Росіяни планомірно руйнують інфраструктуру Запорізької АЕС — ризики оцінив експерт з атомної енергетики

Людвіг Литвинський. Скріншот: uatv.ua

Російські окупанти планомірно руйнують інфраструктуру Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС), включно із зовнішнім енергозабезпеченням електростанції, що створює серйозну загрозу. Про це сьогодні, 22 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив професор, експерт з атомної енергетики Людвіг Литвинський.

“Уже вкотре повторюється одна й та сама історія. Росіяни справно руйнують інфраструктуру, зокрема й можливість зовнішнього енергозабезпечення атомної станції. Це створює дуже серйозну загрозу, оскільки ресурс дизель-генераторів обмежений як сам по собі, за терміном служби, так і за запасом палива. І в разі, якщо блекаут тривав би, то ризики б серйозно зросли б. Це було виправлено. Зараз, наскільки я знаю, енергопостачання відновлено. Але ризики, як і раніше, є і зберігатимуться доти, доки звідти не будуть вигнані окупанти”, — сказав він.

За словами експерта, біда полягає в тому, що ті фахівці, які ці ризики усвідомлюють, не ухвалюють рішення. Рішення ухвалюють на політичному рівні і на рівні військових з’єднань, де звичайні військовослужбовці слабо розуміються на питаннях атомної енергетики.

Литвинський пояснив, що можливе влучання російської ракети в реакторний блок ЗАЕС призведе до аварії глобального масштабу. Атомні станції цього покоління не розраховані на ракетні удари.

“Вони не побудовані, не проєктувалися, виходячи з того, що можуть проводитися військові дії на їхніх промислових майданчиках. Тому загроза зберігається, загроза серйозна. Інша справа, що чим більше часу минає від моменту переведення блоків у режим холодної зупинки, тим менші масштаби будуть аварії. Проте, навіть у сьогоднішньому стані ракетний удар, завданий по ядерному енергоблоку, призведе до аварії глобального масштабу. Трохи менше, ніж тієї аварії, яка була на Фукусімі або, скажімо, Чорнобилі”, — каже професор.

Також він прокоментував незаконне перебування на станції експертів “Росатому”.

“Вони не ухвалюють рішення про запровадження чи не запровадження воєнних дій на території майданчика. Насправді вони прекрасно розуміють ризики, прекрасно розуміють, що станеться в разі серйозного артобстрілу або тим більше ракетного обстрілу. Але не вони ухвалюють рішення про проведення таких обстрілів”, — резюмував Людвіг Литвинський.

Читайте також: Ситуація навколо Запорізької АЕС стає все більш непередбачуваною та потенційно небезпечною — заява Гроссі

Нагадаємо, що внаслідок обстрілу російськими окупантами в ніч проти 22 травня на Запорізькій АЕС відключилася остання високовольтна лінія передач, з якої для власних потреб живилася тимчасово окупована станція. Атомна електростанція перейшла в режим блекауту. Така ситуація становила загрозу всьому світу радіаційними наслідками, попередили в “Енергоатомі”. Попри це, “Укренерго” відновило лінію електропередач, що живить Запорізьку АЕС.

Прямий ефір