Росія намагається зліпити з НАТО ворога — ця історія винятково для внутрішнього споживача, — Жовтенко

Ілюстративне фото: dw.com

Росія не поспішає реалізовувати на практиці загрози, про які говорить роспропаганда на адресу НАТО. Вони дуже войовничі в телевізорі і в заявах з військових кабінетів у Москві. Але Росія прекрасно розуміє практичні та політичні наслідки подібних кроків. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ озвучив експерт з міжнародної безпеки фонду “Демократичні ініціативи” ім. Ілька Кучеріва Тарас Жовтенко.

За великим рахунком для Росії всі сусідні країни так чи інакше є мішенню для військової агресії, каже експерт.

“Членство сусідньої країни в НАТО — це, з одного боку, додаткова аргументація, яка дає російській пропаганді більше їжі для того, щоб цю пропагандистську істерику розкручувати. З іншого боку, ми бачимо дуже чітку тенденцію, що насправді Росія в практичному сенсі не поспішає реалізовувати на практиці погрози проти країн-членів Альянсу. Вони дуже войовничі у себе в телевізорі, у своїх заявах із бункера або з військових кабінетів у Москві. Але при цьому на практиці вони жодних реальних загроз не реалізують. Росія прекрасно розуміє практичні та політичні наслідки таких кроків”, — сказав гість ефіру.

З іншого боку, РФ демонструє, що там, де присутності Альянсу немає, у країнах, на які не поширюються гарантії безпеки, стаття п’ять НАТО, російське військово-політичне керівництво максимально сміливе. Адже вони прекрасно розуміють, що відповідної реакції від Альянсу в даному випадку ніякої бути не може, доповнив Жовтенко.

“У Кремля фундаментально викривлене бачення того, чим є НАТО насправді. Тому що, якщо уважно почитати Північноатлантичний договір і його п’яту статтю, то стає абсолютно зрозуміло, що НАТО ніяк у принципі не може бути агресивним блоком, тому що всі ресурси Альянсу можуть вмикатися тільки тоді, коли на блок уже нападуть”, — пояснив експерт.

Альянс першим у принципі ні на кого напасти не може, акцентував він.

“У жодному з нормативних документів НАТО не йдеться про те, що вся організація, не чекаючи, поки хтось нападе на якусь країну-члена блоку, може сформувати якийсь контингент і йти “робити війну”, грубо кажучи. Тільки акт агресії запускає п’яту статтю. Це і юридично, і практично всім зрозуміло”, — наголосив Жовтенко.

Але Росія намагається в пропагандистському сенсі зліпити з Альянсу “ворога”, це історія насамперед виключно для внутрішнього споживача, вважає експерт.

“Адже періодично населенню потрібно пояснювати, чому ось така багата на ресурси країна, як Російська Федерація, яка дуже багато довго й успішно заробляла на торгівлі своїм газом із тією ж таки Західною Європою, отримуючи за це валюту, чомусь нічого з цього не конвертувала в бодай якесь більш-менш значуще поліпшення соціально-економічного стану держави. Все складалося або в особисті кишені путінських еліт, або в ту ж розбудову армії для того, щоб та пропаганда, яка ллється на російських громадян, мала хоч якийсь сенс”, — сказав гість ефіру.

Таким режимам, як путінський, потрібна постійно якась зовнішня загроза, і періодично зовнішня військова інтервенція проти когось для того, щоб постійно тримати населення в тонусі, доповнив спікер.

“І, відповідно, Кремль може пояснювати таким чином усі свої провали у внутрішній політиці, в економічному розвитку. Мовляв, ми ж воюємо, потрібно перемогти ворога, а потім уже займатися певними серйозними внутрішніми справами”, — резюмував Жовтенко.

Читайте також: Путінська агресивна політика тільки сприяє розширенню НАТО на Схід, — експерт

Прямий ефір