В образі улюбленця Путіна і з другою зіркою героя РФ: як Пригожин набирає ув’язнених до своєї ПВК

Форма російського окупанта. Ілюстративне фото: Facebook/Генеральний штаб ЗСУ

У Росії продовжують масово вербувати найманців з-поміж ув’язнених для війни проти України. Головний постачальник — Євген Пригожин, російський бізнесмен і засновник ПВК Вагнера. Пригожин активно їздить колоніями і закликає ув’язнених підписувати контракти з його приватною армією, щоб “спокутувати провину перед батьківщиною”.

Піти на війну вже погодились від 7 до 10 тисяч російських в’язнів. Основний контингент — вбивці, маніяки та рецидивісти. Саме їм віддає перевагу Пригожин для створення так званих штурмових загонів.

Навіщо набирають найманців у в’язницях? Які завдання має Пригожин і як його можна охарактеризувати з психологічної точки зору? Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ.

розповіли:

  • правозахисниця, директор фонду “Русь, що сидить” Ольга Романова;
  • письменник та політтехнолог Михайло Шейтельман;
  • когнітивний, поведінковий психолог Ангеліна Владімірова.

“Якби я був ув’язненим, я мріяв би влитися в цей дружний колектив, щоб мати можливість не тільки спокутувати провину перед Батьківщиною, а й віддати їй належне з лишком. І остання ремарка: ті, хто не хоче, щоб воювали ПВК, ув’язнені, хто міркує на цю тему, хто нічого не хоче робити. І в принципі, кому ця тема не подобається: дітей своїх на фронт відправте. Або ПВК та зеки, або ваші діти. Вирішуйте самі”, — такими словами Євген Пригожин прокоментував невдоволення росіян тим, що його приватна військова компанія набирає “добровольців” воювати проти України.

Для чого Євген Пригожин їздить по в’язницях і чим це загрожує, розповіла правозахисниця Ольга Романова.

— А хто всі ці відео із Пригожиним знімає? Це може бути спланована акція?

— Це зйомка його людей. І пішла ця зйомка в народ саме від каналів, які так чи інакше пов’язані з Пригожиним. А присвячена вона кільком речам.

Він піарить свою другу зірку героя Росії. Раніше в нього була одна зірка, і він зараз з’являється з двома зірками. Але, схоже, що це якесь “л/днрівське” брязкальце.

Крім того, він демонструє всім, що він улюбленець Путіна, що Шойгу не справляється, армія не воює.

А він разом із зеками і може все, наприклад, приїхати в зону і забрати звідти скільки завгодно людей… Хоча це поза законом, але йому нічого не буде. А ще він може без суду та слідства розстрілювати. І він про це каже. Тобто до вас приїхав Бог, вище за якого тільки Путін Володимир Володимирович. Це теж загалом такий піар, який дорого коштує.

Відразу після цього відео до зон стали приїжджати і говорити, мовляв, якщо ви не поїдете з нами зараз добровільно і за гроші, то через два місяці буде мобілізація, і ви поїдете не добровільно і без грошей.

— Чи правда те, що основні статті, за якими набирають ув’язнених, — вбивства? Щоправда, рецидивістів здебільшого беруть чи не в перших лавах у «штурмовики», як каже Пригожин?

— Він каже, що віддає цим статтям перевагу. Наприклад, в одного найманця вбивство було не побутове, а людина була переконаним кілером. Але я хочу сказати, що дуже тривожні повідомлення до нас дійшли із саратовських зон. У Саратові в одній із установ завербовано двох маніяків, один з яких має канібалізм в анамнезі.

Назад до Росії вони привезуть нові вбивства. Адже він говорить ув’язненим: “Якщо ви через півроку після повернення, будучи вільною людиною, вчините ще злочин, ви його знову зможете змити кров’ю”. Це сигнал не лише для ув’язнених, а й для решти.

Раніше боялися в’язниці, боялися вчиняти злочини, а тепер, може, й в’язниці не буде. Вже із СІЗО почали вербувати у приватні військові компанії. Вербують бригадами за характером справ.


Чому Пригожин так легко входить у довіру до ув’язнених і чому йому вірять ті, хто підтримує війну проти України, пояснила психолог Ангеліна Владімірова.

— З огляду на те, що людина має досить непоганий досвід ув’язнення у вигляді дев’яти років, компанія зеків, яку вона зібрала навколо себе, для неї зрозуміла і приємна. І він розуміє, як поводитися з такими людьми, як їх спрямовувати.

Якщо ми будемо дивитися на фотографії та відео з вербування, тут людина перебуває в русі, але добре видно мімічні зморшки. Це людина, яка вміє добре втиратися в довіру, харизматична, така людина-хамелеон. Він завжди може стати своїм хлопцем у компанії, він може схилити до себе людину, якщо сильно захоче.

А далі ми бачимо, що цій людині притаманні зморшки радості та посмішки. Вони свідчать про те, що людина дуже часто усміхається. Відповідно, коли ми посміхаємося, ми приваблюємо людей.

Далі ми бачимо погляд з-під лоба і приспущені повіки. Приспущені повіки, менш відкритий погляд у нас формується тоді, коли ми хочемо схитрувати, коли хочемо почекати чогось.

Далі бачимо ще заломчик, який над бровою. А це говорить про те, що людина часто буває у позиції домінування.

Людина-хамелеон, що вміє втиратися в довіру, — така людина, яка ніколи не проґавить того, що їй потрібно. Людина, яка звикла до активних дій і спокійно може схилити до себе людину, якщо вона цього хоче.

— Якщо говорити про те, що це потенційний представник влади, це та характеристика, яка властива саме російській політиці?

— Російська політика має одну дуже цікаву особливість — люди, які перебувають при владі, часто були в ув’язненні. У них не дуже чиста репутація. І якщо подивитися, то всі отримували свої пости не через якісь кар’єрні сходи, здобутки та освіту, а за рахунок якихось контактів із Путіним.

Навіть тут, як називають Пригожина — “кухар Путіна”. І, якщо ми подивимося на його історію, Путін прийшов у його ресторан, він його обслуговував, потім якось там втерся в довіру. Яка людина візьме до себе просто кухаря з ресторану. І взагалі, як якийсь кухар зможе мати все те, що має Пригожин? Мені здається, це абсурд.

Можливо, у Пригожині Путін не бачить якоїсь загрози. І, знову таки, це людина, яка дуже добре вміє позитивно налаштувати людей до себе. Він вміє говорити те, що від нього хочуть почути, він вміє розвертати опонента до себе.


Створення приватних військових компаній говорить не так про спроби зняти відповідальність із президента РФ Володимира Путіна, як про те, що реальна влада перейде в руки інших людей, говорить політтехнолог Михайло Шейтельман.

— Євген Пригожин вербує російських в’язнів воювати проти України. Рамзан Кадиров оголошує необхідність створювати власні батальйони в кожному регіоні. Чи можна говорити, що мобілізація є кроком до монополії на насильство від держави в приватні руки?

— Російська пропаганда говорить про цю мобілізацію, як про щось, що відбувається не з ними, не з їхніми глядачами. Вони кажуть: десь там, у віддалених регіонах Росії успішно проходитиме самомобілізація. Про що це каже? Ось ми сидимо в студії там: Соловйов, Скабєєва, ще хтось. Нас це стосується? Ні. Ось сидять наші глядачі. Їх це стосується? Ні. Ми зараз з цікавістю обговорюємо, як у якихось невідомих російських лісах хтось когось самомобілізує.

І це головне завдання пропаганди — не підвищити готовність до мобілізації, а заспокоїти людей, що це їх не торкнеться.

Навіть виходить, що Путін не має жодної ролі в мобілізації. Мобілізацію проводять Кадиров та Пригожин. Один якихось жителів віддалених регіонів мобілізує, інший — зеків. А хто тоді влада у Росії?

Хто тоді керує Росією, якщо мобілізацію проводять “кухар Путіна” та голова одного із суб’єктів федерації? Значить, вони головнокомандувачі цієї армії.

Якщо вони мобілізують, то вони потім і успіхами користуватимуться. Це буде їхня армія.

Влада в Росії переходить до Кадирова та Пригожина, без будь-яких виборів, без жодних процедур, просто за фактом того, що вони формують сьогодні нову армію. Бо перша армія програла війну. Цю створюють нові, намагатимуться воювати з нами ще раз.

— Є інформація, що на війну проти України Пригожин уже завербував від 7 до 10 тис. російських в’язнів. Але не всі ув’язнені хочуть йти до приватної армії, адже у разі смерті їхнім родичам не виплатять компенсацій.

— Невідомо, чи компенсація буде, бо за російським законодавством не існує жодних приватних військових компаній. Тобто ПВК Вагнера — це якийсь міф. І вона точно не зареєстрована у російському законодавстві.

Пригожин сказав, що на війну йдуть найпідготовленіші. І тут він має рацію. Тому що, зауважте, що вміє російська армія і чим вона займається в Україні. Ми вже бачили й у Бучі, в інших містах. Ці люди приїжджають вбивати мирних жителів, ґвалтувати жінок, грабувати будинки та магазини. Ось так поводяться російські солдати та офіцери. Це їхній військовий обов’язок, і нічого іншого вони не планували та не вміють.

Безумовно, ув’язнені, які сидять за якимись важкими статтями, найкраще в Росії вміють ґвалтувати, вбивати, грабувати. Тому він знайшов саме профільний контингент, який справді поповнить російську армію та стане гідним продовжувачем справи російського офіцерства та російського солдата.

Читайте також: З в’язниці, психіатричної лікарні та нічліжки для безхатьків — на фронт: де вербують росіян на війну в Україні (ВІДЕО)

Прямий ефір