Путін не розуміє, що програв ще 24 лютого – Курносова

Російський опозиціонер, політичний аналітик та головний редактор порталу “Після Імперії” Ольга Курносова в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA розповіла про ставлення росіян до війни, провал планів Путіна, а також про тактику з “заливання грошима” родичів загиблих в Україні.

— Чому російська влада відправляє на так звану спецоперацію саме молодих хлопців, яким іноді ледь виповнилося 18 років?

— Я думаю, що просто не вистачає народу. Не було достатньо підготовлених військових, військових з досвідом ведення бойових дій. У 2015 році (у Росії – ред.) змінили закон та дозволили підписувати контракт через три місяці після початку строкової служби. Ви ж чудово розумієте, що через три місяці після початку такої служби строковик ще нічого не вміє. Він навіть ще не закінчив навчання, а вже може підписувати контракт. І такого типу “ніби контрактників” (я не можу їх назвати повноцінними підготовленими солдатами), ми бачимо і серед полонених в Україні. Навіщо потрібне раннє підписання контракту? Тому що строковиків заборонено використовувати у збройних конфліктах. Тому спеціально змінили закон. Готувались наперед.

— В інтерв’ю із полоненими ми весь час бачимо одну тенденцію: солдати не знають, що вони їдуть на війну. Це є результатом пропаганди? Адже молоді люди мають інтернет, вони можуть бачити, що насправді відбувається?

— В інтернеті є різні канали, можна черпати інформацію з інших (не державних – ред.) джерел. Але ж ми бачимо, звідки в основному тут воюють хлопці. З віддалених, дуже злиденних, я сказала б, маргінальних регіонів Росії. Тому якщо вони там щось і шукають в інтернеті, то, швидше за все, вони шукають там наркотики або щось подібне і взагалі мало цікавляться тим, що відбувається.

Тож і страшно дивитися ці інтерв’ю. Це якісь барани на мотузці. “Мені наказали”, “мені сказали”, “нам сказали, що на навчання”. А голову маєш? Ось нащо в тебе голова? Я в неї їм? Вона для того, щоби думати про те, що відбувається. І взагалі, думати…

Мені здається, що ті, хто так кажуть, просто не хочуть вдаватися до подробиць. “Я поза політикою. Це все роблять політики”. Діти, політики роблять те, що ми дозволяємо їм робити. Якби всі були проти, чи 80% населення були б проти, Путін не міг би це робити. Потрібно це розуміти.

— А давайте поговоримо про завдання Путіна, приховані плани, можливо, щодо створення якихось народних псевдореспублік.

— У Росії вже розуміють, що референдум (у Херсоні – ред.) провести не зможуть. Навіть фейковий, будь-який взагалі референдум. Розуміють, що українці проголосують проти, саме тому жодної Херсонської народної республіки не буде. І тому вони говорять про приєднання до Росії, забуваючи, що для цього потрібні відповідні процедури (просто так приєднати неможливо, є конституція Російської Федерації, і її треба змінити, а це непроста процедура).

Путін завжди казав, що розпад СРСР – це найбільша геополітична катастрофа. Тому думки про щось, подібне до відновлення Радянського союзу, у нього були. Але вже очевидно, що нічого не виходить: ані з Україною, ані навіть із Білоруссю, ані з Вірменією. Тому що навіть Вірменія та Азербайджан стали домовлятися у Брюсселі, крім Путіна. Усі його геополітичні потуги розбиваються на дрібні шматочки.

Але, на жаль, ціна цього дуже велика. І поки що ми не розуміємо, скільки ще триватиме війна. Ось у чому найбільша трагедія. Він не розуміє, що програв ще 24 лютого.

— Є інформація, що за вбитого на війні російського солдата родичам дають п’ять мільйонів рублів, за умови, щоб вони мовчали про його долю. Ви про це чули?

— Ми приблизно всі маємо однакову інформацію з інтернету, із соціальних мереж. Про це пишуть. Але треба сказати, що далеко не всі загиблі вважаються загиблими. Багато хто зник безвісти. А якщо пропав безвісти, то нічого й не отримають. Тому п’ять мільйонів – це, можливо, спроба підкупити родичів загиблих. Але перш ніж їх отримати – ще доведеться помучитися.

Але оскільки ми вже з вами говорили, що воюють переважно люди з дуже бідних регіонів, то для них, звичайно, 5 млн це просто захмарні гроші. І за них, на жаль, можуть зробити багато.

— Я правильно розумію, що у цьому випадку у пріоритеті гроші?

— Саме так. І це основний метод Путіна завжди все заливати грошима. Ще коли загинув підводний човен Курськ, вже тоді почалося затикання рота великими сумами грошей. А далі з кожною трагедією у Росії це повторювалося. І зараз досягло свого апогею.

— Як бути з людьми, які таки підтримують так звану спецоперацію, а фактично – війну в Україні?

— Розмовляти. Потрібно з усіма розмовляти. Насамперед, зі своїми друзями, зі своїми родичами, знайомими. Потрібно створювати  свій набір аргументів та доказів. Якщо це справді твої друзі, або твої родичі, то вони не підуть на тебе стукати в поліцію, навіть якщо з тобою спочатку не згодні. Когось вдається переконати. Мені пощастило. У мене мої друзі та мої родичі мають ту саму позицію. Але я намагаюся розмовляти з іншими. Ефект радше позитивний, ніж негативний. Тож не треба боятися розмовляти. Коли йдеш містом і бачиш написи “Ні війні”, – розумієш, що ти не один. Це дуже важливо.

Нагадаємо, офіційний представник Держдепартаменту США Нед Прайс заявив, що США не схвалюють пропозиції країни-агресора РФ щодо зняття санкцій в обмін на розблокування доступу до українських портів.

Окупанти продовжують вивозити українське зерно до Криму та РФ – омбудсмен

Три місяці війни: що тепер кажуть про неї росіяни

Читайте також: Дуже важко жити — люди на Донбасі залишають будинки через небезпеку загинути від російських бомб

Прямий ефір