Близько 12 тис. українських дітей вивезли на територію РФ — як Київ повертає маленьких громадян

Депортація українських дітей росіянами. Фото: Reuters

Україні вдалося повернути 125 дітей, які були незаконно вивезені в Росію з тимчасово окупованих армією РФ територій. Українській владі вдалося верифікувати дані майже 12 тисяч дітей, яких викрали окупанти. Про це заявила радник-уповноважена президента України з прав дитини та дитячої реабілітації Дар’я Герасимчук. Однак реальна цифра вкрадених українських дітей може бути в рази більшою, припускають правозахисники, інформує FREEДОМ.

За різними даними з початку повномасштабної війни в Росію могли незаконно вивезти від 260 тис. до 700 тис. українських дітей.

Така ж доля ледь не спіткала 12-річного Сашка Козлова. Наприкінці березня 2022-го року росіяни розлучили його з матір’ю: де вона досі не відомо. Окупанти збиралися відправити дитину до РФ на усиновлення. Але хлопчика вдалося повернути на підконтрольну Києву територію.

“Вони нас вивезли на КамАЗах і відвезли у фільтраційний табір. Вони мене від мами забрали і навіть не дали з нею попрощатися. Потім я питав, куди мене везуть? Вони сказали, що в дитячий будинок, що потім мене всиновлять інші. Я говорив, що в мене є бабуся і що я хочу до неї. Вони не дозволяли. Вони відвезли мене в Донецьку обласну травматологію і там лікували око. У мене був номер бабусі, я попросив у друга по палаті телефон і по “Вайберу” зв’язався з бабусею і повідомив, де я. Вона почала збирати документи, щоб мене забрати”, — розповів Саша.

Дітей з України депортували щонайменше до 57 регіонів Росії — серед яких Сахалін, Астрахань, Мурманськ, Дагестан, повідомляють правозахисники. Більшість із них переміщалися в супроводі законного представника — батьків або опікунів. Але російські окупанти робили все можливе, щоб розлучити сім’ї.

“Унаслідок фільтраційних заходів деякі діти з депортованих опинилися на території Російської Федерації самі. Без законного представника, без батьків, бабусі, дідуся тощо. Тому, що їхні родичі або були затримані, або були випадки, коли родичі цих дітей вбиті росіянами”, — розповіла юрист Регіонального центру прав людини Катерина Рашевська.

Росія всіляко блокує доступ до інформації та контактів із незаконно вивезеними українцями. Офісу уповноваженого Верховної Ради України з прав людини вдалося верифікувати перебування на території Росії понад 12 тис. українських дітей, більшість із них — вивезли примусово.

За словами омбудсмена, за кожним із підтверджених випадків уже розпочато кримінальне провадження. Він також закликав усіх, у кого є хоч найменші підозри, що їхня дитина в Росії — повідомити українську владу.

“Я хотів би звернутися до всієї України. Родичі, батьки, опікуни, бабусі, дідусі, — якщо ваші діти перебувають на території Росії, будь ласка, зверніться до нас. Під час зустрічі російський омбудсмен Тетяна Москалькова повідомила, що в неї є список дітей, які хочуть повернутися в Україну. Вона не назвала прізвища і кількість таких дітей, але проговорила, що, якщо будуть звернення родичів, які хочуть забрати дітей додому, вона буде цьому сприяти”, — сказав уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.

Наразі Україна напрацьовує механізми повернення депортованих дітей, кажуть правозахисники. Але поки вони в процесі розробки, повернути дітей можливо за допомогою процедури Ad hoc, що означає — разове вирішення конкретного випадку. Однак важливо, щоб родичі або опікуни взаємодіяли з державними органами України.

“Діти, які були повернуті, повернулися в результаті Ad hoc механізму. І тут дуже важливо говорити, що поки не буде створено юридичний механізм, цей працює. Погано, мало, але він є. Тому дуже важливо, щоб ті родичі, опікуни, люди, які знають, що їхня дитина опинилася або ймовірно опинилася на території Росії, давали про це знати державі. Тому що, окрім як через державу, це не відбувається”, — каже директорка з адвокації Центру прав людини ZMINA Альона Луньова.

Українці також можуть звернутися по допомогу до правоохоронних органів, правозахисних організацій або повідомити про злодіяння Росії проти українських дітей на державній платформі “Діти війни”. Там заяву моментально отримають і опрацюють відповідні відомства.

Читайте також: Росіяни, які всиновлюють депортованих українських дітей, є співучасниками злочину і понесуть покарання, — юрист

Як повідомлялося раніше, Росія готувала депортацію українців ще до початку повномасштабного вторгнення. Таких висновків дійшли автори аналітичного звіту “Примусова депортація дітей до Росії”, підготовленого Східною правозахисною групою та Інститутом стратегічних досліджень. У звіті також йдеться про те, що перед депортацією дітей концентрують на окупованій території, де проводять медичні огляди. У РФ відвозять лише здорових.

Прямий ефір