Санкції проти РФ та допомога Україні: про що домовилися глави МЗС ЄС (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: wikipedia.org

11-й пакет санкцій проти Росії обговорювали на зустрічі міністри закордонних справ Європейського союзу в Раді Європи. Цього разу дипломати зосередилися на виконанні вже чинних санкцій і на тому, щоб перекрити всі шляхи для їхнього обходу, повідомляє FREEДОМ.

“Це не лише проблема Угорщини, цей пакет санкцій має специфіку, яку ми — багато країн — хотіли обговорити”, — зазначив голова європейської дипломатії Жозеп Боррель.

Напередодні зустрічі міністрів Боррель у своєму традиційному блозі писав про те, що якщо індійські переробники російської нафти продають свою продукцію європейським компаніям безпосередньо чи опосередковано, то лише тому, що її купують. Саме тому так важливо говорити не лише про відповідальність продавців, а й про покупців.

“Це те, що ми маємо вивчити та подивитися, що ми можемо зробити”, — сказав Жозеп Боррель.

Переговори про нові пакети санкцій ніколи не проходили легко, але в результаті їх завжди запроваджували. А ось дозвіл США передавати Україні бойові літаки, отриманий за результатами зустрічі G7 (“Великої сімки”) у Японії, було однозначно підтримано багатьма міністрами.

“Це хороша ідея, хороший сигнал “Великої сімки”, що вони нарешті вирішили підготувати умови для постачання Україні бойових літаків, яких вона потребує. Тренування пілотів уже стартували — це найголовніше, і я сподіваюся, що скоро ми зможемо надати Україні цей вид зброї”, — заявив Жозеп Боррель.

У погрози російської пропаганди про те, що передача бойових літаків F-16 Україні призведе до ескалації, міністри не вірять, а деякі навіть висміюють російську пропаганду:

  • “Я не думаю так, я думаю, що президент Байден був дуже точним у своїй заяві, що це було б проблемою для Росії”, — зазначив міністр закордонних справ Швеції Тобіас Більстрем;
  • “Росія та російська пропаганда багато говорять. А ви перевіряли, можливо, російська пропаганда вже бомбардує ваше місто? Можливо вам варто перевірити. Вони бомблять багато європейських міст: Лондон, Париж, Мілан”, — прокоментував міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський.

Європейський союз, як і раніше, єдиний у питаннях надання військової допомоги Україні.

“F-16 привертає багато уваги: вони роблять гарні заголовки, і це дуже важливий крок уперед. Але ми повинні пам’ятати, що бої йдуть за допомогою “Хаммерів”, “Стінгерів”, “Хаймарсів” та інших речей, які потрібні на полі бою. Тому ми не повинні забувати, що поки розбираємось з F-16, Україна також потребує речей, які вона отримує протягом року. Щось знищено, щось виведено з ладу, і це необхідно відремонтувати, замінити, тому наша підтримка Україні має продовжуватися”, — заявив міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс.

Російське вторгнення в Україну продовжує шокувати європейських міністрів.

“Війна, яку Росія веде проти України, — це війна цінностей. Ця війна має турбувати всі країни світу. Тому що, за великим рахунком, все, що Росія робить в Україні, — це старомодна, колоніальна війна”, — констатував міністр закордонних справ Швеції Тобіас Більстрем.

На цьому тлі навіть країни з традиційно лояльною стосовно РФ політикою скептично ставляться до будь-яких ініціатив мирних переговорів, у яких Росія однозначно не визнається агресором.

“План Китаю — осягнути неосяжне, тому що з одного боку, Китай виступає за територіальну цілісність, за повагу до суверенітету кожної країни, але не готовий розглядати агресивну війну Росії тим, чим вона є, — звичайною агресивною війною. Але, і тут я можу процитувати державного секретаря США Ентоні Блінкена, будь-хто, хто хоче внести якийсь конструктив, вітається. Я як міністр закордонних справ, безперечно, рано чи пізно хочу бачити ситуацію, в якій є простір для дипломатії, але ми ще не там. Ми бачимо, що російська агресія продовжується. Один простий факт: все в руках Путіна, він може зупинити цю війну завтра. А якщо Зеленський припинить опір, то Україна зникне”, — заявив міністр закордонних справ Австрії Олександр Шалленберг.

Європейські міністри усвідомлюють це та готові продовжувати допомагати Україні, зокрема, й новою зброєю.

“Як ми говорили раніше, щодо конвенційної зброї, для нас немає табу. Поки ми ухвалили рішення, щоб бути впевненими, що ми тренуємо пілотів так, що якщо ми вирішимо надіслати бойові літаки, то пілоти вже готові”, — зазначив міністр закордонних справ Нідерландів Вопке Хукстра.

Читайте також: У США та Європі поглиблюють боротьбу зі спробами обійти антиросійські санкції — деталі від Бураковського

Раніше повідомлялося, що у Європейській комісії розкрили подробиці нового пакету санкцій проти Росії. За словами голови Єврокомісії Урсули фон дер Ляйєн, нові обмеження стосуватимуться підприємств, які ігнорують санкційний режим і продовжують експортувати заборонені товари до РФ.

Нагадаємо, лідери держав G7 підписали на саміті в Японії декларацію щодо посилення санкцій проти Росії. У документі, зокрема, йдеться про наміри обмежити виробництво, обробку та експорт алмазів із Росії, щоб скоротити експортні доходи Москви.

Прямий ефір