“Росія б не наважилася на таку повномасштабну війну”: Скрипник про механізм репарацій як превенцію подальших конфліктів

Ольга Скрипник. Фото: investigator.org.ua

Якби РФ знала, що її активи вилучатимуться, вона не пішла б на повномасштабну агресію проти України. Про це сьогодні, 10 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявила керівниця “Кримської правозахисної групи” Ольга Скрипник.

“Перше, що ми точно повинні робити і повинні були робити раніше, — говорити про ці репарації і створювати цей механізм ще до повномасштабної війни, яка почалася після 24-го. Я кажу про кризу 2014 року, і ми мали повне право виставляти вже всі ці претензії і також не тільки Росії, але й говорити з нашими партнерами, щонайменше, з тими, хто підтримав санкції про те, що ми не просто наклали санкції, не просто заморозили ці активи. Тепер має бути створено механізм, коли за рахунок цих активів ми можемо компенсувати ці збитки, щоб не чекати, коли Росія погодиться, нарешті, нам платити гроші, а брати ті гроші, які вже є за кордоном, вже під санкціями, вже заморожені. Але, ясна річ, що в принципі цей процес не рухався”, — сказала вона.

Правозахисниця зазначила, що після повномасштабного вторгнення про це вже готові говорити навіть на рівні ООН.

“Це, звичайно, добре. Але мені шкода, що це відбувається тільки зараз, хоча цей механізм можна було створювати набагато раніше. І якби ці дії були раніше, то, можливо, Росія б і не зважилася на те, щоб іти на таку повномасштабну війну. Якби вона знала, що вона дійсно втрачатиме свої активи, тоді так. А ситуація, коли, в принципі, її активи ніхто не чіпав, максимум заморожували і давали їй, в принципі, можливість діяти далі, нарощувати свій військовий потенціал, який зараз повністю вона застосовує проти нас в Україні. Ми повинні точно говорити, ми можемо називати цифри, і потрібно називати. Питання — яка оцінка була застосована для того, щоб цю цифру сказати і розуміти водночас, що остаточні цифри ми все одно не назвемо, тому що війна триває і повністю ми збитки не зможемо порахувати, поки війна не закінчиться. Але, тим не менш, на сьогодні точно якийсь мінімум можна вже називати, який потрібно буде обговорювати”, — каже Скрипник.

Вона констатувала, що перше — Україна повинна зараз уже створювати ці механізми, а не потім. Друге — вже говорити про якісь конкретні цифри. А щоб уникнути ризиків корупції, Україні потрібно бути максимально прозорою під час створення механізмів репарацій.

“Єдине, що важливо, щоб ми спиралися на конкретні методики. Щоб Україна була в очах наших партнерів абсолютно прозорою і чесною. Тому що, звичайно, питання до України, в якій є складнощі з корупцією, і ми повністю їх не усунули, ми не провели повністю реформу судової системи та інших органів, звісно, вимагатимуть і від нас бути максимально прозорими. Тому всі ці методики мають бути чітко проговорені Україною і створюватися вони мають теж у партнерстві з тими, хто нас підтримує. Тож я скажу, що ці механізми потрібно створювати зараз”, — заявила керівниця “Кримської правозахисної групи”.

Водночас, на думку правозахисниці, Україні, окрім того, щоби бути самій лідером цього процесу, дуже важливо мати партнерів, які будуть готові робити разом ці кроки і змінювати своє власне законодавство та показувати приклад. За її словами, є такі країни, які готові розглядати, і щобільше, вже працюють.

“Тут потрібно бути сміливими, як Україна, і змінювати своє законодавство, щоб не допустити цієї агресії. Як зараз зупинити цю агресію, так і не допустити її надалі. Ми ж говоримо не тільки про те, що наша мета тільки повернути ті гроші, які є в Росії, тільки компенсувати наші збитки. Цей механізм важливий для майбутнього, тому що це, по суті, превенція подальших конфліктів. Якщо агресор знатиме, що він реально зазнає матеріально серйозних збитків і реально існують механізми, які змусять його платити, то, звичайно, кожен агресор, тиран думатиме, перш ніж розпочинати локальний або масштабний конфлікт. Попередні роки, на жаль, щодо Криму нам показують, що такого механізму не було. Росія не відчувала реально своєї відповідальності. Вона була, по суті, безкарна за агресію, яку вона почала в Криму, і рухалася далі до того, до чого й хотіла, — спроби захопити всю Україну. Тому зараз немає вже іншої можливості. Тільки зараз обов’язково потрібно зробити ці механізми, інакше ми просто не зупинимо як цього агресора, так і всі наступні конфлікти. І тоді це дійсно загроза світовій безпеці”, — резюмувала Ольга Скрипник.

Читайте також: Процес виплат російських репарацій Україні займе щонайменше два роки, — економіст

Як повідомлялося раніше, Генеральна асамблея ООН розгляне заявку України про примус Росії до виплат компенсацій. Засідання відбудеться 14 листопада 2022 року. Згідно з документом, основою для створення міжнародного механізму стануть заарештовані російські активи на суму 300 млрд доларів. У разі позитивного рішення гроші підуть на відновлення зруйнованої російською армією цивільної та критичної інфраструктури, відновлення екології та інше. 326 млрд дол. — попередня сума збитків, які завдала Російська Федерація Україні, розв’язавши повномасштабну війну 24 лютого.

Прямий ефір