Три місяці війни: що тепер кажуть про неї росіяни

Фото: Генштаб/ЗСУ

На запитання з пісні: “Хотят ли русские войны?” відповідь, судячи з опитувань жителів російських міст, має бути ствердною. Більшість підтримує президента і так звану “спецоперацію”. Але є й ті, хто проти кровопролиття. Ось тільки бояться в цьому публічно зізнатися через утиски та репресії у своїй країні. Російські військові на допитах стверджують, що не знали мети так званої спецоперації або зовсім їхали на навчання. Деякі матері солдатів-строковиків про війну та участь у ній їхніх дітей відгукуються щонайменше критично, повідомляє UA.

Серед них — Тетяна Колодій, якій оголосили, що її син загинув в Україні. Тіло не видали, а про долю солдата кажуть різне. Тетяна у програмі російських журналістів розповідає, що син був строковиком і його відправили нібито на навчання до Курської області. І раптом він опинився в Україні.

“Мене одне дивує, те, що вони взяли дітей з багатодітних, з малозабезпечених [сімей], з нижньої категорії — і одразу ж у перший захід. Коли я була в частині, я сказала: “Чому у вас так все не за планом пішло, чому ви пустили дітей? Це ж спецоперація. Де ваші фахівці, Росгвардія, ОМОНи, навіщо ви дітей туди пустили?” [Відповідають]: “Ну, ми ж не знали, що так буде”, — розповіла мати загиблого солдата.

Жінка каже, що син не знав, що їде в Україну.

“Я просто зараз починаю вивчати історію афганської війни, чеченської війни. Чому кожні 20-25 років відбувається війна? Навіщо? І вона аналогічна тим, і зараз там строковики, там діти, вони першим же ходом туди йдуть. Для мене це не зрозуміло: навіщо. Ця війна увійшла в кожен дім, з обох сторін, у всіх біль однаковий, у всіх сльози однакові”, — продовжує Тетяна Колодій.

Обличчя ще однієї матері російського солдата журналісти у програмі не показують. Жінка на ім’я Гульнара прямо каже, що спецоперацію не підтримує. Їй довго не вдавалося отримати інформацію про сина. Наприкінці квітня жінка знайшла його у військовому таборі під Білгородом (РФ). На військову службу він більше не повернувся.

“Деякі мами пишаються, кажуть: ось ми там пишаємося нашими дітьми, синами, вперед Росія і все інше. Я взагалі цього не розумію, чим пишатися, взагалі не розумію”, — каже Гульнара.

У Росії мало тих, хто прямо виступає проти війни. Але вони є. На вулицях російських міст можна почути:

  • “Мирне населення ж не винне. Це все політика, уряд, тобто чиясь воля”;
  • “Війна — найгірше, що може бути. Це моя особиста думка”;
  • “Негативно ставлюся. Війна — це погано, втручатися в такі сторонні конфлікти не дуже, мені здається”.

Є й такі, хто просто боїться озвучувати будь-яку позицію, що йде всупереч із лінією Кремля:

  • “Я на такі питання не відповідаю, вибачте, будь ласка, не коментую”;
  • “Ну, у нас законом заборонено таке пояснювати. Ну, я просто проти, не хочу глибоко пояснювати”;
  • “Це політика, я поза політикою, я за культуру та за мир у всьому світі”.

Навіть військові, які накази командирів зазвичай не обговорюють, виявляється, можуть їх не послухатися. Так, співробітники росгвардії дали свідчення в одній із кримінальних справ про так звані військові “фейки”. Поширення неправди закидалося журналістам видання “Новий фокус”. У статті йшлося про росгвардійців, які відмовилися їхати в Україну після того, як дізналися про плани командування.

“Ще коли ми дислокувалися у Смоленську, то вже тоді була непідтверджена інформація (чутки), що, можливо, ми після прибуття на територію Білорусі братимемо участь у військовій операції на території України. Одинадцять людей з нашого загону, а саме з ОМОНу, написали рапорти про звільнення. Це було 20 або 21 лютого”, — цитують у статті російського поліцейського, бійця оперативного відділення опервзводу ОМОНу.

Відмовилися виконувати бойові завдання й моряки каспійської флотилії Росії. Причина — аварійний стан кораблів, про що вони, за даними української розвідки, написали в колективному листі до Путіна та Шойгу.

“Щоб забезпечити плавучість на деяких кораблях, включаючи носії крилатих ракет, замість оригінальних блоків були встановлені агрегати від побутової техніки китайського виробництва, які придбали за завищеною в кілька разів ціною. Тепер кожен вихід у море знайомі з “імпортозаміщенням” моряки сприймають, як квиток в один кінець”, — повідомляє про настрої моряків Головне управління розвідки Міністерства оборони України.

Імена всіх військовослужбовців 106-ї бригади надводних кораблів українська розвідка встановила. І нагадала: усі вони будуть притягнуті до відповідальності за злочини проти мирного населення України.

Читайте також: 

Зеленський: Питання, з яким президентом РФ Україна домовлятиметься про мир

Культи лідера, мертвих та міфи — Снайдер описав ознаки фашизму в Росії

Лисянський: Послабленням мобілізації в ОРДЛО окупанти намагаються виманити тих, хто ховається

Прямий ефір