Російських літаків у небі України не буде: як американська авіація може змінити хід війни, оцінили експерти

Винищувачі F-16. Фото: pixabay.com

Надання Україні танків Leopard і Abrams, передача яких раніше була під забороною, може підштовхнути керівництво США до поставок сучасної бойової авіації, зокрема багатоцільових винищувачів F-16 і ударних вертольотів Apache американського виробництва.

Багатофункціональні літаки F-16, які використовуються багатьма країнами світу, допоможуть захистити українське небо від російських крилатих ракет та іранських дронів-камікадзе, а бойові гелікоптери Apache можуть суттєво вплинути на розвиток російсько-української війни.

Однак рішення про надання американських літаків і вертольотів Україні поки що не ухвалено через побоювання, що вони атакуватимуть повітряні та наземні цілі в Росії.

Обережна позиція Білого дому

Президент Володимир Зеленський у своєму онлайн-зверненні до учасників зустрічі у форматі “Рамштайн” закликав союзників надати Україні не тільки танки Leopard, а й ракети великої дальності та винищувачі F-16. Для цього глава держави запропонував скликати нове засідання Контактної групи з питань оборони України.

“Надання Україні далекобійних ракет і винищувачів буде кроком уперед порівняно з допомогою, яку союзники виділяють зараз… У ваших силах гарантувати артилерію та авіацію, які знищать терор. У ваших силах забезпечити перемогу”, — заявив Зеленський.

У відповідь сенатори Ліндсі Грем (Республіканська партія), Річард Блюменталь і Шелдон Вайтхаус (демократи) закликали США і союзників посилити підтримку України, надавши їй американські винищувачі F-16 і польські Міг-29, передає “Голос Америки”.

“Поєднання танків, винищувачів і тактичних ракетних комплексів ATACMS допоможе Україні протистояти майбутньому наступу Росії і перейти в атаку як на сході, так і на півдні, щоб ще більше підірвати здатність Росії продовжувати бойові дії в Україні”, — заявили сенатори.

Раніше до передачі Україні винищувачів F-16 в ефірі ZDF закликав також колишній головнокомандувач сил НАТО в Європі Джеймс Ставрідіс.

Водночас у Вашингтоні вирішили поки що не надавати F-16 Україні, побоюючись, що літаки можуть бути використані для завдання ударів по території РФ.

“Поки що нічого оголошувати щодо [поставок Україні] винищувачів F-16”, — заявив представник Пентагону.

Одним із можливих варіантів поставок американських винищувачів в Україну називають реекспорт літаків державами-учасницями Європейського Союзу. У такому разі, уряд США спочатку має схвалити продаж або передачу третім країнам F-16 американського виробництва.

Зокрема, американські винищувачі F-16 можуть відправити із Західної Європи до країн колишнього Варшавського договору, а ті, своєю чергою, передадуть літаки в Україну.

Так, компанія-виробник американських винищувачів F-16 Lockheed Martin готова постачати літаки європейським країнам, які передаватимуть свої літаки Україні. Для цього компанія має намір нарощувати виробництво F-16 у місті Грінвілль (штат Південна Кароліна, США), повідомляє Financial Times.

Крім цього, на початку війни Польща пропонувала передати українським ВПС винищувачі МіГ-29 радянського виробництва в обмін на американські F-16.

Як передає Netherlands Posts, міністр закордонних справ Нідерландів Вопке Хукстра заявив, що в уряді готові розглянути надання Україні винищувачів F16, якщо Київ звернеться з таким проханням.

Зі свого боку, посол США в ОБСЄ Майкл Карпентер в інтерв’ю литовському виданню Delfi заявив, що очікує широкої підтримки керівництвом США можливого рішення Нідерландів передати Україні винищувачі F-16.

“Ми вже давно дотримуємося думки: те, що постачають наші союзники — це їхня справа. І ми підтримуємо незліченні внески [в оборону], які наші партнери зробили для України”, — сказав Майкл Карпентер.

Член комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський упевнений, що передача Нідерландами Україні винищувачів F-16 допоможе ЗСУ успішно протистояти Росії в повітряному просторі.

“Це найближча перспектива, але над її реалізацією і втіленням у практику ми продовжуємо вести роботу на всіх рівнях. Я думаю, що наступний крок після того, як ми отримаємо на озброєння України танки, буде саме винищувальна штурмова авіація західних зразків, яка багато в чому перевершує російські Військово-повітряні сили”, — зазначив парламентарій.

Бойові літаки F-16 стоять на озброєнні 24 країн світу. Винищувач оснащений шестиствольною авіаційною гарматою М61 Vulkan, що виробляє 6 000 пострілів за хвилину. Він також має до шести керованих ракет ближнього бою AIM-9L/M/P Sidewinder.

Як винищувач-бомбардувальник F-16 може нести ракети різних класів, а також керовані та звичайні бомби. Літак має дальність польоту до 4 220 км і максимальну швидкість 2 410 км/год.

Крім американських багатоцільових винищувачів F-16, Україна також може отримати і сучасні бойові гелікоптери.  Як повідомляє The Daily Mirror з посиланням, йдеться про американські вертольоти Apache, оснащені смертоносними ракетами Hellfire.

У виданні зазначають, що Україна отримає найсучаснішу версію вертольота Apache AH64 E. Кожен такий апарат озброєний 16 протитанковими ракетами Hellfire, 76 ракетами Hydra і 30-мм автоматичною гарматою. Таким чином, вертоліт під час бою за лічені секунди може знищити близько 70 танків противника.

За інформацією The Daily Mirror, навчання українські військові льотчики пройдуть у Великій Британії, а база технічного обслуговування вертольотів буде розгорнута в одній із сусідніх країн, наприклад, у Польщі.

“Зараз уже ухвалено часткове рішення про передачу нам бойових вертольотів Apache. Це теж дуже важливо, тому що це перший крок до отримання нами літаків F-16. Ба більше, ми ж якраз і робимо акцент, що це багатофункціональні літаки, які можуть бути використані і для прикриття нашого наступу, і як ППО. А от після авіації, я думаю, що вже будуть і оперативно-тактичні ракети ATACMS”, — розповів заступник голови комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Верховної Ради України, голова Постійної делегації України в Парламентській асамблеї НАТО Єгор Чернєв.

Читайте також: Не здивуюся, якщо завтра на лінії фронту ми побачимо літаки F-16 і А-10, – військовий експерт

Думки експертів

Скільки американських бойових літаків необхідно ВПС України? Як змінить хід повітряної війни поява на озброєнні ВПС України американських винищувачів і вертольотів? Скільки часу піде на перенавчання і підготовку українських льотчиків? З цими та іншими питаннями в ефірі телеканалу FREEДОМ розбиралися:

  • спікер Командування Повітряних сил України Юрій Ігнат;
  • експерт Центру оборонних стратегій, капітан 1-го рангу запасу ВМС України Андрій Риженко;
  • кандидат історичних наук, професор Празького університету, військовий експерт Юрій Федоров;
  • військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив” Олександр Коваленко.

Юрій Ігнат: Україні потрібно мінімум дві ескадрильї американських винищувачів

— F-16 — найпоширеніший літак у світі і найреальніший для України варіант, тому отримати його буде простіше. У нього є кілька модифікацій, тобто ці літаки постійно модернізуються, мають функціонал і озброєння, які точно будуть нам потрібні.

Там є великий спектр ракет різного класу, які можуть працювати по всіх видах повітряних цілей. І літаки F-16 теж могли б стати частиною протиповітряної оборони, нести бойове чергування в системі ППО України разом із тими засобами, які в нас уже є й надходитимуть у перспективі.

Таким чином, буде створено одну з найефективніших систем протиповітряної оборони взагалі в Європі.

Насамперед потрібно захистити наше повітря від повітряного тероризму крилатими ракетами та безпілотниками-камікадзе. Багатоцільові винищувачі можуть забезпечити цей захист і працювати разом із засобами ППО, які ми маємо і які нам передаватимуть партнери.

Скільки потрібно? Ну треба починати, напевно, з однієї або двох ескадрилій. Зрозуміло, що одразу ми навряд чи отримаємо багато літаків, якщо буде ухвалено таке рішення. Ескадрилья це 12 літаків, це повноцінний авіаційний підрозділ, який може виконувати певні завдання.

Сьогодні наша авіація розосереджена на різних оперативних аеродромах, тому поділ на бригади в такому випадку не зовсім коректний, тому що всі виконують завдання з різних точок України.

Але в візі, ухваленій військовою радою Повітряних сил ще задовго до війни, зазначено, що для оборони нашої країни нам би вистачило близько п’яти авіаційних бригад, оснащених багатоцільовими літаками, які можуть працювати по повітряних, наземних цілях, і виконувати різнопланові завдання.

Щоб підготувати льотчика, який уже має бойовий досвід, потрібно близько пів року. Насправді ці терміни більші. У наших партнерів, які володіють цими літаками, є певні рамки, де все чітко розписано, немає жодних спрощень.

Річ у тім, що потрібно вміти не тільки здійснити зліт-посадку чи літати по колу, потрібно навчити навчитися воювати на тому літаку, виконувати складний пілотаж, застосовувати в тих чи інших операціях різне озброєння, яке є на цих літаках.

Це найреалістичніший і найбажаніший тип літака, який міг би стати на озброєння наших Повітряних сил… Літаки — це буде, можливо, той крок, який зможе переломити хід цієї війни. І вже, до речі, кажуть, що наступний “Рамштайн” може стати авіаційним.

Андрій Риженко: Американські політики побоюються, що Україна використовуватиме літаки F-16 проти РФ

— Бойовий радіус дії літака F-16 становить 600 кілометрів, а в тій модифікації, яку я бачив — 680 кілометрів. Він може виконувати завдання як винищувача, так і ударного літака.

F-16 несе весь комплекс зброї як для завдання ударів по землі й по морських цілях, так і по бою в повітрі, а також може бути інтегрований у систему Link, що дуже важливо. У нас поки що доступу до цього немає, але це просто дуже велика різниця між західними та російськими або колишніми радянськими літаками.

У старих літаках льотчик злітає і починає крутити головою, шукати цілі. Західний літак під’єднується до системи Link, і йому видають дані за всіма можливими цілями, які знаходяться в районі його польоту. Він ці пропозиції оцінює, затверджує і дає команду на використання зброї. Це значно спрощує сам процес ухвалення рішень, який стає набагато ефективнішим.

Літак F-16 для нас є найприйнятнішим, тому що його експлуатація добре відома, він зараз використовується в багатьох країнах.

Питання щодо літаків F-16 порушували ще минулої осені, у вересні — жовтні. Єдине, що зупиняє американських політиків — те, що цей літак буде використаний проти Росії. Це та ж сама історія, як із танками Leopard.

Але рано чи пізно, після того, як США почали бачити, що відбувається в Україні — ракетний терор, знищення населення, міст, економіки, — необхідність отримання такої техніки стане їм зрозумілою.

Цей літак може знищувати цілі противника на землі, в повітрі й в морі, він може нести будь-які ракети, які для цього створені. Ми вже частину ракет цих використовуємо, але в інших системах.

Для перепідготовки наших льотчиків, з огляду на їхній великий досвід, потрібно набагато менше часу, ніж у тому разі, якби вони починали навчатися з нуля. Можливо, на це піде кілька місяців. Я думаю, що Генштаб Міноборони вирішить це питання, і це значно посилить наші можливості й в обороні, і в наступі.

Юрій Федоров: Російські літаки не витримають прямого бою з F-16

— F-16 — це винищувачі, їх називають літаки покоління 4+ або 4++. У Росії є схожі винищувачі з такими ж характеристиками. Це літаки Су-34, Су-35, вони теж належать до цього покоління. Там є ціла низка невеликих розбіжностей у тактико-технічних характеристиках, точніше, у здатності вести бій.

Але річ у тім, що у Сполучених Штатів таких літаків багато, а в Росії цих самих Су-34 і Су-35 не багато, скажімо прямо — їх мало, і їхня кількість обчислюється десятками.

Що стосується тих літаків, які, в основному, використовуються на полі бою Росією, то вони, порівняно з F-15 і F-16, значно застаріли, і не витримають прямого зіткнення в прямому бою.

Як показує досвід, такі літаки, менш просунуті, ніж Су-34 і Су-35, є у різних країн, і іноді їх використовують в імітаційних боях, щоб перевіряти боєздатність відповідних класів літаків. Так, вони програють американським.

Проблема в тому, що F-16 — це хороший, але доволі примхливий літак, він потребує дуже серйозної бази для обслуговування. F-15 — практичніший, тож якщо США вирішать передати ці літаки, насамперед F-15, то вони будуть дуже серйозною підмогою для України. І тоді російські літаки в українському небі, я думаю, літати не будуть.

Олександр Коваленко: В Україні немає аеродромів для розміщення західних видів авіації

— Вертольоти Apache, безумовно, нам би дуже сильно знадобилися. Я не виключаю, що в якійсь перспективі ми почнемо отримувати й ударні вертольоти.

Хоча, з іншого боку, це можуть бути не обов’язково Apache, це може бути й Viper. Як варіант Viper — теж досить непоганий вертоліт, який може забезпечувати вогневу підтримку в наступальних операціях, і не тільки.

Авіація — це питання дуже складне. І полягає воно, по-перше, в тому, що на території України на сьогодні немає відповідної інфраструктури, яка б могла розміщувати авіацію західного зразка на своїх аеродромах. Це перший момент.

Другий момент — це, звичайно ж, навчання пілотів. Ну і третій момент це, власне, в якому контексті буде застосовуватися ця авіація? Чи не буде її застосовано, наприклад, знову таки по території Російської Федерації?

Цього теж побоюються наші міжнародні партнери, хоча ми їх постійно переконуємо в тому, що такого застосування не буде.

Читайте також: Сучасна авіація на озброєнні ЗСУ: експерт оцінив можливість передачі Києву винищувачів F-16

Прямий ефір