Вони швидкі й небезпечні, але їх теж можна збити: експерти розповіли, як влаштовані російські ракети “Циркон”

Ракета "Циркон" на презентаційному слайді. Фото: telegraf.com.ua

Уранці 25 березня російська армія обстріляла Київ. Серія вибухів пролунала відразу після оголошення повітряної тривоги. Дві балістичні ракети, випущені по столиці, були збиті. Їхні уламки впали на мирні райони Києва. Постраждали 10 осіб, двох госпіталізовано.

Удар по Києву: не всім вдалося сховатися так швидко, як летіли ракети

Через російський обстріл постраждала центральна частина корпусу академії мистецтв імені Михайла Бойчука. Зруйновано конгрес-хол, виставковий центр, спортивну залу, також ушкоджень зазнали приміщення кафедр та аудиторії закладу.

Через швидкість російської ракети учні та персонал не встигли оперативно спуститися до сховища.

“Пролунала тривога, через 30 секунд був удар, а потім і сам вибух, буквально 30 секунд минуло. Діти вийшли на вулицю, хмара пилу, вікна вилетіли. Діти в жаху… У нас майстерня в напівпідвалі, як укриття, там усе закладено мішками, потім після вибуху ми вийшли подивитися, що ж сталося. Страшний був вибух”, — розповідає викладач скульптури академії Іван Пузенко.

З іншої аудиторії студенти не встигли вибігти.

“Ми лежали на підлозі в аудиторії… Коли минуло 2-3 хвилини, ми вийшли в коридор і побачили, що там усе, як у фільмі жахів: усе в кіптяві, в димі, немає вікон, немає стіни… Ми зрозуміли, що ця хвилина нас врятувала, що ми не вибігли в коридор, а залишилися в аудиторії”, — розповіла викладачка кафедри рисунка Олександра Кирилова.

Унаслідок атаки РФ зафіксовано падіння уламків і в інших районах Києва. Відомо про пошкодження приватних будинків.

Президент України Володимир Зеленський закликав партнерів посилити українську протиповітряну оборону.

“Ми не втомлюємося повторювати, що Україні потрібно більше ППО. Це безпека для наших міст і збережені людські життя”, — зазначив він.

Командувач Повітряних сил, генерал-лейтенант Микола Олещук повідомив, що балістичні ракети Росія запускала з тимчасово окупованого Криму. У Повітряних силах ЗСУ зазначили, що експерти ще встановлюють, тип ракет, якими Росія атакувала.

Тим часом видання Defense Express з посиланням на джерела повідомило, що 25 березня Росія завдала по Києву ударів двома своїми новітніми ракетами ЗМ22 “Циркон”.

Один з уламків “Циркону” після удару по Києву 25 березня 2024 року. Фото: defence-ua.com

Видання вказує, що це вже друге публічно відоме використання цієї ракети після невдалої спроби атакувати Київ 7 лютого. Тоді, найімовірніше, пошкоджена ракета впала на дорогу в Деснянському районі.

Читайте також: “Циркон” як нова зброя для ударів: ракетні атаки по Україні в огляді експертів

“Циркон” — це гіперзвукова протикорабельна крилата ракета. Російські військові заявляють, що вдосконалили її і тепер вона діє краще за “Кинджал”. Летить швидко, але вражає поки що неточно, підкреслюють українські експерти. Базується на кораблях і підводних човнах. Ракети “Циркон” можуть запускати з тих самих пускових установок, з яких запускають “Калібри” і “Онікси”.

На відміну від ракет “Кинджалів”, які запускають із літаків, “Циркони” розробляли для базування на кораблях і підводних човнах із можливою адаптацією під наземні пускові установки.

Якщо запустити таку ракету з території окупованого Криму, то вона долетить до всіх великих українських міст за 5-10 хвилин. Найменше часу знадобиться, щоб вдарити по Одесі — 3-5 хвилин. У повітряний простір Києва і Харкова вона залетить у середньому за 7-10 хвилин, Львова — 10-12 хвилин.

Ракета “Онікс” також є гіперзвуковою і протикорабельною. Її носіями можуть бути підводні човни, надводні кораблі та катери, літаки та берегові пускові установки. Комплекс працює за принципом “вистрілив-забув” і є малопомітним для радіолокаційних систем.

Коментарі експертів

Чи можна успішно протидіяти гіперзвуковим ракетам РФ регулярно? Якою зброєю можна збити ракету “Циркон”? Як багато таких ракет у Росії? Відповіді на ці та інші питання в ефірі телеканалу FREEДОМ шукали:

  • Денис Попович, військовий оглядач;
  • Валерій Романенко, авіаційний експерт, провідний науковий співробітник Державного музею авіації ім. О. О. Овчинникова. О. К. Антонова;
  • Олексій Гетьман, військовий аналітик.

ДЕНИС ПОПОВИЧ: Росія випробовує “Циркони” ударами по Україні

— Усі ракети збиваються, не існує тих що не можна збити. І “Онікси”, і “Циркони” — все можна збити, все можна знищити і від усього можна захиститися. Але я схиляюся до того, що, найімовірніше, “Циркон” було запущено з території Криму по Києву, тому що достатня відстань.

У принципі, якщо ми говоримо про цю ракету, про неї відомо дуже мало. Від 600 до 1 000 кілометрів дальність роботи цієї ракети. Скажімо так, коли ми говоримо про гіперзвукову швидкість, то це, швидше за все, “Циркон”, оскільки тактико-технічні дані найбільше підходять.

Росія випробовує на українцях, чи можуть ці ракети пробити протибалістичний захист, який нам забезпечують зараз зенітно-ракетні комплекси, поставлені партнерами України.

ВАЛЕРІЙ РОМАНЕНКО: Ці ракети не можна назвати високоточними, вони ще не доопрацьовані

— Ракета не влучила по цілях, і сьогодні — це вже третє застосування по Україні цього типу ракет. І жодного разу, жоден з об’єктів, намічених до ураження, не був уражений. У всіх трьох випадках — ракети були збиті. У першому випадку ракета впала десь у полі, у другому випадку ракета впала на об’єкт, який не має абсолютно ніякого військового значення. 25 березня вона впала просто на навчальний заклад, причому не військового плану.

Однак ракета летить у плазмовій оболонці, яка не пропускає радіохвилі. Тому в росіян великі проблеми з наведенням цих ракет на реальний об’єкт, який вони хочуть вразити. Це серйозна проблема, оскільки як протикорабельна ракета, вочевидь, “Циркон” був би ефективний, тому що там радіоконтрастне наведення (ракета здатна наводитися на велику ціль у морі, — ред.), але над земною поверхнею, над сухопутними ділянками ця ракета наводитися не може (в умовах міської забудови, — ред.).

Росіянам перекрито доступ до високих технологій, тож вони ставлять на ці ракети те, що вони можуть дістати. Тобто такі наполовину побутову електроніку. Але все одно навіть за допомогою цієї електроніки їм вдається створювати якщо не високоточні, то хоча б ракети, які здатні прилетіти в район цілей і десь щось поблизу вразити. Тому все одно ці ракети вкрай небезпечні.

На місцях ударів є достатня кількість деталей, напевно на них повно маркування, і можна буде однозначно визначити тип ракет. У принципі, ці ракети ще не доопрацьовані, і зараз практично тривають військові випробування цих ракет, і їх випускають з однієї з наземних пускових установок.

Зараз Росія може мати у своєму розпорядженні 15 таких ракет, 3 випущено. Тобто поки що не загрожують Україні масові пуски цих ракет. Усі три ракети були збиті. Зараз ще потрібно відпрацювати методику збиття таких ракет. Тому що методика збиття ракет Patriot — пряме попадання однієї ракети в іншу. Балістична ракета падає майже вертикально. І при влучанні ракети в ракету, в носову частину, ініціюється підрив бойової частини.

Потрібно буде відпрацювати з творцями Patriot способи застосування по гіперзвукових крилатих ракетах.

Поки що ці ракети можна застосовувати по великих площадних об’єктах. Тому що, на відміну від інших типів ракет, “Циркон” не може навіть спілкуватися із супутником, тому що він летить у хмарі плазми, яка не пропускає радіохвилі. Тобто там поки що може працювати тільки інерціальна навігаційна система, яка не надто точна.

ОЛЕКСІЙ ГЕТЬМАН: Балістичні ракети РФ все ж можна збивати, пропаганда Кремля знову прокололася

— Росіяни провели фарс під назвою “вибори”. І після цього можна було очікувати, що почнуться спроби атак на цивільні об’єкти. На лінії фронту в них не дуже виходить просуватися так, як їм хотілося б. Тому їхні пропагандисти на різних каналах кажуть відкритим текстом, що треба продовжувати атаки ракетами по наших енергетичних об’єктах і навіть звичайних цивільних — для них це не є табу чи червоною лінією. Це очікуваний результат.

Питання — наскільки в них вистачить можливостей для таких масованих атак? Швидше за все, на багато їх не вистачить. У них там є певний запас ракет — 800 одиниць. Це 15% від того, що в них було на початок повномасштабної війни. Це начебто багато ракет.

Але, з іншого боку, одних “Іскандерів” до початку повномасштабного вторгнення в них було 900. Тому 44 дні у них не було атаки в глибину нашої країни. Обстрілювали тільки прифронтові та прикордонні території. Здебільшого РФ стріляли реактивна система залпового вогню або ракети не дуже великої дальності, такі як перероблені зенітні С-300. Це були бомби, що планують, керовані, але за 44 дні вони змогли випустити щонайменше 130-140 ракет усіх типів: і Х-101, і Х-55, і “Кинджали”, і “Калібри”, і “Іскандери”.

Ракета “Циркон” — це вдосконалений “Кинджал”. Вона теж гіперзвукова і краще має, за їхньою логікою, долати системи протиповітряної оборони. Це свіжа ракета, військові взяли її на озброєння тільки в січні минулого року. У Росії вважали, що ця ракета не може бути знищена жодними сучасними або перспективними засобами протиповітряної та протиракетної оборони. Як показала атака на Київ, це не відповідає дійсності.

Простіше кажучи, вона пролітає 3 км за одну секунду приблизно. Це дуже швидко. Якщо ракета запускалася з відстані десь 600 км за прямою траєкторією до Києва, вона могла пролетіти цю відстань за 200 секунд, тобто трошки більше, ніж за три хвилини. Тому й вийшло, що повітряна тривога пролунала, а за кілька хвилин уже ракета прилетіла. Три хвилини для підльоту — це дуже небезпечно. Наші засоби протиракетної ракетної оборони її все ж знищили.

“Циркон” трохи повільніший, ніж “Кинджал”. Про технічні характеристики “Циркону” ми можемо судити тільки з того, що ми спостерігали, коли вона летіла на нашій території, і з тих даних, які передають росіяни, коли описують цю ракету. Зрозуміло, що там багато перебільшень. На ній стоять додаткові засоби боротьби з радіолокаційними станціями, зенітно-ракетними комплексами, тобто вона має бути менш помітною і менш вразливою. Але вона не маневровнана, бо на такій швидкості маневрувати дуже складно.

Читайте також: “Кинджал” “Петріоту” не перешкода: як ЗСУ розвінчали міф про гіперзвукову “суперзброю” з РФ

Прямий ефір