Росія тепер ретельно приховує викрадення українських дітей: про ситуацію розповіли правозахисники

Ілюстративне фото: ukrinform.ua

Українські діти сьогодні не просто мішень для російських ракет, а й потенційний демографічний фонд для Росії. Приходячи на українські землі, окупанти намагаються вивезти на територію Росії якнайбільше дітей. Все це відбувається під приводом порятунку маленьких українців, зокрема тих, хто лишився без батьків через війну. Але чи такі шляхетні “рятівники” та “визволителі”? Правозахисники наголошують — відбувається звичайне викрадення дітей, серед яких не лише сироти та діти, позбавлені батьківського піклування.

За різними даними, з початку повномасштабної війни до Росії могли незаконно вивезти від 260 тисяч до 728 тисяч українських дітей. Україні вдалося повернути 126 дітей, незаконно вивезених до Росії з тимчасово окупованих територій. Владі вдалося верифікувати дані близько 14 тисяч дітей, яких викрали окупанти.

Про те, що відбувається з викраденими дітьми в Росії, для чого вони проходять медичну фільтрацію і навіщо Путін запровадив диспансеризацію, журналісти в ефірі телеканалу FREEДОМ поговорили з правозахисниками та чиновниками.

Катерина Рашевська, експертка Регіонального центру прав людини

— Щодо депортації та насильницького переміщення, з яких починається весь цей процес, то це одночасно і військові злочини, і злочини проти людяності. Але коли ми подивимося, що з дітьми відбувається на території Російської Федерації, а саме насильницька передача дітей до російських родин, тоді ми маємо кваліфікувати ці діяння як злочин геноциду… Тому, ви знаєте, російським офіційним особам також відомо, що це має саме таку кваліфікацію , тому що в Кримінальному кодексі РФ так само, як і в Кримінальному кодексі України, існує певна стаття, яка передбачає, що подібні діяння заборонені і є геноцидом.

Діти, депортовані з установ України, це 90% дітей, які мають батьків. І є величезний відсоток дітей, які мають якісь проблеми зі здоров’ям або є дітьми з інвалідністю. Ми повинні розуміти, що багатьом прийомним сім’ям взагалі не сказали, ні скільки їм дітей дадуть, ні про те, який у них стан здоров’я. Підлогу дитини не називали.

У вересні Путін підписав спеціальний указ, яким наказав не лише проводити диспансеризацію дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, але й усіх їхніх дітей на окупованих територіях. Це дуже важливо, тому що в результаті такої диспансеризації, за даними відкритих джерел, планується перемістити на територію Російської Федерації, фактично депортувати близько 11 тисяч дітей. Вже з початком нового року почалися процеси переміщення дітей на територію Російської Федерації, начебто для того, щоб вони отримали медичну допомогу. Ми можемо порівнювати ці процеси, наприклад, з відпочинком у літніх таборах, коли хоча б є певний період зміни відпочинку — 15-20 днів і так далі, то диспансеризація — це якесь медичне втручання, яке може тривати й місяць. та рік. На жаль, ці діти перебувають без жодного супроводу батьків, тому що Російська Федерація фінансує лише депортацію дитини, а не її супровід батьком. І таким чином ми знову маємо дітей, які на території РФ отримуватимуть цю дозу пропаганди, які вивчатимуть російську мову, російську культуру тощо. Тобто це, на жаль, ще одна причина, яку вигадали в Російській Федерації.

Країна-агресор порушила міжнародне право, тому що на таку диспансеризацію мають дати згоду держави громадянства цих дітей. У цьому випадку це Україна. Вочевидь Україна не давала своєї згоди на депортацію дітей на територію Російської Федерації.

Коли дитина ще перебуває на тимчасово окупованій території, можливо, її повернути буде трохи простіше. Але це теж не факт. У Криму було розширено можливості у таборах для того, щоб прийняти якомога більшу кількість цих діток, які прибували зі своїх причин у літніх таборах. На Донбасі ми знаємо, що з установ було викрадено та переміщено до Росії, а потім передано до родин. Тому відслідковувати дуже складно — як у Криму, так і на окупованій частині Донбасу.

Є реєстри сімей у РФ, які готові прийняти цих дітей. Але, на жаль, охочих дедалі менше. Інформацію про черги там розповсюджують для того, щоб стимулювати цей процес.

Нашою організацією у партнерстві з організацією Інститут Лемкіна щодо запобігання злочинам геноциду вже було передано відповідні дані до Міжнародного кримінального суду. Як нам відомо, вони враховані. Але, як ми знаємо, процеси на міжнародному рівні є дуже довгими. Тому треба набратися терпіння.

Рефат Чубаров, голова Меджлісу кримськотатарського народу

— У жовтні російські військові вивезли близько двох тисяч дітей із Херсонської області. Їх розмістили в Євпаторії, оголосили одразу збирання теплих речей. Ви розумієте, що у Криму ще було дуже тепло, але оголошений збір дозволяв зробити висновок про те, що цих дітей повертати батькам чи іншим опікунам на територію Херсонської області не будуть, хоч їх вивозили для зміцнення здоров’я, для відпочинку. Потім всі громадські події були згорнуті. І є дуже мало інформації щодо цих дітей.

Це тема, яка має бути в полі зору всіх наших служб, починаючи від уповноваженого з прав людини, правозахисників. Ми намагаємося теж відстежувати цю ситуацію, але в Криму, навколо дітей, яких вивезли з окупованої території України, дуже багато прихованого. Нам не все вдається.

Віра Ястребова, виконавча директорка Східної правозахисної групи, адвокатеса, правозахисниця

— Що таке медична фільтрація? Це комплексне медичне обстеження дітей на непідконтрольних територіях перед початком депортації. І після цих заходів дітей, які не мають проблем зі здоров’ям, а саме хронічних, інфекційних захворювань, таких як гепатит, ВІЛ, цукровий діабет, відвозять. Якщо у них виявлено такі проблеми зі здоров’ям, їх залишають на тимчасово непідконтрольних територіях. До речі, є й такі, хто має сім’ї на непідконтрольних територіях.

Російська Федерація через своїх агентів впливу просуває тезу про те, що вони рятують будь-кого, і таким чином вони нібито рятують дітей від бойових дій і таке інше. У мене запитання: а що це за фашистський підхід? Те, що фашистськими методами Російська Федерація воює проти України з 2014 року та зірвалися маски вбивць уже 24 лютого 2022 року.

Тобто для здорових у них процедура порятунку існує, а для дітей, які потребують більшої уваги, більшого вкладення коштів, залишають на тимчасово непідконтрольних територіях. Я думаю, що це говорить про те, що Російська Федерація розуміє, що дуже скоро вони втратить контроль над окупованими територіями України. І зараз як пірати просто крадуть наших дітей.

Україні на національному рівні необхідно все ж таки розглядати питання про створення конкретного органу, який займатиметься репатріацією українців. За досвідом Ізраїлю, коли організація розробляла комплекс заходів та приваблювала населення з єврейською національною ідентичністю для переїзду до Ізраїлю. І зараз уже необхідно думати над тим, щоби були правові підстави дітям, яких вивезла РФ, і які хочуть повернутися до України. Все-таки є діти різного віку. На згадку про маленьких, можливо, вплинуть російська пропаганда і нові прийомні батьки. А на старших дітей — ні.

Так, справді, у момент підготовки звіту зафіксовано випадки розміщення дітей із непідконтрольної території у сім’ях, де до них ставляться прийнятно. Але нам нічого не відомо про сотні тисяч дітей. Тих, яких треба встановити, де вони перебувають і що зараз із ними відбувається? Що з ними відбуватиметься далі? І тут без інформаційного тиску ніяк не обійтися.

Читайте також: Близько 12 тис. українських дітей вивезли на територію РФ — як Київ повертає маленьких громадян

Прямий ефір