоб не одномоментно все запрацювало на території півострова, а поступово, протягом одного чи півтора років.

Давайте розмежуємо питання функціонування української мови і питання видворення, питання про відповідальність громадян за колабораціонізм і злочини щодо основ національної безпеки тощо.

Ми розуміємо, що не загроза російській мові сприяла окупації Кримського півострова.

Це була військова операція. Росія заявила про нібито захист прав російськомовного населення, але і на територіях Донецької та Луганської областей, і на території Кримського півострова повноцінно функціонувала російська мова. У більшості державних установ, у школах використовувалася російська мова. Ніхто нікого на території Кримського півострова не утискав.

Перехідний період має бути, щоб наші люди заново вчили і говорили українською мовою. Ніхто не буде переслідувати наших громадян за те, що вони говорять російською.

Виселення торкнеться російських громадян, але не українських громадян, які отримали російські паспорти після 2014 року. Тих, хто приїхав із території РФ після 2014 року, за різними підрахунками, — від 500 до 800 тисяч осіб.

Згідно з українським законодавством, отримання російського паспорта на території Криму не є злочином. Усі документи, видані на території півострова, є нікчемними. Переслідувати за те, що ми не визнаємо — просто абсурдно.

Тому нашим громадянам не варто боятися повернення Криму під контроль Української держави. Ми поважаємо міжнародне право, права людини, верховенство права.

І прикордонна служба України, і представництво президента, і Міністерство реінтеграції ще на початку повномасштабного вторгнення роз’яснили норму в українському законодавстві про порушення правил в’їзду-виїзду на територію Кримського півострова. З людини знімається відповідальність, якщо вона була змушена виїжджати з території Криму в Росію у форс-мажорних обставинах.

І вже зараз ніхто за неправильний перетин державного кордону не карає. Люди виїжджають на територію третіх країн, потім повертаються на територію Української держави. Усе нормально, ніхто не буде їх переслідувати за це.

ІСКАНДЕР БАРІЄВ: Ми маємо бути готові до розрухи в Криму, яку залишать окупанти після себе

На момент деокупації, тобто коли почнеться реінтеграція, насамперед ми пропонуємо створити спеціальний реєстр для Криму, в якому фіксуватимемо всіх людей, які перебувають на півострові. Тому що ми впевнені в тому, що Росія спробує залишити “п’яту колону” в Криму. Не всі росіяни захочуть їхати на свою батьківщину. Тому нам дуже важливо внести всіх до реєстру з врученням тимчасового документа.

Другий етап, над яким потрібно сьогодні думати, це процедура видворення. Ми розуміємо, що одночасно відразу всіх ми вивезти не зможемо. І тому кожен, хто перебуває в Криму, буде зафіксований згідно з процедурою, з міжнародним правом і з законодавством України. Кожен, хто незаконно перебуває в Криму, буде видворений звідти.

Після руйнування Кримського мосту, знищення російських військово-стратегічних об’єктів на території Криму повністю буде ліквідовано російську логістику військової техніки, зброї, продуктів харчування тощо. І тоді є шанс, що Крим може бути звільнений безкровно.

Збройні сили України — не загарбники, а визволителі. І тому для нас дуже важливо, щоб не постраждали цивільні об’єкти, і я впевнений, що так і буде.

Але ми маємо розуміти, що росіяни після відходу з окупованих територій починають бомбити все підряд. Тому для нас дуже велике питання — який Крим ми отримаємо після деокупації і як ми його будемо реінтегрувати? Ми розуміємо, що, найімовірніше, росіяни зруйнують цивільні об’єкти, повністю відключать електроенергію, повністю порушать систему зв’язку. І тому вже сьогодні нам потрібно думати, як забезпечити людей комфортом із приходом сил оборони.

Але звільнення Криму (навіть якщо буде окуповано частину земель на сході України) стане сильним ударом по іміджу путінської влади і його оточення. Саме Крим буде тією важливою точкою для повного руйнування путінського режиму.

Читайте також: Крим повернеться під контроль України, як і будь-яке інше тимчасово окуповане українське місто, — Кулеба

Прямий ефір