Російський “Циркон” — це продовження розробок ракет часів холодної війни, — Риженко

Ракета "Циркон" на презентационном слайде. Фото: telegraf.com.ua

“Циркон” — це продовження Росією розробок ракет часів холодної війни. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів капітан 1-го рангу запасу, заступник начальника штабу Військово-морських сил Збройних сил України у 2004-2020 рр. Андрій Риженко.

“Якщо брати холодну війну, тоді Радянський Союз під час розроблення ракетної зброї — а ця ракета, найімовірніше, продовження ще радянського розроблення, я так думаю, — ставив акцент саме на швидкість. Системи протиповітряної оборони, вони були ще або аналогові, або цифрові, але їхні можливості розв’язання задач із зустрічі з ціллю, особливо за високих швидкостей, мали дуже великі промахи. Плюс електроніка була розвинена не так, як зараз. І тому десь у середині 1970-1980-х років Радянський Союз перейшов на те, що основні ракети протикорабельні були гіперзвукові або надзвукові. Гіперзвукових, звичайно, ще, можливо, таких швидких не було, але надзвукові були”, — сказав він.

На думку Риженка, зараз у РФ реанімували розробки 1980-х років, вважаючи, що гіперзвук може дати вирішальну перевагу.

“Сама по собі ракета вона має сенс тоді, коли дійсно потрібно завдати удару по якомусь одному об’єкту дуже високої вартості, й тоді дійсно висока швидкість може забезпечити проникнення через якісь контури протиповітряної оборони, які цей корабель має. Але зараз, із розвитком цифрової техніки, в принципі, ми знаємо, що той же самий комплекс Patriot, попри те, що йому вже 50 років, його програмне забезпечення постійно проходить модернізацію… І у цього комплексу в самих ракетах є система радіолокаційного виявлення й наведення на ціль. Так от, електроніка Patriot може забезпечити наведення на ракети на таку ціль та її знищення. А сама ракета PAC-3 за своїми енергетичними характеристиками може ціль такої швидкості перехопити”, — розповів Риженко.

Він підкреслив також, що потрібно говорити і про саму кількість “Цирконів” — це не масова ракета. За словами гостя ефіру, це ракета, яка перебуває на етапі випробувань.

“Масового застосування таких ракет очікувати, я думаю, нам не варто. Їх не буде. Їх просто немає”, — сказав Риженко.

Читайте також: Вони швидкі й небезпечні, але їх теж можна збити: експерти розповіли, як влаштовані російські ракети “Циркон”

Раніше авіаційний експерт, колишній інженер-випробувач конструкторського бюро “Антонов” Костянтин Криволап заявив, що російські ракети “Циркон” можуть забезпечити тільки виконання терористичних завдань. Про жодну точність цієї зброї говорити не доводиться. Велика проблема — підлітний час “Циркону”. Ракета долітає всього за 3-3,5 хвилини.

Прямий ефір