Росія може спровокувати ще один штучний голод у світі — до яких дій вдається Україна та інші країни (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: slovoidilo.ua

2023 року гуманітарної допомоги потребуватимуть 339 мільйонів жителів планети. Такі прогнози озвучили в ООН. Причини — пандемія коронавірусу (COVID-19), зміна клімату та війна Росії проти України. Для того, щоб знизити загрозу світової продовольчої кризи, Україна стала ініціатором гуманітарної програми Grain From Ukraine. Її суть полягає в тому, щоб країни-учасники проєкту безпосередньо купували агропродукцію в українських виробників і направляли її до тих країн, де найвищий ризик виникнення голоду, повідомляє FREEДОМ.

В ООН заявили, що повномасштабне вторгнення Росії до України, окупація українських територій і знищення врожаю внаслідок ракетних ударів російської армії можуть стати причиною того, що в майбутньому 2023 році 222 мільйони жителів планети, ймовірно, зіткнуться з гострим дефіцитом продовольства. За даними організації, зараз голодують жителі 5 країн. Ще 35 мільйонів осіб із 37 країн перебувають на межі голоду.

“Потреби різко зростають, тому що ми маємо справу з війною в Україні, пандемією коронавірусу, зміною клімату. І я боюся, що 2023 року наявні негативні тенденції лише посиляться, і тому ми говоримо про це у звіті. Водночас ми сподіваємося, що майбутній рік стане роком солідарності, оскільки 2022 рік був роком страждань”, — повідомив координатор надзвичайної допомоги ООН Мартін Гріффітс.

Війна, розв’язана Росією проти України, безпосередньо впливає на продовольчу ситуацію в Судані. Держава на 87% залежить від постачання зерна з України та Росії.

“Там ситуація дуже серйозна, вона ускладнюється тим, що у світі відбувається спад економічної активності, відповідно ми потихеньку зсуваємося в рецесію, у кризу. Якщо простими словами, це означає, що у людей менше грошей, щоб купувати зерно”, — коментує аналітик Центру досліджень продовольства і землекористування Київської школи економіки Павло Мартишев.

У 90-ті роковини Голодомору Україна стала ініціатором програми Grain from Ukraine. У її межах з весни наступного року 60 суден, завантажених українським зерном, будуть спрямовані до найбідніших країн Африки.

“Це такі країни, як Ефіопія, Судан, Південний Судан, Сомалі, Конго, Кенія, Ємен та інші. Ми вже досягли значних результатів у співпраці з Продовольчою програмою ООН, але ми можемо зробити більше. Кожне судно із зерном, відправлене з українських портів у межах ініціативи “Зерно з України”, забезпечить продовольством у середньому 90 тисяч осіб. Шістдесят кораблів забезпечать продовольчу безпеку мільйона осіб на рік. Це буде одним із найбільших внесків у глобальну стабільність — реальний і дуже необхідний крок”, — повідомив президент України Володимир Зеленський.

Про те, що Росія може спровокувати ще один штучний голод у світі, заявив і прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький:

“Історія, і історія України зокрема, останніх 100-200 років показує, що якщо є загальнонародний голод, то це, як правило, справа особливих дій, це не природне явище. Це результат тоталітарного управління ланцюжками постачання. А сьогодні блокада експорту з України до Африки і Азії — це точно така ж поведінка Росії. “Заморити світ голодом, щоб захопити його” — це хвора логіка Росії”.

Ініціативу Grain from Ukraine підтримали понад 20 держав. Загальна сума, яку вже вдалося зібрати для її реалізації, склала 150 млн дол. Окрім цього, не припиняє роботу і зернова угода, яку подовжили на 120 днів. Від 1 серпня по сьогодні з портів Одеси вийшло 508 суден. На їхніх бортах на експорт до країн Азії, Європи та Африки вдалося вивезти майже 12,5 млн тонн українського продовольства.

Читайте також: Саботаж РФ перешкоджає роботі “зернового морського коридору”, — аналітик

Нагадаємо, за словами виконавчого директора Економічного дискусійного клубу Олега Пендзина, Україна на сьогодні забезпечує 10% світового експорту зерна. Основні ринки — це північ Африки, Близький Схід та Південно-Східна Азія. Історично країни там дуже залежать від постачання зернових. Значення українських постачань туди вкрай високе — вони роблять зерно доступнішим.

Прямий ефір